AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Puuküte on tervislik! Kas ikka on?

postitas Mart Maaküte | 6.juuli 2020

„Aga puuküte on nii tervislik!” kuulen ma alati, kui püüan mõnele halufanaatikule seletada, et tal on tagumine aeg maasoojuspump hankida. 

Kas puuküte ikka on tervislik? Kujuta ette järgmist olukorda: Väljas on 20 miinuskraadi ja naine nõuab päikesereisi. Miks ei peakski nõudma, püüa ise kolm kuud külmutuskapis elada. Ei jää sul vaesekesel muud üle, kui lennupiletid osta ja puhkus ette võtta. Kõik on tore, päike paistab, naine ja lapsed on õnnelikud ning soojas merevees ligunedes ununeb sootuks, et kusagil teispool planeeti on kodu. 

Ent ühel päeval tuleb tagasi minna. Lennuk paneb rattad Tallinnas vastu maad ning hiljemalt kolme tunni pärast oled koos perega hubases kodus tagasi. Kahjuks mitte liiga hubases ega siis vahepeal ole keegi su maja kütnud! Ning sa ju tead, mis koduga juhtub, kui see nädal aega miinus kahekümnese välistemperatuuri juures kütmata jätta? 

Maja jahtub maha! Ja kohe nii korralikult, et kulub mitu pikka päeva, enne kui normaalne soojus tuppa tagasi tuleb. Selle ajaga jõuavad kõik pereliikmed tõsiselt haigeks jääda. Ei aita päikesereisil varutud looduslikud vitamiinivarud ega midagi vana „hea” külma vastu ei saa keegi.

Taoliste olukordade vältimiseks on nutikas soojuspump osta ning sellele „kolmas silm” muretseda. Kõlab nagu mingi esoteerikaajakiri, aga tegelikult on too „kolmas silm” lihtne veebimoodul, mis võimaldab isegi Taimaalt kodust toasoojust reguleerida. 

Teed spetsiaalse mobiiliäpi lahti, keerad temperatuuri enne lennujaama sõitmist miinimumi peale, ja kui kahe nädala pärast Bangkokis uuesti lennukisse ronid, keerad normaalse taseme peale tagasi. Koju jõudes on tuba täpselt sama soe nagu alati!

 Vähe sellest! Kui kodune soojuspump peaks puhkuse ajal streikima hakkama, saadab veebimoodul teate tehnikutele, kes su pumpa nii ehk naa regulaarselt hooldavad. Taadid lendavad peale, likvideerivad probleemi ja sina võid pabistamata kuumal liival edasi vedeleda. 

Kui soojuspump on internetiga ühendamata ja töötab „pimedalt”, lülitub see võimaliku tõrke korral avariirežiimile ja tööle läheb elektrikatel. Nii võib su maja nädalaid elektri peal tuksuda ja sul tuleb puhkuselt naastes laenu võtta, et röögatu arve ära maksta. 

See võib ka siis juhtuda, kui sa kodus oled, sest kui tihti üks inimene ikka oma pumpa kusagil keldris imetlemas käib? Veebimooduliga on taoline katastroof aga välistatud – avarii korral jõuab signaal tehnikuteni ja need tormavad kohe su pumpa päästma. Lihtne ja geniaalne!