AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Eesti ehitab. Ja kuidas veel!

postitas Mart Maaküte | 15.märts 2018

Oled Sa kunagi unetust põdenud? Uni ei tule nädalate kaupa hetkekski silma, vähkred küljelt küljele nagu pöörane, päeval käid nagu elav koolnu, et siis järgmisel ööl taas lakke vahtida. Midagi hullemat pole maailmas olemas.

Ma kannatan unetuse käes juba kolmandat nädalat. Naine on mures, lapsed nutavad. Unetus käib mul peal korra aastas ja teha pole midagi, tuleb lihtsalt ära kannatada. “Milles asi?” küsivad kolleegid hoolitsevalt.

“Milles asi, milles asi,” torisen ma pahuralt vastuseks. “Peagi algab ehitusmess “Eesti ehitab”, vaat selles on asi.”

Tõsi mis tõsi. Minusuguse jaoks on “Eesti ehitab” nagu kümme järjestikust langevarjuhüpet – adrenaliin on juba paar nädalat enne üritust laes ja magada ei saa. Mõtle ise – terve su elu keerleb maasoojuspumpade ja energiasäästlike küttesüsteemide ümber, ja siis on need kõik äkki ühe katuse all! Iga viimne kui ettevõte, kes maaküttest midagigi teab! Uued pumbad, akumulatsioonipaagid, monoblokid, kollektorid ja nii edasi!

Nüüd siis peagi taas! Juba aprilli alguses moonduvad Eesti Näitused üheks suureks ehitusfriikide mekaks ja siia tulevad palverännakule kõik, kes natukenegi oma käega midagi teha oskavad. Kümned ja kümned töötoad, koolitused, seminarid ja loomulikult boksid, kus keegi sulle midagi müüa üritab! Ja ega asi soojuspumpadega piirdu – siin vedeleb tonnide viisi kõike, mida sa omal ajal vaid “Vaaderpassis” näha said: akendest haljastusmaterjalideni, ehitusmasinatest tapeetideni, puitehitistest sanitaartehnikani ja nõnda edasi. Ma lähen seal lolliks ja eks see hirmus perspektiiv mind praegu öösiti üleval hoiabki.

No ja loomulikult inimesed! Kogu issanda loomaaed on in corpore platsis ja ehitusmessil näed sa oma silmaga tüüpe, kellest siiani vaid naabrimuti juttudest kuulnud oled. Esiteks muidugi taadid, kes ühe boksi juurest teiseni loivavad ja kogu nänni – pastakad, flaierid, bukletid, kleepsud ja vilkurid – kotti kühveldavad. Mul pole aimugi, mida nad selle träniga peale hakkavad. Vanasti õnnestus sellest ehk Balti jaama turul lahti saada, aga nüüd on see kah korda tehtud.

Teiseks tuiavad ehitusmessil ringi vennad, kes absoluutselt kõigest absoluutselt kõike teavad. Nad peatuvad iga boksi juures ning sõimavad õnnetute müügimeeste näod täis. Oi raisk, need on halastamatud sellid! Kord kuulsin ühe konditsioneere müüva firma boksi juures, kuidas tüüp kõva häälega seletas, et kliimaseadmed on osa ülemaailmsest juutide vandenõust ja konditsioneeride kaudu lastakse inimeste korteritesse gaasi, mis paneb nad Reformierakonna poolt hääletama.

Ja loomulikult kotletid! Need on übermaitsvad, kuid kahjuks pole ma ainus, kes seda teab. Nii moodustub Eesti Näituste sööklasse alati kilomeetritepikkune saba, milles seismise piina ei suuda isegi lendlehti jagavad neiukesed vähendada. Aga noh, kes seista ei viitsi, see kotletti ei saa, nagu ütleb Sommerlingi vanasõna.

Nõnda ma siis kodus võbisen, erutusest haige ja elevusest unetu. Tule juba kiiremini, kallis “Eesti ehitab”, ja lase Maakütte Mart tagasi normaalse elu juurde!