AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Eesti uus suur eesmärk

postitas Mart Maaküte | 28.jaanuar 2019

Kas mäletad, kui Eesti Eurovisioni võitis? Mis aastal see juhtus? Kui vana Sa sel ajal olid? Mida tundsid, kui lõplikult selgeks sai, et Tanel Padar ja Dave Benton Eurovisioni kauaihaldatud võidu koju toovad?

Mina mäletan. See oli 17 aastat tagasi, sest samal ehk 2001. aastal sündis mu vanem tütar. Aga ma vean kihla, et tütre sünnita poleks mul toonane Eurovision kaugeltki nii hästi meeles.

Ometi oli Eurovisioni võit samasugune rahva kollektiivne siht nagu iseseisvuse taastamine, NATOga ühinemine või krooni käibeletulek. Me ootasime esimest kohta nagu vihmavaba jaanipäeva ja kui ihaldatud hetk lõpuks saabus, läksime õnnest hulluks. Ma olen kuulnud lugu mehest, kes „Everybody” triumfi järel jooma kukkus ja pole tänase päevani lõpetada suutnud.

Nüüd paistavad aga Eestil kõik suured eesmärgid täidetud olevat ja käib üks sihitu tiksumine, vähemasti kirjutavad ajalehed nii.

Võib-olla tõesti. Aga võib-olla mitte. Äkki on asi selles, et me ei oska uute sihtide seadmisel õiges suunas vaadata? Ehk on nii, et me isegi ei proovi?

Mina proovisin. Ja mul on hiilgav idee.

Mäletad, ma kirjutasin mõne aja eest soojuspumba linnast, kus muud kütet polegi kui ainult soojuspumbad? Linna nimi on Etten Leur ja köetavaid maju on seal kokku umbes 1200. Vinge värk!

Pull aga selles, et juba mõnda aega antakse maailmas välja aasta soojuspumbalinna tiitlit! Seekord võitis Hollandi linn Veere, eelmisel Viin, üle-eelmisel Taani linn Hylke.

Miks ei võiks mõne Eesti linna siht olla toosama tiitel ära napsata? Näiteks 2025. aastal? Kui praegu tööle hakata, peaks jõudma küll. Seda enam, et näiteks Soome linn Hollola sai sellega 2015. aastal ilusti hakkama. Oled Sa Hollolast midagi varem kuulnud? Mina kah mitte. Aga näed – ära tegid, kurivaimud.

Mida selleks siis teha on vaja? Noh, alustada tuleks muidugi soojuspumpade massilisest paigaldamisest. Ses mõttes sobiks mõni väiksem linn – Mõisaküla näiteks – suurematest paremini. Tallinnas võid jäädagi soojuspumpasid paigaldama, ikka ei suuda kümmet protsentigi saavutada.

Kilekotitäitest sularahast, mida on vaja linnavalitsusse tassida, ei hakka parem rääkimagi. Aga näiteks Võhma võiks ju variant olla küll. Või Kallaste. Või Suure-Jaani. Eestis linnu nagu Etten Leuris soojuspumpasid, küll me sobiva leiame.

Ah et milleks meile aasta soojuspumbalinna tiitel? Mida sellega peale hakata? Riputame diplomi linnavalitsuse vastuvõturuumi seinale ja unustame kogu asja?

Tiitliga polegi midagi teha. Kuid tiitli poole rühkides õnnestuks meil mõni linnake normaalselt ja loodussäästlikult ära kütta. Ja kui see ei ole väärtus, siis ma ei tea, mis on.