AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Odav ja hea

postitas Mart Maaküte | 1.juuli 2019

Oled kindlasti kuulnud, kui mõni inimene poesabas lausub „Ma pole nii rikas, et odavaid asju osta.” Igapäevane ja täiesti tavaline ütlemine. Ma olen alati eeldanud, et kõik inimesed selle mõttest ühtmoodi aru saavad. Hiljuti selgus, et eksisin. Nalja sai nabani.

Kaalusin päikeseelektrijaama ostmist. Päikeseelektrijaam on lahendus, mis – nagu nimigi ütleb – toodab elektrit päikeseenergiast. Püüdsin aru saada, kas minu jaoks on oluline investeeringu ühikmaksumus võimsuse kohta (EUR/kW) või tootja paneelidele antud garantii aja jooksul toodetud elektri maksumus (EUR/kWh). Kõlab jube keeruliselt, aga tegelikult pole. 

Helistasin ühele päikeseelektrijaamade müüjale. Ütlesin, et kaalun ostu, aga kukkusin siis hädaldama, et alginvesteeringu maksumus ei pruugi alati odavaimat elektrihinda tagada ja üleüldse vananevad päikesepaneelid aastate jooksul kiiresti. 

„Ei vanane need midagi,” arvas müügimees, et olen suvaline jorss.

„Vananevad küll,” panin vastu. „Standardsed polükristallpaneelid väsivad esimesel aastal 2,5% ja igal järgneval aastal kahekümne viiel aasta jooksul 0,73% võrra.”

Müügimees jäi hetkeks vait, sest sai aru, et vestleb asjatundjaga.

„No aga võtke klaas-klaas paneel, need vananevad vähem, sest on päikese UV-kiirgusele ja ilmastikutingimustele vastupidavamad.” 

„Klaas-klaas paneelid väsivad esimesel aastal vähemalt poolteist protsenti ja iga järgneva kolmekümne aasta sees 0,3%,” vastasin. „Oluline on paneele ostes ühikmaksumusest kaugemale vaadata ning tootja antud tootlikkuse garantiiaja jooksul toodetava elektri hinda jälgida. See, mis alguses on odav investeeringult, võib hiljem kõrgema elektrihinna tekitada. Eriti ühikmaksumuselt kallimate paneelidega võrreldes. Kui tahad odavat ja head, siis pead ostma mõlemad. Ja ma pole nii rikas, et odavaid asju osta.”

„Oot, mis mõttes?” läks päikeseelektrijaama mees segadusse. „Kui sa oled rikas, saad ju kalleid asju osta, mitte odavaid!”

„Jah, aga odavate asjade ostmiseks pole mul raha.”

„Kui sa oled rikas, siis on ju?”

„Odavad asjad lähevad katki või ei tööta. Ja siis pean ma järgmised ostma. Ja siis järgmised. Nii palju raha mul pole.”

„No aga osta kohe kallid,” ei saanud müügimees ikka aru, mida ma odavate asjade ja rikas olemise seosest räägin.

„Olgu,” lõpetasin kõne. „Nii teengi. Seda enam, et mu nimi on Mart Maaküte, mitte Peeter Päikeseenergia.”