AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Soojuspumba linn

postitas Mart Maaküte | 11.mai 2018

Kui ma Sulle nüüd ütlen, et kusagil maailmas on Soojuspumbalinn, siis peaksid Sa mind ilmselt idioodiks.

Jah, maailmas on igasuguseid veidrate nimedega linnu. Ameerikas on näiteks Õnnetus (Accident), Suguühe (Intercourse), Kaerahelbepuder (Oatmeal), Jõuluvana (Santa Claus), Röstsai (Toast), Sõda (War) ja Miks Mitte (Whynot).

Belgias on linn nimega Lollakas (Silly), Austrias on Muna (Egg), Hollandis on Koletis (Monster), Indoneesias on Perse (Arse), Itaalias on Rinnahoidja (Bra), Inglismaal on linn nimega Nokud (Cocks) ja Tadžikistanis on Kommunism (Kommunizm).

Argentiinas on Debiilik (Morón), Jaapanis on Nina (Nose) ning Ameerikas Virginia osariigis on linn nimega Onancock, mis inimese sõltuvalt tema inglise keele oskusest kas hüsteeriliselt naerma või nõutult õlgu kehitama paneb.

Aga Soojuspumbalinn? Sellist pole ju ometi olemas? Inimasundused on aastasadu vanad ning nende nimed kõvasti enne soojuspumpade leiutamist välja mõeldud, eks? Põhimõtteliselt küll, kuigi uusi tekib kogu aeg ja kui Sa ei usu, tee suvalise Eesti tõmbekeskuse ümber kiire tiir ja näed, kui palju uusi külasid põldude vahele on kerkinud. Aga mõnikord läheb nii, et linnal võib igati ajalooline tiitel olla, aga maailmas tuntakse teda hoopis teise nime all.

Tere tulemast Etten Leuri, väikelinna Hollandis, mis minusuguste südamed kiiremini põksuma paneb, sest maailm tunneb seda kohta ingliskeelse nime Heat Pump City järgi. Just: Soojuspumbalinn. Usu või ei, aga lõpuks käisin ma seal ära, võttis aega mis võttis.

See on uskumatu, mis seal toimub! Pealtnäha tavaline õdus Lääne-Euroopa väikelinn, kirik siin ja tuuleveski seal, kuid näiliselt tüüne koore all käib selline ulmefilm, et lase olla! Pull on selles, et kogu Etten Leur on köetud soojuspumpadega. Las ma kordan igaks juhuks üle: maailmas on linn, kus muud kütet polegi, ainult soojuspumbad! Linna paigaldatud pumpade koondvõimsus on 7 MW. Püha jumal! Tead, palju see on? 7000 kW jagu võimsust! 7000!

Ja hoia nüüd toolist kinni: Etten Leuris on köetavaid maju kokku umbes 1200, mis teeb keskmiseks võimsuseks maja kohta orienteeruvalt 6 kW. Pane silmad kinni ja kujuta ette: 1200 soojuspumpa, külg külje kõrval. Kurat, see on ju terve armee! Loe ühest tuhande kahesajani ja kujuta iga numbrit lausudes ette pumpa, mis tervet majapidamist soojana hoiab!

Ei ainsatki ahju, mida puude või jumal teab millega köetaks. Mäletad, ma kirjutasin alles hiljuti, kuidas eestlased oma ainsat väärtust ehk maailma puhtaimat õhku reostavad? Etten Leuris ei teata sellest mitte midagi! Õhk on klaar, inimesed õnnelikud ja linna servas ei seisagi tsentraalset suure korstnaga monstrumit, mis emakest maad sihiteadlikult kurnab!

Panid tähele, ma ütlesin, et inimesed on Etten Leuris õnnelikud? Ma kohtusin seal nimelt tüübiga, kellesarnast polnud ei mina ja pole kindlasti ka Sina näinud. Nagu Mooses, Ema Teresa ja Sammalhabe ühes isikus. Ma kirjutan temast üsna peagi pikemalt! Seniks aga puhta õhu hingamiseni, kui üht eestikeelset käibefraasi väänata!