AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Jumalaga „Ära löö last!”. Tere tulemast „Ära tapa last!”.

postitas Mart Maaküte | 27.aprill 2018

Kuradi eestlased! Meil on üks hea asi ja selle oleme kah otsustanud tuksi keerata. Mis meil viga on?

Lugesin hiljuti uudist, et peenosakeste sisaldus on Tallinna ja Tartu õhus suurenema hakanud. Mis asjad on peenosakesed, küsid sa nüüd põhjendatult. Väga halvad asjad. Kohe räägin neist pikemalt, aga las ma enne jauran veel natuke armsate kaasmaalaste kallal.

Pagan küll, meil pole ei naftat, kulda, maailmakuulsaid vaatamisväärsusi ega tohutuid ostuparadiise, aga kurat, meil on puhas õhk! Vaata et üks puhtamaid maailmas, kui spetse uskuda. Aga ei, mingil põhjusel see meile ei sobi ja nüüd oleme puhta õhu sinnasamasse otsustanud toimetada, kus nafta, vaatamisväärsused ja kuld ees ootavad: meist võimalikult kaugele. Miks ometi?

Pull on selles, et kui talvel külmaks läheb (ja sel aastal on tõepoolest ootamatult jahe olnud), kukuvad inimesed oma kodusid jumal teab millega kütma. Ma saan aru, et brikett ja pelletid on otsas. Ma saan aru sellestki, et briketi ja pelletite kvaliteet on alla käinud. Aga ega see ei tähenda, et sa võid ükskõik mida ahjuuksest sisse toppida! Klantsajakirjad, vanad tennised ja autorehvid põlevad võib-olla hästi, aga esiteks on nende kütteväärtus olematu ja teiseks tekitavad need peenosakesi!

Nonii, jõudsingi nende pagana peenosakesteni ehk sodini, mis õhku paiskub, kui ahju tont teab millega kütta. Sel aastal on asi eriti julm olnud, saasta protsent on õhus mitmel päeval normi ületanud ja see pole naljaasi. Kui sulle meeldib ketsitalla tükikesi hingetorru tõmmata, siis jumala pärast, mina ei saa sind keelata. Aga kui sa selle rämpsu minu ja – mis veelgi olulisem – mu laste kopsudesse toimetad, siis lähen ma tigedaks. Ja tige Mart Maaküte on halb uudis, isegi sellise hullu jaoks, kes saapapaelu armastab hingata.

Ega see sodi, mille sa leekidesse loobid, niisama ära kao. Kõik need legoklotsid ja vanad pintsakud, millega sa oma maja kütad, lenduvad korstna kaudu õhku. Kuna kummihingajaid elab Eestis üksjagu, siis tekibki õhku tohutult peenosakesi, mida kogu ülejäänud linn (või küla) sisse peab hingama. Mis aga hingamisteedesse satub, see vereringesse jõuab, teadis juba mu vanaema. Nõnda leiavadki su vanad raamatud ja muu rämps end ühel hetkel kaaskodanike veenidest. Tead, mida ahju loobitud rämps inimesega teeb, kui korstna kaudu tema verre jõuab? Haigeks teeb! Ta ei jää lihtsalt grippi või pohmelli, vaid tõsistesse tõbedesse nagu diabeet, südame- ja veresoonkonnahaigused ning isegi vähk.

Ah et mis sa teha saad? Millega sa kütad, kui brikett kuuris ootamatult otsa lõpeb? Vaata, sellist jama on võimalik ennetada. Pane oma prioriteedid paika ja osta normaalne loodussõbralik soojuspump. Kui mitte iseenda, siis kõigi teiste elu ja tervise huvides.