AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Soojuspumbale Churchilli eluiga? Aga palun!

postitas Mart Maaküte | 27.jaanuar 2020

Kas sajandi viktoriiniküsimusele oskad vastata?

Kes on öelnud järgnevad sõnad? Ja mille kohta?

Ma ei ole ühtegi dieeti elus pidanud, ma söön absoluutselt kõike, ma olen laisk, ma armastan magusat – ma armastan kooki ja küpsetisi kohutavalt.

See on 88-aastane Ita Ever. Vastuseks küsimusele, kuidas ta nii heas vormis on.

Ever pole oma meetodites teadagi üksi. Kui Winston Churchillilt tema kõrge ea saladust küsiti, vastas mees kõhklematult: „No sports, just whisky and cigars.” 

Kuidas küttesüsteemile sama kõrge iga tagada? Soojuspump pole inimene, kellele kooki ja viskit sisse toppida. Mis pikendab pumba eluiga?  

Küsisin veel kõvema asjatundja käest kui mina olengi. AIT Nordi mees Rasmus Leibur on küttesüsteeme aastaid müünud ja hooldanud, sellise kogemusega taat teab, mida räägib.

„Korralik küttelahendus on nagu orkester, kus iga detail peab olema õigesti häälestatud,” ütleb Rasmus. „Et su küttesüsteem aastakümneid töötaks, tuleb see mõistlikult kokku panna. Nii lihtne ongi.”

Kuidas seda siis teha?

„Esmalt oleks tark kütteprojekt tellida,” teab Rasmus. „Kui plaanid olemasolevat küttesüsteemi renoveerida, siis pole mõtet nullist uut kütteprojekti teha. Sellisel juhul piisab lihtsalt soojuskoormuse arvutusest. Tänu kütteprojektile või soojuskoormuse arvutustele saad täpselt teada, mida küttesüsteemi loomisel arvestada ja milline pump osta. 

Seejärel soovitan võtta mitu hinnapakkumist. Süvene neisse põhjalikult. Hinnapakkumistest on tihti keeruline aru saada. Veendu, et sulle tehtud pakkumises on sees absoluutselt kõik, mida üks aastakümneid töötav küttesüsteem vajab.

Nüüd tuleb sul teenuse osutaja valida. Soojuspump pole sokipaar, mille võid paari kuu pärast minema visata. Korralik küttesüsteem eeldab hooldamist ja järelevalvet. Mõnes mõttes hakkad soojuspumpa ostes abielluma, sest jääd teenuse pakkujaga aastateks suhtlema. 

Pumpa ostes tee kindlaks, kui lai on selle edasimüüjate võrgustik. Mõni pump võib maru soodne tunduda, aga kui lähim hooldemehaanik elab Ungaris, pole odavast hinnast palju tolku. Leia ikka eestimaine abimees, kes hakkab su küttesüsteemil edaspidi silma peal hoidma.” 

Aga kook? 

„See jäta pigem endale,” soovitab Rasmus. „Viski kah, kui naine lubab.”