AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Milleks mulle soojuspump?

postitas Ait-Nord | 10.veebruar 2021
SOOJUSPUMP – energiasäästlik lahendus Sinu kodule!
Soojuspump on tõhus, keskkonnasõbralik ja energiasäästlik küttetehnoloogia, mida saab kasutada nii ruumide kütmiseks kui ka jahutamiseks. Soojuspump on uue ajastu küttelahendus, mis kasutab ruumide kütmiseks päikesesoojusenergiat, mida saab ammutada õhust, maapinnast, veekogudest ja ka põhjaveest. Soojuspump transpordib maapinnas, vees või õhus oleva soojusenergia hoonesse.
KUS KOHAS SOOJUSPUMPASID KASUTATAKSE?
Soojuspump on kasutusel üha enam uute hoonete rajamisel ning ka vanade hoonete küttesüsteemide renoveerimisel, kuna energiasäästlik küttesüsteem tähendab madalaid püsikulusid tulevikus. Eestis on enim kasutatud kolme tüüpi soojuspumpasid: maasoojuspump, õhksoojuspump ning õhk- vesi soojuspump.
Eesti kliimas on soojuspumbad ennast väga hästi tõestanud. Eesti pered valivad oma koduseks kütteallikaks aina enam just soojuspumpasid ja selleks on mitmeid põhjusi.
Esiteks tagab soojuspump madalad püsikulud. 200 m2 suuruse maja kütmiseks ning sooja tarbeveega varustamiseks kulub keskmiselt vaid 55 – 65 eurot kuus. Kui suured on Su küttearved praegu?
Teiseks on soojuspump mugav ja kindel. Sa saad oma Alpha innoteci soojuspumba internetiga ühendada ja oma küttesüsteemi eemalt juhtida. Lisaks on meie tehnikutel võimalik Sinu soojuspumba olulisi tööparameetreid eemalt ka jälgida. Ja kui midagi peaks juhtuma Sinu soojuspumbaga, saavad meie tehnikud selle kohta tänu veebiühendusele teate ja saavad tegutsema asuda.
Kolmandaks on soojuspump puhas ja vaikne. Isegi Sinu külmutuskapp teeb rohkem häält.
Ja loomulikult pole soojuspumbaga köetavas kodus prügi, tolmu ega ka suitsu.

 

IGA MAASOOJUSPUMBA OMANIK ON KANGELANE

 

Seda sellepärast, et maasoojuspump on üks kõige keskkonnasõbralikum seade, mida saab kütmiseks ja jahutamiseks kasutada. Selle kasutamisega teed loodusele heateo ja kuulud ka ise meie “maailma päästmise armeesse”.

 

Tuhanded rahulolevad kliendid üle Eesti ei saa eksida. Maaküte Alpha innotec maasoojuspumbaga on igati mõistlik valik kui soovite soodsat, mugavat ning keskkonnasõbralikku küttelahendust.

 

Iga soojuspumba omanik end väikestviisi kangelasena tunda, sest soojuspump säästab tohututes kogustes CO2 emissiooni väliskeskkonda. Võrreldes maagaasiga säästab maasoojuspump aastas 200 m2 eramu näitel ca 2,5t CO2 emissiooni välisõhku.

MAASOOJUSPUMBA TÖÖPÕHIMÕTE

 

Maasoojuspumbad töötavad mõnes mõttes sarnaselt külmkapile. Külmutuskapi puhul juhitakse kapi seest soojusenergia välja. Maasoojuspump transpordib väliskeskkonnast sisalduva soojusenergia majja (kütteks ning tarbevee soojendamiseks).

 

Kogu protsess seisneb rõhkude tõstmisel ning langetamisel. Kogu protsessis osaleb neli põhilist komponenti: aurusti, kompressor, kondensaator ning paisventiil. Külmakandja ringleb maasse paigaldatud torustikus ning haarab kaasa seal sisalduva soojusenergia. Seejärel liigub külmakandja soojuspumba sees olevasse aurustisse. Soojus antakse aurustis üle soojuspumba sees ringlevale vedelikule (külmaagens).

 

Külmaagens (madala aurustumistemperatuuriga) aurustub soojusülekande tulemusel ning liigub edasi kompressorisse. Kompressor surub gaasi kokku, mille tulemusel gaasi temperatuur tõuseb. Seejärel liigub kuum gaas kondensaatorisse, kus kondenseerumisel antakse soojusenergia edasi maja küttesüsteemile. Gaasilises olekus külmaagens muutub kondenseerudes vedelikuks ja peale paisventiilis rõhu alandamist on valmis uueks soojusenergia kogumiseks

Maaküte on universaalne. Talvel soojendab see Teie kodu ja suvel jälle jahutab. Kuidas see töötab? Lihtsalt seletades tõstetakse maapinnast tuleva soojuse temperatuuri, mis siis juhitakse erinevatesse kütteseadmetesse (nt radiaator) Sinu kodus. Suvel käib see ring vastupidi. Maasoojuspump kogub kokku Sinu kodus oleva liigse soojuse ja juhib selle pinnasesse tagasi, tagades sellega jahedama temperatuuri.

MAASOOJUSE AMMUTAMISEKS ON MITMEID ERINEVAID VIISE

Maakollektor

Maasoojuspumba tööpõhimõte seisneb sellest, et maapinnasesse paigaldatakse plasttorustik ehk maakollektor. Maakollektor on ühendatud soojuspumbaga ning selle abil ammutatakse maasse kogunenud soojusenergiat. Maakollektori pikkus oleneb maasoojuspumba võimsusest. Plasttorustik paigaldatakse ühe meetri sügavusele maasse ning sinna lastakse külmumiskindlat ainet, niinimetatud külmakandjat. Külmakandjale kandunud soojusenergiat kasutatakse soojuspumpa kasutades kütmiseks ja sooja tarbevee tootmiseks.

 

Põhjavesi

Põhjavee temperatuur on nelja aastaaja vältel alati 3-12°C, mis teeb sellest väga hea maasoojuspumba soojusallika alternatiivi juhul, kui põhjavesi on lihtsasti kättesaadav. Maasoojuspump kogub ja kasutab vette salvestunud soojusenergiat.

 

Tavaliselt kasutatakse kahte üksteisest 15-20m kaugusel asuvat puurkaevu, mis maasoojuspumbaga ühendatakse. Üheks puurkaevust võetakse vett ja teise juhitakse vesi uuesti tagasi. Puurkaevud peavad olema ühesügavused ja asuma samas veekihis, et ära hoida erinevate veekihtide segunemist ja veekihist väljapumbatava veehulga vähenemist.Õige lahenduse korral on põhjavee reostamine välistatud, ent puuduseks loetakse ebakindlust maapinnas piisava veeringluse tekkimise osas.

 

Energiakaev

Energiakaevud on puurkaevud, mille sügavus varieerub 40-150 meetrit, läbimõõduga 100-160mm, mis on puuritud vertikaalselt või kaldu ning kuhu paigaldatud torustiku abil kasutatakse pinnasekihti salvestunud soojusenergiat. Nimelt asub maapinna sügavamas kihis püsiva temperatuuriga geotermaalenergiaallikas.

 

Veekollektor

Kui maja lähedal asub veekogu, saab soojuspumbaga ühendatud ja veekogu põhja paigaldatud plasttoru abil koguda veekogu soojusenergiat.

 

MAASOOJUSPUMBA VALIKUST

Sobiliku maasoojuspumba valimisel tuleb arvesse võtta hoone küttevajadust, küttesüsteemi ja vaba maapinda hoone ümber. Maasoojuspump sobib nii vanematele kui uuematele hoonetele.

 

Maasoojuspumba kasutamiseks on tarvis küllaltki suurt vaba maapinda hoone ümbruses: ühe ruutmeetri kütmiseks on üldjuhul tarvis vähemalt 3m maakollektorit ja 3,6m2 vaba maapinda. Maasoojuspumba tõhusus oleneb köetava hoone suurusest ja sellest, millist küttesüsteemi kasutatakse. Maasoojuspump on tõhusaim ja tasuvaim suuremate suure küttevajadusega majade puhul, kus kasutatakse vesiküttesüsteemi ehk radiaatoreid ja põrandaküttesüsteemi.

 

Kuna maasoojuspumba valimisel tuleb lähtuda iga hoone spetsiifilistest omadustest ja seda mõjutavatest teguritest, soovitame maasoojuspumba müüjalt küsida juba käigusoleva süsteemi hinnangut ning hinnapakkumist ja sobiva lahenduse pakkumist konkreetsele elamule. Maasoojuspumba paigaldamisel on mitu etappi ning kokku võtab paigaldusprotsess aega tavaliselt 3-5 tööpäeva.

KUIDAS LUUA KÜTTESÜSTEEM, MIS TÖÖTAB AASTAKÜMNEID

Et Sinu küttesüsteem töötaks aastakümneid, tuleb ta mõistlikult kokku panna. Esmalt oleks Sul tark kütteprojekt tellida. Kui plaanid olemasolevat küttesüsteemi renorveerida, siis pole mõtet nullist uut kütteprojekti teha. Sellisel juhul piisab lihtsalt soojuskoormuse arvutusest.

 

Tänu kütteprojektile või soojuskoormuse arvutustele saad Sa täpselt teada, mida küttesüsteemi loomisel arvestada ja milline pump osta. Seejärel soovitame Sul võtta mitu erinevat hinnapakkumist. Süvene neisse põhjalikult. Hinnapakkumistest on tihti keeruline aru saada. Kui võtad pakkumise AIT Nordist, aitame Sul vajadusel aru saada, mida teised müüjad on Sulle pakkunud.

 

Meie eesmärk on veenduda, et Sulle tehtud pakkumises on sees absoluutselt kõik, mida üks aastakümneid töötav küttesüsteem vajab. Seejärel tuleks Sul teenuse osutaja valida.

Soojuspump pole mingi odav tarbeese, mille võid paari kuu pärast minema visata. Korralik küttesüsteem eeldab hooldamist ning järelvalvet. Soojuspumpa ostes pead arvestama, et jääd enda teenuse pakkujaga aastateks suhtlema. Seega väga oluline on kohe alguses valida endale sobiv partner, kes pakub ka kvaliteetset järelteenindust.

 

Meie AIT Nordis arvame, et soojuspumba müük on alles meie aastate pikkuse koostöö algus. Just seepärast paneme eriti suurt rõhku järelteeninduse kvaliteedile.

 

Alpha Innotec on kindel valik, sest tema edasimüüjate võrgustik on Eestis väga lai. Keeruline on leida piirkonda, kus mõnda Alpha Innotec’i spetsialisti poleks. Vahet pole, kas ostad oma Alpha Innotec’i soojuspumba otse meie käest või mõnelt meie edasimüüjalt. Vastutama jääme Sinu ees ikka meie, sest AIT Nord on Alpha Innotec soojuspumpade maaletooja.

 

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

RAIN | AIT Nord tootespetsialist +372 52 82 338 | rain@ait-nord.ee

Lae alla meie praktiline E-raamat Kogu tõde soojuspumpadest 

Meie spetsialistide koostatud raamat teeb sulle 15 minutiga selgeks kõige olulised detailid soojuspumpade kohta. Lae e-raamat alla siin.