AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Soojuspump ja päikeseküte

postitas Ait-Nord | 7.september 2014

Soojuspumpasid (õhk-vesi soojuspump / maasoojuspump) annab lihtsa vaevaga ühildada päikesekütte vaakumtoru kollektoritega. Nimetatud süsteem on eeskätt soovitatav majapidamistele, mille üleüldisest küttebilansist moodustab suure osa tarbevee soojendamine (mullivannid, basseinid jne).

Päikesekütte puhul kehtib kuldne reegel: „Päikeseküte tuleb dimensioneerida sääraselt, et kogu ammutatud soojusenergia ka ära tarbitakse.“

Olgugi, et reeglina rakendatakse päikesekütet tarbevee soojendamiseks, on mõistlik ehitada süsteem välja selliselt, et juhul kui tekib soojuse ülejääk (tarbevesi on soovitud temperatuurini soojendatud, kuid päikesel on veel palju anda) – saaks ülejääki ka kuidagi rakendada. Selle jaoks on olemas mitmeid erinevaid võimalusi:

  • Soojuskandja suunamine kütte akumulatsioonipaaki – nimetatud lahendus oleks kõige mõistlikum välja ehitada ühes multifunktsionaalses mahutis (näiteks SISS seeria akumulatsioonipaak: http://ait-nord.ee/boilerid-akumulatsioonipaagid-ja-lisatarvikud/siss-seeria-akumulatsioonipaak/ . SISS seeria mahutis on nii tarbe- kui ka küttevee ettevalmistamine lahendatud ühes multifunktsionaalses mahutis. Tarbevee boiler asub mahuti ülemises osas. Boiler on eraldatud kihtsegamis-plaadiga, mis eraldab tarbevee ettevalmistamise (mis nõuab kõrgemat pealevoolu temperatuuri) küttevee ettevalmistamiseks. Nii puudub vajadus akumulatsioonipaak täies mahus üles kütta.Akumulatsioonipaak SISS on varustatud ka päikesekütte siuga. Vastav siug (soojusvaheti) asetseb mahuti alumises osas. Seega saab päikesekütet rakendada otse küttevee soojendamiseks. Selle käigus soojeneb tegelikult ka tarbevesi, sest boiler asub samas mahutis ning päikeselt saadud energia abil üles köetud vesi tõuseb järk-järgult mahuti kõrgemasse punkti.

    Samuti on võimalik lahendada päikesekütte laadimine kütte akumulatsioonipaaki eraldiseisvate mahutitega. Reeglina on aga selline lahendus kallim ning eralahenduste puhul võib takistavaks asjaoluks saada ka ruumipuudus (kuna reeglina tehniliste ruumide pindalad on eramajades üsnagi väikesed).

  • Soojuskandja suunamine maakollektorisse. Juhul kui valitud küttelahenduseks osutus maaküte, saab päikeselt ammutatud energiat suurepäraselt ära kasutada ka maapinna ettevalmistamiseks järgnevaks kütteperioodiks. Sellise lahenduse puhul varustame süsteemi spetsiaalse plaatsoojusvahetiga, mille ühelt poolelt tsirkuleerime läbi päikesekütte soojuskandjat ning teiselt poolt maakontuuris ringlevat soojuskandjat. Ülal nimetatud lahendus sobib suurepäraselt kui on kasutusel maaküte vertikaalsete energiavaiadega.

Enne otsuse langetamist astuge meie juurest läbi (Artelli 10A, Tallinn) ning mõtleme välja, milline oleks just Teile kõige sobilikum lahendus.