Est Rus

Soojuspump aeda: kas haljastus saab rikutud?

15.08.2022

Miks eelistada soojuspumpa?

Soojuspumba lahendusel põhinev kütteviis on viimase kahe kümnendiga läbi teinud tõsise võidukäigu, muutudes väheste tehnofriikide keldris põrisevast metallkastist kaunilt disainitud hoone vaikseks soojuskeskuseks. Sama muutuse on läbi teinud ka soojuspumpade kasutusefektiivsus. Täna ei räägi me soojuspumbast kui ainult kütteseadmest, vaid kui kodukliima keskusest. Soojuspump kütab ja jahutab, valmistab meie vajadustele vastavalt tarbevett ning hoolitseb basseini temperatuuri eest. 

Tänane soojuspump analüüsib pidevalt erinevaid muutujaid, et saavutada võimalikult efektiivne ja kulutõhus tulemus. Soojuspumba laitmatu töö algab aga maakontuuri õigest dimensioneerimisest ja korrektsest paigaldusest.

Kuidas mõjutab soojuspump eramu haljastust?

Sageli uuritakse enne soojuspumba tellimist, milline on soojuspumba maakontuuri hilisem mõju kinnistule ning milliseid vigu tuleks kindlasti vältida. Korrektselt arvutatud ning paigaldatud torustik ei põhjusta kinnistul visuaalseid muudatusi. Pärast pinnasesse torustiku paigaldmist tuleks arvestada, et maa tiheneb ja kaevatud piirkondades tekib vajumine, mistõttu oleks maa lisatäitmine vajalik, et hiljem vältida künklikku pinnast. Kui maa täitmine on tehtud, võib omanik teha endale meelepärase haljastuse. 

Arvamus, et maakontuuri kohal taimestik ei kasva ning kevadine rohelus tärkab naabrist paar nädalat hiljem, kuulub pigem linnalegendide kategooriasse. Tõsi on, et kõrghaljastuse kavandamine maakontuuri alale ei ole kindlasti soovitatav, kuna puud võivad ajapikku juurestikuga torusid deformeerida.

Enim levinud pooltõde on hoone 1m2 köetava pinna kohta 3 meetrit torustikku pinnases. See väide osaliselt siiski pädeb –  seisev kell näitab päevas ka ju kaks korda õiget aega. Lähtuda tuleb alati pinnase niiskussisaldusest ja hoone küttekoormusest. Mida niiskem pinnas, seda lühem saab olla maakontuuri torustik. Torustiku pikkus võib sõltuvalt pinnase niiskussisaldusest erineda ligi kolm korda.


Aladimensioneeritud maakontuur toob lisaks kõrgematele küttearvetele ka pinnase külmakerke. Kütteperioodi jooksul maapind kerkib, kuna aladimensioneeritud torustiku ümber tekkinud külmunud/jäätunud kiht surub pinnast üles. Selles osas on eriti tundlikud tihedad savised pinnased. Tundub nagu oleks tegu suure niiskusisaldusega pinnasega, kuid tänu pinnase tihedusele liigub niiskus seal väga aeglaselt. Oht aladimensioneeritud maakontuuri puhul pinnase külmakerkeks on savikate pinnaseliikide puhul erakordselt kõrge. Haljastuse igakevadine taastamine võib üsna tüütu ja kulukas olla.

Soojuspumba maakontuuri paigaldus

Soojuspumba horisontaalne maakontuur paigaldatakse kinnistule ühe meetri sügavuselt ning torustiku omavahelise kaugusega üks meeter. Ka siin on mõningaid erisusi. Kui pinnas lubab kaevata sügavamalt ning kinnistu pind jääb kaevele kitsaks, võib kaaluda ka maakontuuri torustiku paigaldust kahes kihis. Siinkohal tasuks teha mõistagi täpsed arvutused ning konsulteerida spetsialistidega.

Torustiku liiteid pinnases tasuks igaljuhul vältida. Kui see on ehituslikult möödapääsmatu, tuleb kasutada ainult keevisliiteid. Juhul, kui torustiku horisontaalne vahekaugus jääb alla ühe meetri, tuleb antud lõigul torud omavahelise temperatuuri ülekandumise vältimiseks isoleerida.

Olemasoleva kõrghaljastusega aias on horisontaalse maakontuuri paigaldus mõnevõrra raskendatud, kuna puudest tuleb kontuuri rajamisel rinnasläbimõõdu korrutise kauguselt mööduda. Näiteks tamme või saare puhul 12-kordne rinnasläbimõõt. Seega soojussüsteemi ehitamise käigus tuleks kindlasti silmas pidada puude juurestiku kaitsealaga.

Energiapuuraukude mõju pinnasele

Energiapuuraugud mõjutavad kinnistu pinnast nii tööde teostamise faasis kui ka pumba edaspidise töö käigus oluliselt vähem, kuid ka siin tasub torustiku arvutustes usaldada spetsialiste. Projekteerida ja ehitada on lubatud nii avatud kui kinniseid (suletud kontuuriga) energiapuurkaevu soojuspumbasüsteeme. Puurkaevude rajamiseks tuleb projekteerijal hankida kõik vajalikud kooskõlastused ning keskkonnaload. Projekteerijal on vastava töö teostamiseks tegevusloa kohustus.

Sagedased vead, millega tuleks arvestada

Mille vastu soojuspumpa paigaldades kõige sagedamini eksitakse ja mille vigade parandus hiljem äärmiselt keeruliseks võib osutuda, on aladimensioneeritud maakontuur ja kõrghaljastusel puude juurestikule liiga lähedane kaeve. Pinnases tehtud keermesliiteid aastaid hiljem üles otsida on samuti üsna meeleolukas tegevus.

Enim ostetud maasoojuspump Alpha innotecilt on V-Line seeria

Tänu kaasaegsele invertertehnoloogiale tagab V-Line maasoojuspump täpselt sellise hetkejõudluse, mida hoone parajasti kütmiseks või jahutamiseks vajab. Toode on saadaval nii integreeritud boileriga (180 l), kui ka ilma.

Alpha innotec Alterra V-Line tooteseeria koondab enda alla vaieldamatult kõige laiema valiku erinevaid võimsusastmeid. V-Line maasoojuspump on saadaval lausa neljas erinevas võimsusevahemikus. Kõik Alpha Innotec maasoojuspumbad on kaugjuhitavad.

  • Efektiivsus – kõrge SCOP tagab madalad püsikulud 
  • Praktiliselt olematu müratase 
  • Online juhtimine ning tööseire 
  • Usaldusväärsus – lai partnerite võrgustik üle Eesti 
  • Keskkonnasõbralik – vähendatud CO2 emissioon

väikeelamute rekonstrueerimistoetus

Maasoojuspumba eelised

Ühe tarbitud kWh kohta suudab maasoojusump toota kuni 5 kWh soojusenergiat. See tähendab, et maasoojuspump saab majapidamise küttekulusid vähendada lausa kuni 80%. Uued maakütte tehnoloogiad on muutmas geotermilise energia kättesaadavust veelgi paremaks.

Alpha innoteci õhk-vesi soojuspumpade lipulaev on Split seeria

Split seeria õhk-vesi soojuspumbad varustavad hoone kütte, jahutuse ning sooja tarbeveega. Split seeria soojuspumbad on saadaval võimsusevahemikus 2 – 12 kW. Split seeria õhk-vesi soojuspump on sobilik kütmisalustele pindadele kuni 200 m2. Split seeria õhk-vesi soojuspumbad sobivad nii uusehitistesse kui ka olemasolevate küttesüsteemide renoveerimiseks.

  • Inverter kompressor tagab optimaalse küttevõimsuse vastavalt hetkevajadusele
  • Küte, jahutus ning soe tarbevesi – kõik ühes keskuses
  • Nutikas juhtautomaatika koos veebiliidesega
  • Kõrge pealevoolu temperatuur (-20 C juurde 58 C)
  • Suurepärane lahendus kütmisalustele pindadele kuni 200 m2

SPLIT seeria seadmed võimaldavad nii tarbevee ettevalmistamisel kui ka küttereziimil märkimisväärselt kõrgeid pealevoolu temperatuure, mistõttu on seadmeid võimalik liita ka kõrgetemperatuurilistesse küttesüsteemidesse.

Õhk-vesi soojuspumba eelised

Õhk-vesi soojuspump on vaieldamatult üks kõige keskkonnasõbralikumaid seadmeid, mida saab maja kütmiseks ja jahutamiseks kasutada. Soetades Alpha innotec õhk-vesi soojuspumba, teed suure heateo meid ümbritsevale loodusele. Meie poolt pakutavad õhk-vesi soojuspumbad panevad soojuse Sinu kasuks tööle. Talvel kütame ning suvel jahutame – nii tagavad meie soojuspumbad täpselt sellise sisekliima nagu soovid.

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

MART | AIT Nord tootespetsialist +372 5650 8577 | mart@ait-nord.ee