AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Elementaarne, Watson!

postitas Mart Maaküte | 6.aprill 2020

Mis pagana asi on soojuspumba hoolduseks jäetav puhver? 

Kohe räägin. Enne räägin aga, mis asi on „alternatiiv”. Kui ma seda lugu esimest korda kuulsin, naersin täpselt kaks nädalat jutti. 

„Mis asi on alternatiiv?” küsinud kord poiss isalt. 

„Kuidas seda sulle nüüd kõige paremini seletada,” kratsinud isa kukalt.  “Ütleme, et sa ostsid Selverist 10 muna, kuid ei hakanud neid praadima, vaid hoopis soojendasid. Munast koorusid seepeale välja tibud.”

„Ja-jaa, aga mis see alternatiiv on?”

„Oota, lase nüüd rahulikult seletada… Tibud kasvasid suureks. Seejärel tulid juba kanad, kogu pull, peagi oli sul juba terve farm.”

„Aga mis see alternatiiv ikkagi on?” oli poiss kannatamatu.

„Kuula nüüd rahulikult,” ei lasknud isa end häirida. „Kui sul on terve farm, hakkad mõtlema sööda tarnimise ja kauba turustamise peale. Võtad pangalaenu, hakkad uusi korpuseid ehitama, ja nii edasi. Aga ootamatult tuleb üleujutus ning kõik lendab kuradile.”

„Aga mis see alternatiiv siis ikkagi on?”

„Pardid!”

Et sa end nüüd täitsa ribadeks ei hirnuks, seletan soojuspumba hoolduseks jäetava puhvri tähendust veidi vähem naljakalt.

Põhjuseid, miks soojuspumbad on nii populaarsed, leidub palju. Põhiliselt hindavad Eesti inimesed soojuspumpasid seetõttu, et need võimaldavad nii toasooja tekitada, sooja tarbevett valmistada kui ka õhku jahutada. Ja sealjuures ülimalt efektiivselt!

Kui efektiivne on ülimalt efektiivne? 

‘Maasoojuspumbaga kulub nt 200 m2 eramu kütmiseks ning tarbeveega varustamiseks keskmiselt 55–65 eurot kuus. Suurepärane tulemus põrandakütte kohta, kas pole? Isegi 75 eurot kuus oleks täitsa okei. 

Miks ma 75 eurost räägin? Lubasin ju, et maasoojuspumbaga kulub vaid 55–65 eurot kuus. 

Asi selles, et kui ma endale 200 m2 maja ehitan ja sinna maakütte paigaldan, siis tuleb mul just 75-eurose jooksva kuluga arvestada. Olgugi, et tegelikkuses läheb vähem ehk 55–65 eurot, nagu lubasin. Kui ma oma rahalised ootused aga 75 euro juurde rihin, jääb mul igal aastal mõistlik summa puhvriks.

Milleks mulle puhver? Eks ikka selleks, et oma pumbale regulaarne hooldus tagada. Kui ma kord juba suure summa maaküttesse investeerin, siis tahan ju tulemust kogu raha eest. Ma tahan, et mu küttesüsteem töötaks 15–20 aastat.

Ma ei usu mesimagusatesse juttudesse hooldusvabadest tehnosüsteemidest. Kui mingi asi liigub, siis see ka kulub. Soojuspumbas on liikuvaid detaile küllaga.

Seega reserveeri endale mõtteline puhver iga-aastaseks küttesüsteemi hooldamiseks. 

Elementaarne, Watson!