AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Kui ise kingitud hobuse suhu ei vaata, siis küll riik ikka vaatab!

postitas Mart Maaküte | 25.juuni 2018

Kingitusi on tore saada, eriti siis, kui nende eest ise maksma ei pea. Vaevalt tuleks kellelgi pähe naistepäeval emale kimp tulpe viia ja teatada: „Kolm nelikümmend. Isegi hästi saadud, ma suvalise lillemuti käest ostsin, kaubanduskeskuses läinuks vähemalt viiekas.” Ema topiks mu sinna tagasi, kust ligi nelikümmend aastat tagasi välja võttis.

Aga Eesti riik käitub just täpselt nii. Ma saan aru, et Euroopa Liit ja nii, aga pagan, kusagil on piirid!

Ah et mis siis nüüd juhtus? Mu sünnipäev juhtus, vaat mis! Naine ja lapsed ajasid hommikul lauluga üles, pugisime kohvi kõrvale kreemikringlit ja naine lubas öö saabudes veel midagi pugimiseks pakkuda, hahahaa. Ühesõnaga, päev missugune!

Aga ei, ikka peab keegi peo ära rikkuma. Sedapuhku Maksu- ja Tolliamet.

Leidsin mõne aja eest Hollandi soojuspumbalinnas Etten Leuris uue sõbra. Mehe nimi on Finn ja kui mul teda iseloomustada tuleks, peaksin Ema Teresa, Moosese ja Sammalhabeme ristsugutist kirjeldama. Finn on maailma parim inimene ja sünnipäevahommikul sain sellele veendumusele taas kord kinnitust.

Läksin postkastist lehte tooma ja mis ma näen: pakiteade Finn de Vriesilt! Tuju tõusis veelgi ja asusin põnevusega teate sisu uurima, eriti seetõttu, et oli teine kuidagi tavatult pikk. Tavaliselt on lihtsalt mingi vorm, aga see oli suisa eraldi kiri! Avasin ümbriku ja…

„Kulla mees,” seisis Maksu- ja Tolliameti logoga ametlikul blanketil, „mingi jorss on sulle paki saatnud. Aga tohman pole aru saanud, et selliste saadetiste pealt koorime meie sinult tollimaksudena sada nahka. Pull selles, et tüüp elab küll ise Euroopa Liidus, aga paki tellis Ameerikast otse sinu aadressile. Ju leidis kusagilt veebist odavama hinna ja arvas, et hoiab kokku. Tuhkagi. Ostuhind võis ju odavam olla, aga maksud teevad hinna lõppkokkuvõttes veel kallimaks ja kõige tipuks pead sina need maksud tasuma! Iroonia on selles, et paki sisu on toodetud Saksamaal ehk samuti Euroopa Liidus! Me naersime siin ikka korralikult! Niisiis: aja püsid jalga, võta tengelpung kaikaga selga ja kobi kohale, kui tahad oma pakki kätte saada.”

Noh, päris sellises sõnastuses see kiri muidugi polnud, aga mõte oli just täpselt selline: ise oled loll, et Hollandist hingesugulase leidsid, köhi nüüd pappi, ahv!

Ma läksin nii vihaseks, et naine soovitas pool tundi duši all liguneda, muidu muutun kaasliiklejatele ohtlikuks. Ajasin autole hääled sisse, kimasin Maksu- ja Tolliametisse, võtsin järjekorranumbri ja pidin pool tundi ootama, kuni ametniku jutule pääsesin.

„Tulin paki asjus,” ulatasin kirja keskealisele hästihoolitsetud prouale. See põrnitses paberit ja andis mulle kümme vastu.

„Palun täitke ära,” teatas ta kuivalt ja mul läks lõplikult meelest, kui toredasti päev alanud oli.

Istusin tolle paberihunniku otsas täpselt pool tundi. Kui lõpuks ühele poole sain, tuli uus järjekorranumber võtta ja veel pool tundi oodata.

„Sada kolmkümmend kuus eurot ja seitse senti. Kas maksate sulas või kaardiga?” küsis hästihoolitsetud proua ja ma sain aru, kelle raha eest need kurivaimud siin endale lõhnaõli ostavad.

„Kaardiga,” pobisesin vaikselt.

„Oodake palun,” teatas ametnik ja kadus ära. Natukese aja pärast oli pakiga tagasi. Nüüd läks mu tuju heaks.

Oh sind, kulla Finn. Seda poleks sa küll pidanud tegema, mõtlesin totakalt naeratades ja kiskusin sealsamas Maksu- ja Tolliameti vestibüülis saadetise pakist välja. Seal see oligi: komplekt plastkollektoreid, ideaalne lahendus mitmekontuurilistele maaküttesüsteemidele! Frank GmbH omad pealekauba! Ja kui sa ei tea, mis on Frank GmbH, siis… ühesõnaga, paremaid plastkollektoreid kui Frank GmbH omad pole olemas.

„Issi, kas sa torti tõid?” küsisid lapsed, kui ma koju jõudsin.

„Ei, ma tõin midagi veel paremat!” vastasin kingi jalast kiskudes ja lapsed läksid silmanähtavalt elevile.

„Mis sa tõid, issi?”

„Haa – Frank GmbH tuttuued plastkollektorid!”

„Mis need on?” küsis noorem laps.

„Ideaalne lahendus mitmekontuurilistele maaküttesüsteemidele!” hüüdsin vastuseks.

„Tore näha, et issil jälle hea tuju on,” ütles naine ja tellis kolm pitsat. Õige jah, ta oli lubanud ju öö saabudes veel midagi pugimiseks pakkuda!