AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Panen sulle pelletisse vä?

postitas Ait-Nord | 30.juuni 2017

Nonii, napilt oleks kakluseks läinud. Ma ei ole vägivaldne mees. Viimati kaklesin ma põhikoolis ja siis oli põhjuseks klassivend, kes uskus tõsimeeli, et Boney M on parem bänd kui Iron Maiden. Sellisele lihtsalt tuli paari lõuahaagiga selgeks teha, millist muusikat sobib kuulata ja millist mitte. Mõjus, sest ülejäänud aasta käis tüüp ringi Iron Maideni T-särgis.

Ma poleks arvanud, et midagi sarnast veel kunagi juhtuda võib. Aga näe, elu on ettearvamatu. Sedapuhku õnnestus mul füüsilisest kokkupõrkest pääseda, ent sisuline vaidlus oli seda kirglikum.

Sattusin sõbra sünnipäeval kogemata rääkima, et plaanin uude majja maakütte panna. Maasoojuspump ja nii edasi, odavam ja mugavam. Teisel pool kartulisalati kausse istus aga jõmm, kes oli siiani vait olnud, ent tegi nüüd ootamatult suu lahti.

“A mida türblit sa maakütte paned,” kukkus tüüp jaurama. “Pane parem pellet.”

“Mis see pellet on?” küsis Greete, jõmmi tüdruksõber.

“Pellet vä?” ühmas jõmm. “Pellet on siuke masin, kuhu viskad graanulid sisse ja kõik pelab. Mul Kakumäel on, tead ju ise, kui soe mu magamistuba on, hahahahaa.”

“Täiega tean,” ütles Greete.

“Ma olen aru saanud, et pelletiga on jubedalt sebimist,” ütlesin mina. “Kõigepealt tuleb see sul hankida, siis kusagile keldrisse vedada, pelleti eest kogu aeg hoolitseda, lootma et graanulid ootamatult keset talve otsa ei saaks ja kõige tipuks tuhka tuleb koristada, sest ega need graanulid kosmosesse ei haihtu.”

Jõmm läks näost tumelillaks.

“Mingi tööpõlgur oled vä?” küsis ta kurjalt. “Ilgelt raske on tuhka kokku ajada vä?”

“Ei noh, ei ole tingimata, aga ma ei taha poole kohaga katlakütja kah olla.”

“Oot mis ma näen välja nagu katlakütja vä?” ajas jõmm selja sirgu. “Ja mitte lihtsalt katlakütja, vaid poole kohaga katlakütja?”

“Muidugi mitte. Vabandan, kui ma solvasin,” ei suutnud ma aru saada, miks peaks keegi nii tühisest asjast numbri tegema. “Aga pelleti jooksvad kulud on maasoojuspumbaga võrreldes palju kallimad. Ja noh, graanulite kvaliteedist sõltub ikka kah jube palju, kui pahna masinasse loobid, siis head nahka ei saa.”

Jõmm tõusis püsti.

“Ma topin su arust mingit pahna pelletisse vä?”

“Ma pole seda väitnud.”

“Absull väitsid.”

“Ei väitnud.”

“Tahad panen sulle praegu pelletisse vä?”

Olukord kiskus hapuks. Ma otsustasin väärikalt taganeda, seda enam, et jõmm oli minust vähemalt poolteist korda suurem.

“Ma pean nüüd kahjuks lahkuma,” vaatasin ma kella. “Mu soojuspump tuuakse täna ära.”

Tõusin ja läksin minema. Jõmmist ma rohkem ei kuulnud. Kui ehk niipalju, et sõbraga kaks nädalat hiljem K-Rautas kokku joostes mainis too, et jõmm olla oma pelleti välja visanud ja maasoojuspumba ostnud. “Ilmselt ei tahtnud poole kohaga katlakütja olla,” muigas sõber ja läks oma teed.