AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Cop cop lahti tee!

postitas Ait-Nord | 25.september 2017

Kas pole õudne, kui kaks eestlast omavahel inglise keeles räägivad, lihtsalt selleks, et targemad välja näha? Mine Twitterisse ja sa näed, mida ma mõtlen. Ja ega päris elu parem pole. Iga asi on fun ja see mis pole, on outrageous või halvemal juhul lihtsalt bad. Karauul!

Mine püüa näiteks soojuspumpa osta ja pane stopper käima. Hiljemalt kuueteistkümnendal sekundil ütleb müügimees sulle “sii-õu- pii”. Küll on tema pumba “sii-õu- pii” ülikõva, küll võin ma sellise “sii-õu- pii” juures muretu olla, küll ei suuda keegi peale tema mulle sellist “sii-õu- piid” garanteerida.

Ma tegin näo, et saan aru, mis see “sii-õu- pii” on. Pärast läksin aga koju ja kukkusin guugeldama. Esimese hooga viskas mingi hiina juristide lehe ette ja soojuspumbal pole ei hiinlaste ega veel vähem juristidega midagi pistmist.

Proovisin teist, kolmandat ja neljandatki moodi ning sain lõpuks teada, et COP on coefficient of perfomance ehk vana hea kasutegur. Öelnud kohe, et kasutegur. Mitte et mul sellest palju tolku oleks.

Sul võib olla maailma vingeima kasuteguriga soojuspump, aga kui see mingil põhjusel lusika nurka viskab, hakkab tööle soojuspumba sisene lisaküte (maakeeles elektritenn). Mida sa oma sii-õu- piiga peale hakkad, kui lõpuks ikka elektriarvet pead maksma?

Iga tund, mis su tuksis maasoojuspump lisakütte peal pumpsub, tähendab raha. Kümme tundi ja kümme korda raha. Sada tundi ja… voila! – sada korda raha! Tuhandega võid ise korrutada.

Või teha seda, mida targad inimesed teevad. Järgmine kord, kui lähed soojuspumpa ostma ning müügimees sulle üüratust kasutegurist kukub jahuma, lase endale hooldusosakonna töötajaid näidata. Ma korra lasin ja nalja sai nabani.

Müügimees läks näost punaseks, tõusis püsti, palus veidi oodata ja tuli siis tagasi… pükskostüümis tibiga. Hooldusosakond my ass! Tüüpidel polnudki hooldemeeskonda, pandi mingi õnnetu sekretär tanki ja kästi mehaanikut näidelda. Ma küsisin, kui kiiresti ta lühisesse jooksnud pelleti suudab ära fiksida ja tibi hakkas lahinal nutma.

Täpselt nagu iga muu keeruline tehniline vidin, võib ka Sinu soojuspump suvalisel hetkel sussid püsti visata ning tavaliselt saabub see hetk miinus kahekümnese pakasega. Sellisel momendil on sul kaks võimalust: otsid välja pumba hinnapakkumise ja imetled sinna kirjutatud sii-õu- piid või helistad kvalifitseeritud tehnikutele, kes kohale lendavad ja su jäätunud tagumiku üles aitavad soojendada.

Normaalsel firmal käib asi üldse nii, et su soojuspump on neil veebimooduli kaudu kogu aeg näha ja kui midagi juhtub, põrutab veateade otse sinna, kuhu vaja. Kiirabi on peatselt platsis.

Kumba eelistad, pöörast sii-õu- piid või sooja tuba?