AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Maailma lõppu veel ei tule, aga Eesti saab kohe otsa

postitas Mart Maaküte | 13.aprill 2018

Mul on sulle pommuudis. Kindlasti oled viimasel ajal lehtedest lugenud, kuidas kohe-kohe saabub maailma lõpp? Juba homme prantsatab planeedile üüratu meteoriit ja tekkiv hiidlaine pühib maalt viimse kui elusolendi. Juba järgmisel nädalal saabuvad tulnukad ja teevad meist kõigist hakkliha. Hiljemalt kuu aja pärast alustavad põhjakorealased tuumasõda ning maailma lõpp on vältimatu. Kohe on kõigega finito ja kes ei usu, see lugegu Nostradamuse-nimelise tüübi märkmeid.

Aga siis tuleb homme, seejärel uus nädal ning ega järgmine kuugi kalendrisse kinni jää. Mida aga ei tule, on maailma lõpp. Tore, eks? Las Õhtuleht ja Delfi jauravad, elu läheb edasi! Aga nagu ma ütlesin, on mul pommuudis.

Ma ei tea, millal saab otsa maailm, aga ma tean täpselt, millal lõpeb Eesti. See juhtub 2020. aastal ehk enamvähem kohe. Kuidas siis nii? Põhjusi on kaks ja mõlemad on lihtsad.

Esiteks lõpeb 2020. aastal suurem osa eurotoetuste meetmeid ja papp saab sõna otseses mõttes otsa. Meil on tekkinud ekslik mulje, et kogu rikkus – nii vähe, kui seda Eestis on – on meie endi tubli töö tulemusel õuele jõudnud. Natuke muidugi ongi, aga suurem osa Eesti arengust on toimunud kõikvõimaliku euroraha abil, ning 2020. aastal keeratakse need kraanid kinni.

Teiseks hakkab 2020. aastal kehtima seadus, mille kohaselt peavad kõik ehitusluba taotlevad uusehitised vastama liginullenergia standardile. Mis asi see liginullenergia on? Kõlab nagu peaaegukaine roolijoodik, kas pole? Või enamvähemõhuspüsiv lennuk. Liginullenergia tähendab lühidalt seda, et 2020. aastast peavad ehitised vastama vähemalt A-energiaklassi miinimumnõuetele ehk kuni 50 kWh/m2 kohta. Euroopa üritab niimoodi küttekuludelt kokku hoida ja kliimamuutusi pidurdada.

Kõik on tore, ent nagu arhitekt Mihkel Tüür kirjutab, läheb ehitamine selle tulemusel Eestis räigelt kalliks. Kuna eurorahad samal ajal kinni keeratakse, muutub endale kodu rajamine luksuseks, mida sinu- ja minusugused endale enam lubada ei saa.

Need elamutüübid, mis praegu igasse Eesti nurka kerkivad, keelatakse 2020. aastast ära. Lugesid õigesti – see maja, mida sa praegu, higimull otsa ees, naise ja laste rõõmuks keset linnaäärset põldu püstitad, on kahe aasta pärast illegaalne. Vaevalt et keegi seda lammutama tuleb, aga kui sul on lähiajal plaanis kodu rajada, siis veendu esmalt, et see uuele standardile vastab, vastasel juhul ei pruugi sa ehitusluba saada.

„Õnneks” on sul juba täna võimalik vaadata, milline üks liginullenergiaga hoone ideaalis välja näeb. Mine kurikuulsa hiigel-ministeeriumi juurde (see, mis endise Rahandusministeeriumi koha peal seisab), ning imetle silmad peast! Mis sa arvad, mitu avatavat akent selles majas on? Null! Nii palju on sõna „liginullenergia” täppi läinud, et peale kümmet minutit taolises hoones viibimist on igal inimesel energia otsas. 2021. aastal algavad kõik töökuulutused sõnadega: võtame tööle natukerohkemkuinullenergiaga inimese. Kust nad sellise leiavad, on paraku iseküsimus