AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Kütad maja tahkeküttega? Ära tee nalja!

postitas Mart Maaküte | 17.september 2018

Rahvas ütleb: kellele ema, kellele tütar. Mina ütlen: tütar, ei mingit kahtlust!

Kamoon, me elame 21. sajandil! Külmutuskappe juhivad mobiiliäpid, autod sõidavad peaaegu ise, pangaülekanne kestab kaks sekundit. Aga maja kütame tahkeküttega? Ärge tehke nalja!

Kui Su toa keskmine temperatuur on 30 kraadi ning maja soojustada või radikaid vahetada ei plaani, siis jumala pärast, helista pelleti- või briketimehele ja asi ants. Tahad oma kodu kiviaja muuseumiks muuta, siis lase käia, vaba maailm, ise tead, mis teed!

Kui aga majas on madal küttegraafik – ja ma vean kihla, et Sinu majas on – siis osta soojuspump ja abikaasa kiidab Sind aegade lõpuni, sest oled soetanud mugavaima ja efektiivseima küttelahenduse. Ei mingit eraldi ruumi pelleti või tahkekütte ladustamiseks ega mingit iganädalast puhastamist ja hooldamist.

Kas Sa tead, kui palju Sul tuleb tahkekütte katlast tuhka eemaldada? Kui Sa just populaarsele teleseriaalile „Tahmanägu” järge ei plaani filmida, siis hoia sellest jamast heaga eemale. Põleti puhastamisest ei hakka ma rääkimagi, selleks tuleb Sul tõenäoliselt eraldi spets tellida, ja kui Sa arvad, et see vend ilma rahata töötab, siis arva igaks juhuks uuesti.

Ja mis siis juhtub, kui puidugraanulid ootamatult otsa saavad? Need saavad absoluutselt alati ootamatult otsa, ma pole näinud kedagi, kes oma tahkekütte varudel silma peal hoiaks. Mis Sa siis teed? Helistad Päästeametisse? Või hullumajja, sest abikaasa kriiskab köögis nagu pöörane (miks ta ei peaks, kui toas on kolm kraadi sooja)?

Ja ära arva, et tahkeküte palju odavamaks kujuneb. Aastaid väldanud riikliku arengukava raames on üle Eesti ehitatud hakkepuidul töötavaid kaugkütte katlamaju ja puidu hind on muutunud juba tunduvalt kallimaks, kui see veel mõne aasta eest oli.

Too trend jätkub, sest selliseid katlamaju rajatakse aina juurde. Ja kui peaks veel mõni tselluloositehas (!) kuhugi kerkima, läheb asi täitsa käest ära.

Niisiis, tahad kütet, aga suitsust ega tahmast ei hooli? Saa tuttavaks: soojuspump! Oled korra normaalset soojuspumpa proovinud, siis tagasi ei vaata.

Ma kohtusin kunagi mehega, kes oleks mu napilt maha löönud, kui ma talle tahkekütuse mõttetusest rääkisin. Seis kiskus pingeliseks, aga tappa ma õnneks ei saanud. Küll ostis tüüp endale aga paari kuu pärast maasoojuspumba. Sellest inetuvõitu episoodist on isegi videosüüdistus!