AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Kui kallis on odav?

postitas Mart Maaküte | 11.mai 2020

Mõned räägivad, et kasulikum on vanainimesed koroonale ära anda, kui lasta majandusel põhja minna. „Elu saabki ükskord läbi,” väidavad küünikud. „Milleks vanurite päästmise hinnaga ülejäänute elu põrguks muuta?”

Loll jutt suhu tagasi. Esiteks on vanadel inimestel samasugune õigus elule kui noortel. Majandus saab varem või hiljem jalad alla, alati on saanud. Kuid inimese elu üle ei saa keegi teine otsustada ja vähemalt minu tutvusringkonnas on vanurid nooruslikumadki kui kolmekümbised. 

Pealegi juhtuks vanainimeste ärakadumisega üks hirmus asi: maailmast lahkuks elutarkus. Veendusin selles hiljaaegu ise. 

Käisin emal külas, ta juba parajalt eakas inimene. Jõime kohvi, ajasime juttu. Ei läinud paari minutitki, kui kukkusin kurtma.

„Peab see elu nii kallis olema,” pistsin halama. „Eriti praegusel ajal. Majandus langeb, aga hinnad miksipärast mitte.”

„Mart,” vaatas ema mulle silma. „Elu võib ju kallis olla, kuid selle hinnas on midagi väga erilist.”

„Ei tea mis?” puhisesin tujutult.

„Iga-aastane reis ümber Päikese,” vastas ema. 

Ma hakkasin naerma. Tõsi mis tõsi – iga päev on osake sõidust ümber tähe, mille suunas meile kõigile õhata meeldib. Head asjad ongi kallid. Ehk nagu keegi kunagi tabavalt ütles: ma pole nii rikas, et odavaid asju osta. 

Mis toob mu otsapidi taas kord maakütte juurde. Kas ikka tasub soojuspumpa ostes tingimata kõige odavam valida?

Hind on küttesüsteemi soetamisel muidugi oluline. Kellelgi pole nii palju raha, et seda igasse ilmakaarde laiali loopida. Loomulikult kisub pisara silmanurka, kui hinnapakkumist nähes teada saad, et sul tuleb toasooja eest aastapalk välja käia.

Mõistagi on võimalik ka odavam maasoojuspump osta, aga see pole aiamööbel, mille võib rahuliku südamega välja vahetada, kui toolid kahe kuu pärast ära lagunevad. Maasoojuspump jääb sinuga vähemalt paarikümneks aastaks. Jaga hinnavahe kahekümne aasta peale ja näed, et asi pole kaugeltki nii hirmus, kui esmapilgul tundub. 

Sulle võidakse odavama lõpphinna saamiseks teadlikult väiksema võimsusega soojuspumpa pakkuda. Müügimees saab küll aru, et sellest jääb väheks, aga tema mure on raha teenida, mitte sinu pere heaolu eest hoolitseda. 

Võta alati mitu pakkumist ja käi ka nende müüjate jutul, kelle pumbad on kõige kallimad.

Paljud Eestis toimetavad soojuspumpade müüjad on nagu Pisa torni ümber tegutsevad restoranid, kus serveeritakse halba toitu, aga kui suur on tõenäosus, et turist sinna kunagi tagasi satub? Sama pull on soojuspumbaga – kui sa selle juba ära ostad, siis vaevalt sa selle tagasi viid (kui koduhoovi just uuesti üles kaevata ei taha). 

Pealegi ei pruugi sa võimsama ja nõrgema pumba vahest esimese hooga arugi saada: kui su pump enam tööd ei jaksa teha, lülitub lisaelekter automaatselt sisse ja toas on ikka soe. Aga ühel päeval laekub elektriarve ning see kisub pisara silmanurka ka kõige kangemal mehel. 

Nagu öeldud, võta alati mitu pakkumist ja käi ka nende müüjate jutul, kelle pumbad on kõige kallimad. Võrdle pakkumisi tähelepanelikult, vaata soojuspumba võimsust, mahutite suurust, tehtavate tööde sisu ja nii edasi. Enne lõplikku otsustamist uuri kindlasti, miks pakkuja sulle just sellise võimsusega soojuspumpa soovitab ja miks pakub mõni akupaaki, aga mõni mitte. 

Ega ilma asjata öelda, et sa saad täpselt sellise asja, mille eest maksad. Kui ei raatsi igal aastal Päikesele tiiru peale teha, siis miks sa end hommikul üleüldse voodist välja ajad? On ju palju odavamaid variante!