AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Maaküte hoone põhiküttena

postitas Ait-Nord | 25.august 2014

Meie tingimustes on maaküte täielikult rakendatav hoone põhiküttena. Kõik oleneb loomulikult planeeritavast lahendusest:

  • Hoone köetava pinna suurus ning selle ehituslikud iseärasused. Reeglina teostatakse uue maja ehitamisel ka eriosadele projekt, milles arvutatakse välja maja küttekoormus. Kui meil on teada maja küttekoormus, saame juba vajaliku võimsusega maasoojuspumba dimensioneerida.
  • Vaba maapinna suurus ning pinnase iseärasused. Mida niiskem on pinnas, seda vähem maa-kollektorit paigaldama peab.

Maaküte ammutab soojusenergiat otse maapõuest. Ka külmematel perioodidel on võimalik maapõuest vajalik kogus soojusenergiat ammutada (eeldusel, et on järgitud kõiki paigaldusnõudeid).

Olulised nüansid, mida tuleb järgida:

  • Maa-kollektor peab olema paigaldatud piisavalt sügavale. Maa-kollektor paigaldatakse 1 – 1,2 meetri sügavusele;
  • Maa-kollektorid liinid peavad olema paigaldatud sääraselt, et paigaldussamm kahe liini vahel on mitte vähem kui 1 meeter;
  • Kui maa-kollektori puhul kasutatakse liitmikke, tuleb kasutada vaid keevis-liitmikke. Keermes-liitmike kasutamise puhul on oht, et primaarringis võib hakata esinema lekkeid, mida hilisemalt tuvastada on suhteliselt kulukas.

Maakütte paigalduseks kuluv ruum:

Maaküte ei vaja väga suurt katlaruumi. Väiksemate eramute puhul piisab reeglina 5-8 ruutmeetrist. Ruumivajadus sõltub jällegi planeeritavast lahendusest.

  • Kompaktne maasoojuspump integreeritud tarbevee boileriga (190 liitrit) (Alpha-innoTec tootevalikust WZS seeria: http://ait-nord.ee/maasoojuspumbad/wzs-seeria/). Meie tootevalikust on saab siinkohal valida soojuspumpasid võimsusega alates 6 kW kuni 10 kW;
  • Maasoojuspump eraldiseisva tarbevee boileriga. Lahendus, mis on sobilik klientidele, kelle tarbevee vajadus on suurem. Meie tootevalikus Alpha-innoTec SWC seeria (http://ait-nord.ee/maasoojuspumbad/swc-seeria/). Nimetatud seeria on saadaval alates 6 kW kuni 32 kW.

Väikest lisaruumi vajab ka akumulatsioonipaak, mida tugevalt soovitame alati süsteemi juurde liita. Praktika näitab, et akumulatsioonipaak tasub end lisainvesteeringuna ära ca paari aastaga. Lisaks säästab akumulatsioonipaak soojuspumpa tagades seadmele oluliselt pikemad töötsüklid. Nimelt just sisse – välja lülitustsüklid on need, mis seadet enim koormavad.

Näide elust enesest: paigaldati 8 kW maasoojuspump ilma akumulatsioonipaagita. Aasta keskmine töötsükli pikkus tuli 17 minutit. Hiljem lisati süsteemi ka 200 liitrine akumulatsioonipaak. Järgmise aasta keskmine töötsükli pikkus tuli 35 minutit. Lausa kaks korda vähem sisse-välja lülitusi.