AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Mulle püüti ilma roolita autot müüa!

postitas Mart Maaküte | 9.juuni 2020

Autot oled viimasel ajal osta püüdnud? Ma eelmisel nädalal püüdsin ja võttis tuju esimese hooga täitsa ära.

Astusin tuntud autobrändi müügisalongi. Esmapilgul kõik kena ja meeldiv, sotsiaalne distants ja puha, inimestel maskid ees nagu kord ja kohus. 

„Mart Maaküte?” ajas müügimees silmad imestusest punni, kui end tutvustasin. 

„Mart Maaküte,” noogutasin uhkelt. „Ebatavaline nimi, aga ühtib õnneks mu kirega. Oleks kole, kui mu nimi Mart Bajaan oleks! Mul pole muusika vastu midagi, aga bajaanist annab keerulisemat pilli välja mõelda!”

Naersime mõlemad ja ma lasin silmad näidisautodest kiiresti üle. Leidsin meeldiva mudeli, tegin proovisõidu ja asusin kauplema. 

Eks ma kujutasin ette, et saan kriisi ajal parema hinna kui muidu. Müük seisab praegu igal pool, minusugune klient on kulla hinnaga ja vähemalt veerandi võiks letihinnast nüüdsel ajal ikka alla saada. Mage kalkulatsioon muidugi, ma tean. Aga poliitikud ütlevad alati, et head kriisi ei tohi lasta raisku minna. Ärme siis lase, noh! 

Aga võta näpust. Kui masina hinda küsisin, sain vastuseks numbri, mis oli suuremgi kui see, mis salongis auto juures rippus. 

„Kuidas siis nii, salongis on hinnasildil ju hoopis teistsugune hind?” pistsin hädaldama.

„Nojah, aga seal polnud lisasid sees,” vastas müügimees. „Kuid pole hullu! Me saame hinna paremaks teha, kui mõned lisad maha võtame.” Haaras siis pastaka ja hakkas midagi paberile kribama. 

„Nii,” jätkas müügimees hetke pärast. „Ma saan tõepoolest veidi parema hinna teha.” Näitas mulle uut numbrit ja see oli tõepoolest märkimisväärselt pisem! 

„Ohoo,” rõõmustasin täiel rinnal. „See juba läheb! Aga millised lisad te siis maha võtsite, kui küsida tohib?

„Rooli, tagumise parempoolse ratta, esimesed suunatuled ja kõik piduriklotsid.”

Mida kuradit? 

„Kuidas ma ilma roolita sõita saan?” esitasin küsimuse, mille vastust teab igaüks, kes autot kasvõi eemalt näinud on: ei saagi!

„Aga mis teil seal maasoojuspumpade maailmas teistmoodi on?” küsis müügimees vastu. „Tahtsin eelmisel sügisel soojuspumpa osta, aga et lõpphind odavam tuleks ja ma kohe diili ära teeksin, koostati mulle hinnapakkumine, kust olid mitmed elementaarsed asjad välja jäetud. „Ah, seda polegi vaja,” teatas soojuspumbamüüja, kui uurisin, miks hinnakalkulatsioonis kollektorit polnud.

Saad aru? Tüüp tahtis mulle ilma kollektorita maasoojuspumpa pähe määrida! Õnneks mina tean, et kollektorita soojuspump on sama tõhus kui roolita auto, aga paljud inimesed ju ei tea! Ja kui neil süsteem tööle ei hakka, teatab toosama müügimees hiljem, et oleks pidanud kollektori siiski kah soetama.”

Tõsi mis tõsi. Ma polnud selle peale niimoodi varem mõelnudki, kuid võrdlus on igati kohane. Soojuspumpa ostes tasub alati veenduda, et saad sellise masina, millel rool ja pidurid ikka kah küljes on! Ehk veendu enne tehingule alla kirjutamist, et pakutud komplektis kõik vajalik sees oleks. Ja kui sa ei tea, millest korralik küttesüsteem koosneb, kliki siia. Saad kindlasti palju targemaks!