AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

NATO ja solgivesi

postitas Mart Maaküte | 30.detsember 2019

Viimasel ajal räägivad kõik NATOst, justkui oleks sõda kohe puhkemas. Viimati kuulsin NATOst sama palju räägitavat oma lapsepõlves. Toona oli NATO räige vaenlane, sest kujutas ohtu nõukogude elustiilile. Peagi muutus NATO sõbraks, kelle vihmavarju alla kõik kippusid, meie kaasa arvatud. Saimegi. Aga nüüd? Telekat vaadates võib jääda mulje, et NATOst on taas meie vaenlane saamas. Et nad ei tulegi meile appi, kui häda käes. Aru ma ei saa!

Aga olgu. Ma pole poliitikahuviline ega oska uudiseid vaadates muud teha kui õlgu kehitada. Las poliitikud hauguvad, karavan liigub edasi. Pealegi on mu nimi Mart Maaküte ja kui minusugusel saab NATOga üldse mingi seos olla, võib see ainult soojuspumpadest tuleneda. Aga neid ju NATO-l pole, eks? NATO-l on ainult pommid, on ju nii? NATO tähendab North Atlantic Treaty Organization, mitte Natuke Ogarad Tulevikukütte Ohmud. Umbes nii inimesed pahatihti arvavad ja eks arvasin minagi. Kuni sain ühel päeval teada, kui loll ma olen!

Pull selles, et leidsin internetist infot NATO haigla kohta, mis asub Budapestis. Ei jää talv Ungariski taevasse ja krõbedaks kisub isegi NATO haiglas. Või siis mitte! 

Tuleb välja, et ungarlased on tõelised nupumehed! Thermowatti-nimeline Ungari ettevõte on NATO haiglasse siukse küttesüsteemi välja mõelnud, et tõmbu kadedusest lillaks. Nad sunnikud on välja mõelnud süsteemi, mis muudab reovee soojusenergiaks. Lugesid õigesti: reovee! Ehk selle solgi, mis igas majapidamises kanalisatsiooni saadetakse! 

Tolles NATO haiglas tagab reovee peal töötav soojuspump aastaringseks keskmiseks temperatuuriks 10–20 °C. Kui vaja, saab hoone maha jahutada. Kui vaja, saab soojaks. Ei mingit raketiteadust, lihtsalt solgivesi, mis soojuspumbad tööle paneb. 

Ungarlaste geniaalne lahendus tuleks nüüd kuidagi Eestisse importida. NATO haiglat meil vist pole, aga solgivett peaks ju jaguma?