AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Metallist kirst või hubane kodu?

postitas Mart Maaküte | 22.oktoober 2019

Käisin perega Kreetal puhkamas. Kõik kena, ainult et…

Pagan, mulle ei meeldi lennata. Või, noh, mis ei meeldi, ma lausa kardan lendamist. Suur mees ja habe ees, aga põlved hakkavad tudisema, kui lennukiuksest sisse astun. No ja mis uks see nii väga on! Paras luuk, pannakse tohutu kangiga seestpoolt kinni, ning hoidku jumal, kui see peaks lennu ajal eest kukkuma. Siis lendavad kõik reisijad takkajärgi ja kes ei usu, et selline asi on üldse võimalik, vaadaku mõnd lennukatastroofi filmi. 

Nagu neetult teevad stjuuardessid enne õhkutõusu reisijatele puust ja punaselt selgeks, mis kõik ühe lennu ajal juhtuda võib. Seda nimetatakse ohutusdemonstratsiooniks, kuigi mina ei saa aru, mis ohutust seal demonstreeritakse, kui jutt käib hoopis ohust. Olgugi et ebatõenäolisest. Kui oht on ebatõenäoline, milleks seda siis üldse demonstreerida? Eks ikka selleks, et minusuguseid lennufoobikuid veel rohkem ärevusse ajada! 

Ma tõesti ei taha teada, mis värvi hapnikumaskid laest alla lendavad, kui rõhk lennuki salongis järsult langeb. Need on muide kollased, nagu lennuemand seletab. Miks ta värvi rõhutab? Kas hapnikumaske on rohkem kui üks iga reisija kohta? Kas mul tuleb kõigi hulgast just kollane valida ja pähe tõmmata? 

No ja siis need päästevestid. Hulbin kusagil Mustas meres või kuhu üks Kreeta lennuk hädaolukorras maandub, ning puhun vilesse, mis vesti küljes tolkneb? Kes mind seal keset vett kuuleb? Kalad? 

Lend läks õnneks hästi ning hapnikumaske ega vesti polnud vaja kasutada. Aga ma jäin ohutusdemonstratsiooni vaadates mõtlema, kui palju turvalisem on üks maasoojuspump. Koguni nii ohutu, et pole midagi demonstreeridagi.

Kujuta ette, kui müügimees sulle räägiks: „Maasoojuspumbasüsteemid on üldiselt turvalised ja kaitstud, aga juhin teie tähelepanu asjaolule, et mõnikord võivad need plahvatada. Sellisel puhul tasub kohe aknast välja hüpata, sest muidu ei pruugi põlevast hoonest välja saada. Lisaks tuleb silmas pidada, et kuigi soojuspumpadel puuduvad välised komponendid, mis võivad lastele või koduloomadele ohtlikud olla, ei tohi pisiperet ja koeri-kasse pumpade lähedusse lubada. Kunagi ei tea, millal pump seina küljest lahti tuleb ja teie maimukesele peale kukub. Maasoojuspumpades puudub küll leek, aga parem karta kui kahetseda! Nii et äkki ostate parem soojemad riided? Tõmbate pigem kaks kampsunit selga, kui pakane näpistama hakkab ning toasoe alla nulli kukub?”

Ei räägi sulle keegi sellist asja. Maasoojuspump on turvaline nagu emme süli. Ei ole seal mingeid nurki ega leeke ega midagi. Tiksub omaette ja kodu on stabiilselt soe. 

Aga näed, lennukis aetakse sind närvi! Kus üks terve mõistusega inimene parema meelega viibib – hapnikumaskidega metallkirstus või hubases kodus, mille keldris maasoojuspump rõõmsalt toimetab?