AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Isetehtud mees

postitas Ait-Nord | 31.juuli 2017

Oled sa kunagi ülbet inimest näinud? Siukest, kes on kohe nii ennast täis, et süda läheb pahaks? Mina nägin alles hiljuti ja vererõhk peksab siiani punasesse.

Kaks ridaelamuboksi meist edasi elab Veiko. Veiko on müügimees, parseldab mingeid IT lahendusi ehk “kaardistab ning analüüsib klientide vajadusi”, “migreerib ja nõustab”, “deduplikeerib ja täistaastab”, “tarnib ja seadistab” ja esitab kõige lõpuks tohutu arve.

Ega ma Veikot väga ei tunne. Või noh, vähemalt arvasin ma veel üleeile nii. Aga siis kutsus ta mu ootamatult sauna. Ma muidugi hakkasin esimese pabinaga kahtlustama, et äkki on mingi vaseliini juss või midagi, naist tal kah pole, aga otsustasin siiski minna, kuidagi ebaviisakas ära öelda või nii. Ei ole vaseliini juss, on hoopis self made man, nagu ta mulle uhkelt teatas.

“Tead, mis vahe on self made man‘il ja tavalisel jobul?” küsis ta sauna eesruumis õlut kuugates. “Self made man kasvab ise. Mina kasvasin. Ei mingit välist abi. Ja vaata, kuhu ma jõudnud olen!” osutas ta käega mingile diplomile, mille ta naelaga seina külge oli löönud. “Taevas on limiit.”

Mul viskas virtsa täiega ventikasse. Kasvas ise? Mis mõttes? Vahetas ise mähkmeid? Tegi endale ise süüa? Käis ise arsti juures, kui tuulerõuged mööda keha nagu hiinlased paljunesid? Kuidas saab üks inimene nii loll olla, et midagi sellist väita?
Aga mina oma cooli ei kaotanud, kuigi veri vemmeldas. Otsustasin tüüpi hoopis aasida.

“Ma tean, millest sa räägid,” nikutasin ma peaga ja võtsin sõõmu õlut.
“Tead vä?”
“Mhmh. Mul on kodus self made soojuspump. Töötab nagu tagurpidi külmutuskapp, null hooldust. Isegi tolmu pole vaja pühkida.”
“Misasja?”
“Lahe, onju? Toimib ise. Kõik tuttavad on kadedusest rohelised. Üks proovis koguni oma pumba peal järgi, et äkki on tema oma kah self made. Jättis hoolduse vahele, ei lasknud komponente tšekkida, lekkeid ei kontrollinud, paisupaakide rõhku ei mõõtnud, peale- ning tagasivoolu temperatuuride vahe jättis üle vaatamata. Lasi oma pumba ühesõnaga täiega üle. No ja oligi, pump ajas aasta pärast sussid püsti.”
“Sussid püsti?”
“Nojah. See soojuspumpadega tavaliselt juhtub, kui sa hoolduse pealt otsustad pappi kokku hoida. Täpselt nagu autodega. Kui ikka pidurikettaid ja õli ei vaheta, võid peagi romurallile driftida. Mida ei hoolda, seda ei poolda. Hahaa, laheda slõugani mõtlesin praegu välja, peaks mõnele meestekliinikule maha müüma.”

“Oota, aga sinu soojuspump ei vaja hooldust?”
“Mkm. Mul on self made pump, ma räägin. Töötab ise. Taevas on limiit.”
“Käi kuradile,” sai nüüd Veiko aru, et olin teda narrinud. Ta kobis tagasi lavale ja viskas korraliku sahmaka leili. “Hei, viitsid äkki puid kuurist juurde tuua?” hüüdis ta siis veidi sõbralikumalt.
“Nõu problem,” teatasin mina ja imestasin endamisi, kuidas ta küll siiani saunas hakkama on saanud, ilma igasuguse välise abita.