AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Otsusta ära, kas õhk-vesi või maaküte

postitas Mart Maaküte | 22.aprill 2019

Mis vahet seal on – õhk-vesi või maaküte? Vahe on väga lihtne: üks tuleb õhust ning teine maast. Elementaarne, Watson! Kumb on parem? Kohe räägin pikemalt, kuid lühike vastus on maaküte. Oleks vastupidi, oleks mu nimi Mart Õhk-Vesiküte. Aga ei ole.

Õhk-vesisoojuspumpa on mõnevõrra lihtsam paigaldada. Mõne jaoks on see oluline argument, sest lihtne paigaldus võimaldab tal lühemas perspektiivis raha säästa. Tsiuh ja valmis, pole põhjust paigaldusmeestele tunnitasu arvestada ega lõunaks suppi keeta.

Pikemas plaanis kujuneb õhk-vesisoojuspump aga paratamatult kulukamaks, sest on oluliselt väiksema efektiivsusega ja lühema elueaga.

Pull selles, et õhk-vesisoojuspumba puhul sõltub energia tootmine välisõhu temperatuurist ja mida madalam see on, seda rohkem kulub energiat (ja raha) sooja tootmisele.

Maasoojuspump peab aga palju kauem vastu: 15−20 aastat. Õhk-vesisoojuspumba eluiga on aga pelgalt 10−12 aastat. Seega pead sa tunduvalt kiiremini uue soetama ja investeering on sama suur kui eelmisel korral. Nii kujuneb õhk-vesisoojuspumba esialgu odavam investeering kümne aastaga poole kallimaks

Teine õhk-vesisoojuspumba probleem on müra. Kuna sel on välisosa (maasoojuspumbal pole), siis kostab selle masina töölärm Sinu ja mis veelgi kriitilisem, Su närviliste naabrite kõrvu.

Kallimad õhk-vesisoojuspumbad on vaiksemad, ent laiatarbekaubana pakutavad SPLIT-tüüpi lahendused mürisevad ikka päris korralikult. Tihedamalt asustatud piirkondades võib lärm üle seaduses ettenähtud normi kerkida, mistõttu on Su naabril õigus politseisse helistada. Ning kui võmm peaks kohale tulema ja pumba kinni keerama, võid varsti magamistoa põrandal liugu lasta.

Eelmisel aastal sattusin Soomes ühe eestlasest uusrikka majja. Tüübil oli vetsus kolm (!) potti, aga õues mürises odav soojuspump. Sellest klounist võid pikemalt lugeda siit.

On olemas muidugi ka korralikke õhk-vesisoojuspumpasid, aga need pole maasoojuspumpadega võrreldes ilmtingimata odavamad. Sul tuleb suurema võimsusevaruga (ehk võimsama seadmega) arvestada ja nii köhid Sa lõppkokkuvõttes sama summa välja, kui oluliselt parema maakütte puhul.

Miks maaküte parem on? See ei lärma, näeb ilus välja ja teeb seda, mida tegema peab. Jah, see on kallim kui õhk-vesisoojuspump. Tõsi, see tuleb maa sisse kaevata ja Sa pead aastakese ootama, enne kui hoovipealne murulapike endisesse hiilgusesse kasvab. Kuid sel puudub välisosa ning maasoojuspump on kuni 50% efektiivsem.

Kui Sul on väike hoov, võid lasta vertikaalsed puuraugud rajada. Mina näiteks lasin ja olen roppu moodi rahul. Kuuldavasti on see eestlaste seas järjest populaarsem lahendus ja hea põhjusega. Lisaks saad Sa puuraukudest suvel tasuta jahutust.

Maaküte on muretuim, kõige pikema kasutuseaga ning kõige odavamat soojust tootev lahendus. Punkt.