AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Et radiaator sulle kurku kinni jääks!

postitas Mart Maaküte | 8.juuli 2018

No nii, seekord keerasin korraliku jama kokku. Mäletad, kuidas ma õele soojuspumpa aitasin osta? Leppisime enne kokku, et mina mängin asjatundmatut tola ja lasen müügimeestel segamatult jaurata – nii on kõige lihtsam aru saada, milline tüüp lolli ja milline arukat juttu räägib.

Jalutasime esimesse firmasse sisse ja kohe kukuti mu õele hirmkallist ning arutult suurt akupaaki pähe määrima. Nii sõgedat iba polnud ma varem kuulnud, naera ribadeks! Ma panin müügimehe korralikult paika ja loodan, et ta on tänaseks sobilikuma töökoha leidnud. Jumala pärast, las müüb suhkruvatti, hea odav ollus, mida naiivsetele preilidele (nagu minu õde) kurgust alla suruda.

Kirjutasin sellest oma blogis ja paari päeva pärast sain sama firma omanikult vihase kirja:

Kuule, mees, sa börsihinna järgijast oled midagi kuulnud või? Võiksid end järgmine kord asjadega kurssi viia, enne kui mu müügimeestele kõrri kargad. Meil jalutab sinutaolisi iga päev paar tükki sisse, flopiketas ühes ja faksiaparaat teises käes. Kuradi neandertallased, ma ei või!

Vaata, kulla mees, maailm areneb kiiremini, kui sinusugune jälgida suudab. Meil on nüüd internet ja puha, oled kuulnud? Ei ole, jah? Noh, seda ma arvasin.

Lihtsalt infoks: tänapäeval kasutatakse börsihinna järgijat. See on vidin, mis ütleb läbi veebiühenduse soojuspumbale, millal on elekter odav ja millal kallis. Selle info abil kasutab normaalne soojuspump võimalikult palju odavat ning võimalikult vähe kallist elektrit. Said aru?

Ära enam meie juurde tule, tee parem kodus lõket, nii saad hea ja odava kütte. Et su kuradi radiaator sulle kurku kinni jääks!

Vau. Tüüp oli täiega kettas, ilmselt seetõttu, et olin asjast avalikult kirjutanud. Mis seal ikka, saatsin taadile vastuse:

 

Suur tänu ilusa kirja eest! Vastuseks Teie asjalikele kommentaaridele julgen väita, et Teie mainitud börsihinna järgijast võiksid kasu lõigata asutused, mis ka soojematel perioodidel suurtes kogustes soojust vajavad, näiteks veepargid ja spaad. Aga isegi nemad võidavad börsihinna järgijast vaid siis, kui ka hüdraulika seda võimaldab. See eeldab omakorda suuremaid paake, võimsust ja nii edasi. Minu õde ei ela veepargis, vaid tavalises eramus, kus pole teie pakutud lahendusest abi. Aitäh veel kord ja ilusat suve!

Poole tunni pärast potsatas postkasti vastus:

Ohoooooooo, eriline kuradi spets tuli välja!!! Peened sõnad ja mis kõik veel! Hüdraulika-hüdraulika – mingi lendur oled või? Sul mõni targem argument kah on, või jäädki veeparkidest ja spaadest jahuma?

Hahaa. Tüübil oli virts ikka täiega ventilaatorisse lennanud. Noh, ega ma võlgu ei jäänud:

Tänan Teid järjekordse konstruktiivse kirja eest! Lubage järgnevalt esitada mõned täiendavad argumendid, ehk on neist kasu nii Teil kui kogu Teie toreda ettevõtte kollektiivil.

Esiteks on eramute tehnilised ruumid suhteliselt väikesed. 1000-liitrised (või isegi suuremad) mahupaagid ei mahu lihtsalt füüsiliselt sinna ära. Väiksema mahuga paagi puhul langeb soojuspumba efektiivsus sedavõrd, et klient ei säästa sellest tegelikult mitte midagi.

Teiseks: kui maja tahab energiat, siis tahab ta seda kohe. Et luua mingisugunegi võimekus hoonet „ette kütta”, tuleb paigaldada lisaks suuremale paagile ka võimsam soojuspump.

Niisiis lisanduvad Teie soovitatud börsihinna järgija korral mitmed täiendavad kulud: suurem mahupaak (vähemalt 250 eurot) ja temperatuuri piiraja (kui maja köetakse puhtalt põrandaküttega ning soov on puhverpaagi temperatuuri kõrgemaks kütta, siis peaks süsteemi lisama ka 3-tee ventiili, mis takistab liigselt kõrgel temperatuuril põrandaküttesüsteemi sisenemise, kokku u 200 eurot). Ja kui lisada 3-tee ventiil, tuleb ka põrandaküttele eraldiseisev ringluspump paigaldada (veel u 250 eurot).

Kolmandaks: mida soojemaks paak ette köetakse, seda madalama efektiivsusega soojuspump töötab. Tekib „nokk kinni, saba lahti” olukord. Kasutatakse küll odavamat elektrit, kuid seda tuleb oluliselt rohkem kasutada, sest soojuspumba efektiivsus on madalam.

Ja neljandaks on soojemal ajal lisasoojust praktiliselt olematus koguses vaja. Külmal ajal tahab aga maja pidevat kütmist, mistõttu toimub ettekütmine alati ajal, mis on energiahinda arvestades ebasoodne.

Toredat suve!

Saatsin kirja ära ja ootasin tunni. Ootasin kaks. Terve päeva ootasin. Ootan siiamaani. Vastust pole.

Ai, kui mõnus on tark olla!