AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Kui 100-aastane Eesti oleks inimene

postitas Mart Maaküte | 9.veebruar 2018

Viimast Kuldgloobuste jagamist vaatasid? Noh, neid filmiauhindu? Kirk Douglas toodi lavale ja asi poleks nimetamist väärt, kui mees juba 101-aastane poleks. 101-aastane! Püha jumal, Ameerikas elab filminäitleja, kes on meie armsast Eesti Vabariigist ligi kaks aastat vanem.

On see võimalik? Absoluutselt! Vanim elusolev inimene olevat 117-aastane Violet Brown Jamaicalt. Tšikk oli juba pubekas, võib-olla suitsetas ja jõi veini, kui Eesti Maanõukogu vanematekogu iseseisvusmanifesti vastu võttis. Uskumatu pull.

Ja sestap hakkasin ma Eesti Vabariigi juubeli eel mõtlema, mis oleks, kui Eesti polekski riik, vaid hoopis inimene. Kuidas ma tema sünnipäeva siis tähistaksin?

Nonii, sündis meie maimuke 1918. aastal ja oli teine päris terve poisslaps. Ah et miks poiss? No ämmaemandad olid igatahes mehed: kaks Konstantini ja Jüri, mingi Jaan sebis seal kah ringi. Keeruline sünnitus niisiis ja tüdrukud tulevad reeglina lihtsamini ilmale kui poisid.

Kluti tervis oli esiotsa timm, aga peagi hakkasid viirused ründama. Idatuuled puhusid tugevalt ja nii pidi meie lapsuke juba 2-aastasena esimese ränga nakkushaigusega võitlema. Läks siiski hästi ja poiss murdis tõve maha.

Ei tulnud paraku kaua oodata ja kogu maailmas puhkes järjekordne hirmus viirus. Sedapuhku oli haigusel suisa kaks kollet, üks ida ja teine lääne pool. Meie peategelane oli siis küll juba mõnekümnene, ent polnud vaesekesel pääsu: epideemia oli nii julm, et murdis noore mehe aastateks maha!

Tervelt viis kümnendit jutti lesis vapper mehepoeg haigevoodis. Ei saanud ta hästi hingata, ei suutnud õieti liigutadagi, nii ränk oli terviserike, mis nüüd juba kuldses keskeas meest räsis. Sümptomid olid laastavad: tasahiljukesi hakkas mees teises keeles rääkima, kere tõmbas vitamiinipuudusest kiduraks, laiskus tuli peale ning mida aasta edasi, seda rohkem näis, et ega temast elulooma enam saa.

Kuni juhtus ime! Poolas mõeldi välja ravim, mis koletu viiruse vastu aitas. Arstirohul oli keeruline poolakeelne nimi: Solidarność. Selle sünteesis mees, kes elukutselt polnudki proviisor, vaid hoopis elektrik – Lech Wałęsa.

Alguses oli too imeravim tõeline defitsiit, suisa mitu aastakümmet võttis aega, kuni selle imetabane mõju lõpuks meie kangelaseni jõudis. Aga kui see juhtus, oli paranemine kiire: tuli ainult natuke laulda ja teiste patsientidega ühises rivis käest kinni seista, ning koletu haigus oligi seljatatud. Bakterid põgenesid mehe kehast nagu prussakad, kui tuli köögis põlema pandi.

Mees terve, nüüd vaja perele korralik kodu ehitada. Ega see lihtne polnud, sest vanust oli meie tegelasel tolleks hetkeks juba 73! Aga mis nooruses tegemata, see vanas eas tehtud! Mässas ja ehitas, jauras ja lõi, toimetas ja rajas, korraldas ja moodustas, sepistas ja organiseeris. Ja ennäe – täitsa korraliku kodu püstitas perele. Nutikate lahendustega, ilusa disaini ja vastupidava vundamendiga.

Nüüd saabusid aga uued hädad: ei piisa perele soojapidavast majast, ei aita värskest leivast söögilaual. Miski pole hea, aina üks nutt ja hala, justkui oleks täitsa meelest ära läinud, et pereisa alles hiljaaegu surmatõve käes hinge vaakus. Aga noh, mis sa teed, kaasajal kipuvadki raske tööga kättevõidetud asjad iseenesest mõistetavatena tunduma. Mis sest, et tegelikult seda pole.

Nüüd siis pereisa suur juubel ja puha, suured pidustused ning aasta otsa kestev tähistamine. Taat saab kohe 100-aastaseks ja ehk suudetakse tähtsal päeval pidulauas korraks peresisesed erimeelsused unustada. Päevakangelase väärib korralikku toosti ja hommikuni kestvat pidu, ilma et peaks vahepeal Lätis hundijalavee järel käima.

Nii vana ja auväärse mehe ees võtan mina igatahes mütsi maha. Tee järele või maksa kinni, nagu eesti keeles öeldakse.