AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Eriline maja erilistele inimestele

postitas Ait-Nord | 25.august 2017

Eriline maja erilistele inimestele – nii nagu arendaja seda maja nimetab.

AIT-Nord OÜ-l oli privileeg selle erilise hoone kütte- ja jahutussüsteemi projekteerimise ja ehitamise juures olla. Hoone esimesed kolm korrust on rajatud büroopindadeks ning ülemisel neljal korrusel on eksklusiivsed elamispinnad, kust avaneb kaunis vaade merele.

Kõikidel pindadel on individuaalne automaatika tehnosüsteemide juhtimiseks. Süsteemid on juhitavad lisaks ka nutiseadme kaudu. Tõepoolest, nagu ka kõik teised lahendused majas, on ka küttesüsteem maakütte näol ainulaadne.

Maaküte ei ole enam küll teab mis uudne lahendus, aga nii, nagu see on rajatud LAEV-a hoonesse, ei ole maasoojuspumbad veel Eestis rakendust leidnud.

Nimelt rajati hoone alla puurkaevud sügavusega 40m. Kokku rajati 50 auku, mis teeb kogumetraažiks 2000m. Iga puurkaev täideti U-plasttoruga ning hästi soojust juhtiva seguga. Puurkaevud ühendati omavahel isoleeritud torustikuga ning toodi kokku kollektoritesse.

Puurkaevud ongi antud hoone kütte- ja jahutussüsteemi energiaallikaks. Puurkaevude kaudu tuuakse soe katlamajja, kus asuvad soojuspumbad. Maasoojuspumbad toodavad efektiivselt maja küttesüsteemis vajalikku temperatuuri.

Puurkaev on energiaallikaks ka jahutusperioodil. Puurkaevu kaudu jõuab pärast kütteperioodi jahe vedelik maja jahutussüsteemidesse, mis omakorda soendab tulevaseks kütteperioodiks maja all asuva pinnasest reservuaari. Selline tsüklilisus tagab süsteemile, mille südameks on maasoojuspumbad, maksimaalse efektiivsuse.

Soojuspumbad toodavad lisaks küttele ja jahutusele majas ka tarbevett. Kui näiteks üks maasoojuspump toodab jahutust, teine kütet, siis kolmas soojuspump saab samal ajal tarbevett valmistada. Selline juhtimissüsteem tagab, et kõik vajadused on alati ja individuaalselt rahuldatavad.

Kuna tegemist on arendaja jaoks suhteliselt kiire tasuvusajaga investeeringuga ning kliendi jaoks tõeliselt soodsa lahendusega nii kütte kui jahutuse kulude mõistes, siis meie AIT-Nordis usume, et maaküte analoogsetes ja mitte üldse nii eksklusiivsetes majades saab normiks.

Maaküte, lisaks kulude kokkuhoiule, säästab ka tugevalt CO2 emissiooni, mis on väidetavalt peamiseks ülemaailmse kliimasoojenemise põhjuseks. Siinkohal soovime tunnustada arendajat, projekteerijat ja ehitajat, kes uudsete ideedega kaasa tuli ning üpris kindlalt saab väita, et tulevikus on maasoojuspump paljude kortermajade ja büroohoonete kütte- ja jahutussüsteemi südameks.