AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Sellest enam paremaks ei lähe

postitas Ait-Nord | 2.november 2017

Kui tahad oma lähedas(te)le midagi ägedat kinkida, siis loe tähelepanelikult!

Olen käinud erinevates spaades, mitte just liiga palju, aga olen. Üldine kogemus on selline, et lähed kohale ja kõik on tore aga siis hakkab juhtuma! Tavaliselt selgub midagi sellist, et maja töötab elektrikütte peal ning ahne omanik on radikad kokkuhoiu huvides kinni keeranud. Toad on külmad nagu bendžihüppaja kõht. Ei jäägi muud üle, kui asjad selga võtta ning järgmise ööbimiskoha suunas liduda.

Ja vat ühel korral pakkisimegi oma pambud ja läksimegi, terve perega! Ja milline koht see oli! Püha püss! Oled Sa Vihula mõisas käinud? Kui ei, siis pane telefon või arvuti kohe kinni ja hakka sõitma. Kontrolli igaks juhuks üle, kas neil vabu tube on, sest täiuslikus maailmas on selline megakoht vähemalt aasta ette välja müüdud.

Niipalju olin ma guugeldades teada saanud, et Vihula mõisal on mingi Rohelise Võtme keskkonnamärk, aga mida see endast täpsemalt kujutab, polnud mul õrna aimugi. Noh, esmalt tähendab seda, et tube soojendatakse seal maaküttega, mitte 220 voldiga. Soojus on Vihula mõisas tuntavalt värske, mitte kuiv ja peavaluline, nagu elektriküttega hotellides. Teiseks kasutatakse seal ainult taastuvenergiat, kõik kohad on sõna otseses mõttes päikesepaneele täis (noh, ma natuke liialdan, aga ikkagi).

Ja kurat, selline asi teeb minusuguse meele ikka väga rõõmsaks! Roheline energia on ju täiega minu rida ja seetõttu olin ma eriti rõõmus, kui retseptsiooniplika mu ID kaarti jõllitades ühtäkki kriiskama pani: “Issand, Mart Maaküte! Kas teie oletegi see Mart Maaküte, kes neid ägedaid blogipostitusi kirjutab? Ma olen teie suurim fänn! Ühtegi lugu ei jäta vahele, mõnda loen isegi mitu korda!”.

Poleks mul naist ja lapsi kaasas olnud, oleks ta mulle kaela hüpanud, nagu jaapani tüdrukud John Lennonile. Õnneks midagi siivutut ei juhtunud, pärast olen veel mingi pagana külmkapi-skandaaliga ajalehes, kellele seda vaja on.

Tüdruk tšekkis meid tuppa sisse ja helistas juhatajale, kes poole tunni pärast kohale lendas ja meile mõisas korraliku ringkäigu korraldas. Uskumatu, et nii suuri ja vanu hooneid on võimalik soodsalt ning energiasäästlikult kütta. Maaküte pumpsub nii mis kole, tuuleenergia rokib ja külalised tajuvad iga pooriga, mida looduslik keskkond endast tegelikult kujutab.

No ja spaa! Mu naine oleks järgmisel päeval napilt sissekirjutust vahetanud, nii pagana tšill oli Vihula mõisas end kreemide ja mikstuuridega kokku määrida lasta. Justkui sünniks iga tund uuesti, uskumatu värk, vähemalt nii mu naine kinnitas, mina olin lastega sel ajal mõisa pargis jalutamas.

Ühesõnaga: tee endale teene ja unusta kõik need ülehinnatud spaad, mis erinevad Hiltoni hotellidest vaid selle poolest, et neil on natuke lühemad liftijärjekorrad. Tahad korraliku puhkust, mine Vihulasse. Tahad viina joomata hommikul pead valutada, külasta mõnda teist spaad.