AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Kes lubab tuhat eurot, sel silm peast välja!

postitas Ait-Nord | 17.november 2017

Vene ajal oli neli kulli tõsine papp. Pudel viina maksis 4 rubla ja kaksteist kopikat, nii et põhimõtteliselt sai ka kõige madalama palgaga jorss end naistepäeval südamerahus mäluauku kammida. Keskmine kuusissetulek jäi küll alla sadat rutsi, aga kümme notti kuus jaksas iga nõukogude mees osta. Elu missugune!

Mida saab tänapäeval 4 kulli eest? Kaks korda trammiga sõita. That’s it. Isegi kirikus peksa saamiseks tuleb rohkem välja köhida, alla viieka nad annetusena vastu ei võta, eriti kui tahad kaardiga maksta (pank võtab ju oma osa!). Seda arusaamatumaks jäävad mulle tainapead, kes on 4 euro nimel võimelised iseendale jalga tulistama.

Millest ma räägin? Aga loomulikult sellest, kuidas suur osa normaalseid inimesi lasevad endale koti pähe tõmmata: lähevad soojuspumpa ostma ja valivad selle müügimehe, kes ülejäänutest tuhat kulli odavamat hinda pakub.

Sa ju ikka tead, et soojuspump töötab kakskümmend aastat? Mis on tuhat kulli kahekümne aasta peale? Neli eurot ja seitseteist senti kuus! Trammiga kesklinnast Koplisse ja tagasi pluss seitseteist senti, mis järgmise pesupäevani taskupõhjas kilisevad. Aga millise hinnaga?

Hahaa – selles trikk ongi. Sa võid esimese hooga tonni kokku hoida, võibolla peadki korra kuus Koplis käima ja vaat kui tore on seda “täitsa ilma rahata” teha, eksole? Ostad odava soojuspumba ning järgneva kahekümne aasta trammisõidud maast leitud?

Tuhkagi!

200m2 maja soojusvajadus on keskmiselt 10kW. Lobeda jutuga müügimees lubab, et 6kW pump kütab maja vabalt ära. Kütab muidugi, ainult et oluline osa sellest soojusest tuleb elektritennist, mis lülitub tööle automaatselt, kui soojuspump maja kütmisega ise hakkama ei saa. Sa võid oma 6 kilovatist pumpa kasvõi igal õhtul musitamas käia, kuid elektriarved röövivad sul igal talvel viimsegi eluisu.

Kui Sa naise võtsid, siis valisid kah selle järgi, kelle ainevahetus kõige aeglasem on, et hiljem kempsupaberi pealt raha kokku hoida?

Tee endale teene: võta aega ja tunne huvi, kui võimast ja millistest komponentidest süsteemi Sulle pähe üritatakse määrida. Või kui Sa oled tõepoolest nii rikas, et endale odavaid asju lubada, siis lase käia: leia internetist kõige odavam soojuspump, telli ära, lase purupurjus Vladikul see kuidagi üles panna, ning osta juba paari kuu pärast järgmine. Valik, nagu öeldakse, on Sinu!