AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Eesti meistrivõistlused kõikumises: Silmavere Ants versus elekter mu ämma majas

postitas Ait-Nord | 11.jaanuar 2018


Mõnikord saab ämma juurde külla sõites siukest nalja, et kuku pikali. Tavaliselt muidugi ei saa. Kui ämma juures üldse midagi saab, siis on see põdrasült, mida ta mingil põhjusel jumaldab. Olgem ausad – põdrasült ongi jube maitsev (ja ma ei räägi soomlastest, eks). Aga nagu öeldud, saab mõnikord lisaks põdrasüldile ka nalja. Eelmisel nädalal saigi.

Mu ämm elab sõna otseses mõttes karu tagumikus, see tähendab kõige ebaasustatumas Lõuna-Eesti kohas. Too koht on nii ebaasustatud, et tal pole isegi nime, elementaarsest infrastruktuurist rääkimata. Külas elab täpselt kaks elusolendit ja teine neist on koer! Samas on jube tore, et keegi ka sellises kohas elada tahab! Mõtle, kui kõik Tallinna külje alla oma karbid püsti lööksid, mis siis Eesti elust järele jääks? Lähim toidupood asub ämma majast pea viieteistkümne kilomeetri kaugusel ja kuna tal autot pole, sõidutan ma ämma iga kord kauplusesse, kui tal külas käin.

Sa ei kujuta ette, missuguste inimestega sa viisteist kilomeetrit karu tagumikust poe taga kokku puutud! Seo või köiega puntrasse ja vii Expole uudistamiseks! Ja üldse mitte halvas mõttes, vastupidi! Sellist ehedust annab tikutulega otsida: mida kaugemale sa Tallinnast liigud, seda siiramaks inimesed muutuvad. Ja vastupidi: hiljemalt Adavere bensiinijaamas üritab igaüks sul naha üle kõrvade tõmmata.

Aga see selleks. Sedapuhku juhtus midagi nii uskumatut, et mõistus tõrgub siiani uskumast. Üks sell oli poe taga nii täis, et kõikus sõna otseses mõttes sada kaheksakümmend kraadi. Kõigepealt ühele ja siis – raks! – teisele küljele. Nagu kaselatv, mis on nööridega vastu maad tõmmatud ja siis ilge pauguga lahti lastakse. Ma pole sellist inimkeha elastsust varem näinud, täielik Pilates korda Joga pluss postitants.

“Ahh, see on Ants,” lõi ämm käega. “Too kõigubki nagu 220 volti.”

“Mis 220 volti?” ei saanud ma esimese hooga aru.

“Minu 220 volti, noh,” ühmas ämm ja sinna see jutt jäi, kuni me lõpuks tagasi ämma koju jõudsime ja ma korraga aru sain, millest ta räägib. Ämm pani koju jõudes sahvris tule põlema ja see kukkus niimoodi vilkuma, nagu oleks me Venuse klubisse sattunud.

“Jumal küll!” ehmatasin ma täiega ära. “Mis su soojuspump sellisest voolukõikumisest küll arvata võib?”. Asi selles, et me olime eelmisel aastal ämmale jõuludeks soojuspumba kinkinud, et ta end elektri eest sodiks ei maksaks.

“Ahh,” ohkas ämm vastuseks. “Ongi üks igavene lugu. Ma ju ütlesin, et Silmavere Ants on nagu minu 220 volti, kas ma siis ei öelnud?”.

“Automaatika pole jupsinud?” läksin ma ähmi täis ja kukkusin ämma üle kuulama.

“Kompressor peab ikka vastu? Faasikontroller pole pole viga andnud?”

“Kulla Mart, äkki püüad minuga eesti keeles rääkida?” ei saanud ämm mu jutust muhvigi aru.

“Ma räägin sinuga kohe eesti keeles,” ajasin ma mantli tagasi selga. “Pane nüüd tähele, siit tuleb kõige olulisem eestikeelne lause, mida sa kuulnud oled: ma sõidan praegu otsejoones Tartusse ja ostan sulle üle-alapinge relee.”

“Mis asi see on?” küsis ämm.

“Üle-alapinge relee eesmärk on kontrollida toitepinget ning faasidevahelist pinget. Ta annab automaatikale signaali, kui mõni parameeter etteantud vahemikust väljub. Seepeale peatab automaatika kompressorite töö ning lubab uuesti tööle asuda alles kakskümmend minutit pärast olukorra taastumist. Aitab esimeses etapis su soojuspumbal natukenegi efektiivsemalt funktsioneerida. Järgmises etapis tuleb sul võrguteenuse pakkujaga kontakteeruda, aga seda pole sul enne järgmist nädalat võimalik teha.”

“See ka mingi eesti keel,” lõi ämm käega. “No mine siis osta. Ja kui viitsid, hüppa palun Rimist läbi ja too mulle tiba loorberit. Ma sain Salme käest uue süldiretsepti, tahaks hirmsasti proovida, aga külapoes võid loorberist ainult unistada.”

On see vast õnnelik inimene, kes isegi faasidevahelise pinge kõikudes ainult süldist suudab mõelda! Ma ju ütlesin – vii või Expole vaatamiseks!

Aga üle-alapinge relee ma ämmale ostsin ja lähemal ajal hakkan ma Eesti Energia käsi väänama, sest kuigi voolukõikumine ei pruugi soojuspumpa otseselt ära rikkuda, on ta siiski stabiilse vooluga mõeldud töötama. Ja muide, Salme süldiretsept on imeline!