AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Ole inimene ja telli endale projekt. Või vähemalt soojuskoormusarvutus!

postitas Mart Maaküte | 3.august 2020

Ehk oled kuulnud lugu mehest, kelle jalg haiglas amputeeriti. Kui tüüp peale operatsiooni narkoosist ärkas, nägi ta voodi kohale kummardunud arsti.  

„Mul on teile üks halb ja üks head uudis,” sosistas doktor. „Halb uudis on see, et me amputeerisime kogemata vale jala. Hea uudisena on teie amputeerimist vajanud jalg kenasti paranema hakanud.”

Kui soojuspumpa ostad, tee endale teene ja väldi sarnasesse olukorda sattumist! Ära lase suvalisel jorsil endale jumal teab mida pähe määrida ning tee kõigepealt kindlaks, kuhu ja millist kütteallikat Sul vaja on. 

Kui oled kümme tuhat eurot välja köhinud ja küttesüsteemi üles lasknud panna, on hiljem jube raske võimalikke vigu parandada (kui Sa pole just valmis järgmist kümmet välja käima). 

Hooned on väga isesugused. Mõni on ehitatud palgist, mõni Aerocplokist, mõni istub puitkarkassil. Soojustuskihi paksused on hooneti erinevad, nagu ka ventilatsioonilahendused, aknapindade suurused ja nii edasi. 

Üldiselt ollakse arvamusel, et ühe ruutmeetri kütmiseks on vaja 50 W soojusvõimsust. See tähendab, et 200 m2 suuruse maja kütmiseks läheb tarvis 10 kW soojusenergiat, ehk siis peaksid Sa 10 kW võimusega soojuspumba ostma. 

Aga see on kõigest rusikareegel ning reeglid toituvad teatavasti eranditest. Nii näiteks ei pea palkmaja hästi sooja ja sinna oleks tarvis 14−20 kW võimusega pumpa. Paksu villakihiga Aerocist ehitatud kolmekordsete akendega 200 m2 hoone vajab samas pelgalt 6 kW võimusega soojuspumpa. 

Kui Sa esimesse ettejuhtuvasse soojuspumpade müügiboksi sisened, kukutakse Sulle kohe kõige odavamat pähe määrima. Müügimehed kardavad Su hinnaga ära ehmatada ja kvaliteetsematel pumpadel on see tõepoolest veidi kõrgem. „Jajaa,” kaagutavad nad ühendkooris. „Me oleme selliseid pumpasid sadade kaupa müünud, need kütavad mis tahes hoone kenasti ära. Kuhu me arve saadame?”

Teine äärmus on liiga võimas pump. Kellele ei meeldiks Lamborghini, isegi kui sellega on plaanis ainult Selverisse ja tagasi sõita. Jumala pärast, osta Centenario Roadster, kui pappi palju. Ent ka Opel Astraga õnnestub rahulikult toidupoe vahet kruiisida. 

Telli professionaalilt kütteprojekt või vähemalt soojuskoormusarvutus. See on nii oluline, et ma ütlen ühe korra veel: telli kütteprojekt või vähemalt soojuskoormusarvutus. 

Viimane maksab 300−400 eurot, mis võib ju esmapilgul terve varandusena kõlada, aga parem neli sotti nüüd kui amputeeritud jalg olukorras, kus see hakkas juba paranema. 

Küttesüsteem on suur ja pikaajaline investeering. Palun veendu, et saad oma raha eest süsteemi, mis on Sinu majale ja perele kõige otstarbekam. Ja kui Sa arvad, et too investeering end ära ei tasu, siis kliki siia ja loe, kuidas tasub ikka täiega.