AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Iga naise (ja küttefanaatiku) suurim õudusunenägu

postitas Mart Maaküte | 11.veebruar 2019

Miks pagan on vaja lihtsaid asju keeruliselt seletada? See on uskumatu, kui palju mõnel mehel enda tähtsaks tegemisele vahtu ja energiat kulub. Alles hiljuti nägin telekast, kuidas mingi päss fiskaalpoliitika diskursuse relevantsusest jahus. Taat ladus keerulisi sõnu üksteise otsa, justkui üritaks neist silotorni ehitada ja selle otsast hiljem, pea ees, alla hüpata.

„Räägi eesti keeles,” tahtsin talle hüüda ja hüüdsingi, aga mees ei kuulnud, sest istus tähtsal ilmel ETV stuudio kuumade prožektorite valguses.

Arvad, et ajan jama? Noh, proovime järele.

Mõista-mõista, mis see on: kompleksne elektriline atmosfäärinähtus, mis tekib tavaliselt tõusvate õhuvoolude ja konvektsioonipilvede intensiivse arengu tagajärjel? Õige vastus: äike. Või mis imeasi on optikanähtus, mis inimesele paistab spektrivärvustes kaarekujulise valgusribana? See on vikerkaar!

Lihtsad asjad, aga ikka on kellelgi vaja neist keeruliselt rääkida. Niimoodi võib varsti hulluks minna!  Mis järgmiseks?

Lähen naise juurde ja sosistan: „Tahaksin sinu erogeenseid tsoone sihipäraselt stimuleerida, et tekitada sinus füsioloogiline seisund, mille tunnused on kiirenenud hingamine ja südametegevus, kõrgenenud vererõhk, laienenud pupillid, muutused süljeerituses, hääle madaldumine, nahaaluse veresoonkonna laienemine ja sellega kaasnev kuumustunne ning instinktiivne klammerdumine”? Nii hakkangi abikaasale mesijuttu ajama?

Miks ma sellest jauran? Sest ka minusuguste – ehk kõigi küttefanaatikute – maailmas kohtab rohkem kantseliiti kui tegelikult vaja. Mis asi on 51 ≤ 120 kWh/(m2/a)? Või 331 ≤ 400 kWh/(m2/a)? Need on energiamärgise klassid, ainult et energiatõhususarvudes kirjeldatuna. Mis asjad on energiamärgise klassid ja energiatõhususarvud

Lihtsas eesti keeles näitab energiamärgise klass seda, kui vähe või palju Su maja energiat kulutab. Umbes nagu kodumasinatel, millest mõned on energiasäästlikud, teised ajavad Su elektrimõõdiku aga hulluks.

Mis energiat? Eks ikka seda, mis kulub kütmisele, jahutamisele, soojale veele, valgustusele ja elektriseadmetele. Mida kõrgema klassi hoone, seda vähem seal energiat kulub ja seda säästlikum ning pikas vaates odavam see on.

Väikeelamute puhul tuntakse Eestis kaheksat klassi, A-st kuni H-ni. A on kõige vingem klass ja H on vastavalt selline klass, millest mõistlik inimene iga hinna eest hoiduda üritab. Eestis on enamik uusi hooneid B- või C-tähisega, kuid alates järgmisest aastast peavad kõik ehitusluba taotlevad uusehitised vastama liginullenergia standardile. Ehk neil peab olema AA-energiaklassi tähis – kirjutasin sellest hiljuti pikemalt.

Niisiis, kui keegi Sulle järgmisel korral aadest ja beedest ja tseedest jahuma hakkab, mõtle koolisüsteemi peale: A on parim hinne, H on aga see, mille saad siis, kui kontrolltööle eelnenud öö vanade Maaja-numbrite seltsis veetsid, ha-ha-haa. B ja C on aga need hinded, mis on teatava pingutamise (kuid mitte liigse higistamisega) kättesaadavad.

Lihtne? Absoluutselt! Ei mingit sõnamula termopoliitilistest klassifikatsioonidest, saab täitsa normaalse eesti keelega hakkama! Äkki püüakski edaspidi niimoodi?