AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Riik annab sulle kuni 50 000 eurot, kui tahad oma elamut rekonstrueerida

postitas Rain Laanemets | 17.august 2020

Kindlasti oled juba kuulnud eramute energiatõhusamaks muutmise toetusest. Ei ole? Siis on tagumine aeg kuulda! 

Juulis kiitis valitsus heaks pikaajalise hoonete rekonstrueerimise strateegia, mille eesmärk on parandada Eesti elanike kodude ja töökohtade elutingimusi ja energiakasutust. Ja seda kõike riiklikult toetada!

Oma eesmärgi saavutamiseks tegi riik esimese reaalse sammu ja kõikide eramuomanike rõõmuks avati KredExi toetusmeede, mis pakub toetust kuni 50% tehtavatest kulutustest. Maksimaalne toetuse summa on 50 000 eurot, olenevalt hoone asukohast ja rekonstrueerimistööde mahust. 

Meetme nimi on „Väikeelamute rekonstrueerimistoetus” ja selle taotlusi võetakse vastu 2020. aasta lõpuni. 

Oleme AIT-Nordis selle toetusmeetme abil renoveerinud paljude eramute küttesüsteeme ja tunneme hästi erinevate piirkondade „eripärasid” ja „nõkse”, millega kohalikud omavalitsused on uue meetme sidunud. Samuti oleme saanud meetme kohta palju küsimusi, millest kumavad läbi mõned hirmud. Seetõttu otsustasin asjasse veidi selgust luua.

Mis tingimustel on võimalik saada väikeelamu rekonstrueerimistoetust? Mida peab selleks tegema ja mida on taotlusele positiivse vastuse saamiseks vaja?

AIT-Nordis tegeldakse igapäevaselt soojuspumpadel põhinevate küttesüsteemide ehituse ja rekonstrueerimisega ning Alpha Innotec seadmete järelteeninduse ja hooldusega. Seetõttu keskendun toetuse sellele osale, mis hoone küttesüsteemide rekonstrueerimist puudutab.

Küttesüsteemi rekonstrueerimise osa toetab KredEx antud meetme raames 30% ulatuses või summaga kuni 20 000 eurot.

Sinu taotlus peab vastama järgmistele tingimustele:

Ø  Sinu kodu peab olema su alaline elukoht ja hoone peab olema saanud kasutusloa enne 2000. aastat ning olema seaduslik. Kõik varasemad ümberehitused ja muudatused peavad vastavalt seadusele kajastuma ehitisregistris. Alalise elukoha nõue ei kehti suvilatele ja aiamajadele.

Ø  Toetatavate ehitustöödega ära alusta enne taotluse esitamist. Samuti ära maksa enne taotluse esitamist ehitajale ühtegi arvet. 

Ø  Kulud peavad olema põhjendatud, taotluses kirjeldatud ja dokumenteeritud. Sularahatehingud ei ole abikõlblikud.

Ø  Võta kolm võrreldavat pakkumist kolmelt ettevõttelt ja lase need kindlasti digitaalselt allkirjastada. Lahka kõikide pakkujatega nende pakkumised detailideni läbi, et midagi ei oleks puudu – hilisemate lisatööde osa toetus ei kata.

Ø  Valitud pakkumine ei pea olema kõige odavam, tuleb vaid põhjendada parimat hinna ja kvaliteedi suhet:

  • usaldusväärne ettevõte
  • kaasaegseim seade
  • kõige vaiksem seade
  • sama ettevõte pakub oma seadmetele ka hooldust ja järelteenindust jne

Kuna ligi kolmandik sinu investeeringust makstakse kinni, siis ära vaata vaid hinda! Vali süsteem, millega tahad järgmised 20 aastat samas majas elada. Edasiste jamade klaarimist KredEx (ega keegi teine) paraku ei toeta.

Ø  Tööde teostaja peab andma seadmetele ja tehtud töödele vähemalt 2-aastase garantii.

Ø  Kui oled toetuse taotlusele kinnituse saanud, tuleb töödega valmis saada 12 kuu jooksul.

Seejärel tuleb KredExile esitada taotlus. Selleks on sul vaja:

Ø  Ehitusseadustiku kohast ehitusprojekti. Selle saad kas kütteprojekteerijalt või süsteemi pakkuvalt ettevõttelt. Me teeme selle suurima hea meelega sinu eest ära, arvestades su majale sobivaimat seadet ja süsteemi, tehtud pakkumist ja vajalikke tehtavaid töid.

Ø  Kolm allkirjastatud pakkumist pädevatelt ettevõtetelt. 

Ø  Täidetud energiatarbimise andmete esitamise vormi. See on KredExil olemas, tuleb vaid ära täita. 

Kui kütteprojekt valmis, esitame ehitusregistrile ehitisteatise avalduse. Selleks on vaja ülalnimetatud ehitusprojekti. Samuti küsime sinu isikuandmed, mida kasutame vaid ehitisteatise esitamiseks ja kokkulepitud töö teostamiseks. 

Tööde lõpetamine ja toetuse väljamaksmine

Tööde lõppedes tuleb esitada korrektne dokumentatsioon ja ehitisregistri kasutusteatis.

Nõua tööde teostajalt tööde üleandmis-vastuvõtmise akti ja allkirjastage see mõlemapoolselt.

Seejärel esitame sinu eest ehitisregistri kasutusteatise, milleks on vaja taas kord ehitusseadustiku kohast ehitusprojekti. Sõltuvalt piirkonnast võib kohalik omavalitsus lisadokumente nõuda, ka sellega tegeleme meie. 

Nüüd tuleb sul esitada KredExile toetuse väljamakse taotlus. Tee seda kindlasti 30 tööpäeva jooksul akti allkirjastamisest, kasutusloa esitamisest või kasutusloa andmisest.

Taotlusele lisa tasumist tõendavad arved (vajadusel ka maksekorraldused) ning üleandmis-vastuvõtmise akt. 

Hilisem aruandlus 

Ka see osa pole nii kole ja õudne, nagu arvatakse.

Aasta peale tööde lõpetamist esita KredExile hoone energia tarbimise andmed. KredEx on selleks teinud oma kodulehele konkreetse vormi.

Samuti pead arvestama, et nüüd tuleb sul tagada hoone säilivus vähemalt viie aasta jooksul taotluse rahuldamise hetkest. Ehk et kinnisvaraarendust ära loodagi selle toetusega alustada. 

Eramu kindlustamise kohustus lasub vaid hoone täieliku rekonstrueerimise korral. Kuid tänases maailmas on mõistlik oma kodu muidugi nii ehk naa ära kindlustada.

Hakkame pihta!

Loodan väga, et suutsin suurema osa lahti seletada. 

Kui sul tekib küsimusi ja tunned asja vastu huvi, siis helista või kirjuta meile! Või tule lausa Tallinnasse meie Kadaka tee kontorisse külla!

Võtame su maja „detailideks” ja vaatame, kas see vastab toetuse nõuetele. Seejärel teeme selgeks sinu vajadused ja soovid ning paneme kokku sobiva süsteemi.

Edasi läheb juba lihtsalt: me aitame toetuse saamiseks vajaliku dokumentatsiooni kokku panna ning lükkame asja veerema!