AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Soojuspuuraukude projektile antud ehitusluba on parem kui seks, 1. osa

postitas Mart Maaküte | 23.juuli 2018

Tahad koju maasoojuspumpa panna, aga auku pole kuhugi kaevata? Rääkisid naisele, et loodussõbraliku kütte paigaldamiseks tuleb aed üles kaevata ja ta kukkus lahinal nutma? Vaatasid ise kah oma armsaid lillepõõsaid ning meenutasid, kuidas haljastusfirma selle pulli eest mitu tonni kasseeris?

Ära muretse, sinusuguste jaoks on lahendus! Selle nimi on vertikaalne soojuspuurauk ehk energiakaev, mis paigaldatakse maasse – nagu nimigi ütleb – vertikaalselt. Lihtne, eks ole?

Noh, peaaegu. Nali selles, et soojuspuuraugu rajamiseks on vaja hulk etappe läbida.

Soojuspuuraukude planeerimine, eriti Tallinnas, tuleb ette võtta juba siis, kui Sa majale ehitusluba taotled. Ainult nii saad kindel olla, et energiakaev soovitud ajaks valmis saab. Soojuspuuraukude projektile ehitusloa taotlemise protsess on pikk ja töömahukas.

Mis Sul siis teha tuleb? Päris palju, kuigi mitte lootusetult palju.

Kuna jutt on pikk, ent ülioluline, teen seda kahes jaos. Esimesed 4 punkti käin praegu läbi ja ülejäänud juba järgmises postituses.

  1. Enne soojuspuuraegu projekteerimist tuleb kohalikust omavalitsusest asukoha kooskõlastus võtta. Kohalikus omavalitsuses on blankett, mille sa pead ära täitma ning koos asukoha plaaniga kohaliku omavalitsuse spetsialistile saatma. Kui sa arvad, et see on imelihtne, siis arva uuesti. Esiteks läheb tädi Astal (või kes iganes seal KOVi kantseleis sekretäriks olemist teeskleb) kolm tundi, enne kui tal vastav blankett lokaliseerida õnnestub. Teiseks pead sa advokaadi palkama, et sellest abrakadabrast end läbi närida. Mõni soojuspumpade firma aitab Sul selle blanketi täita, aga kui ei aita, varu heaga kannatust ja aega. Ühesõnaga: palka oma soojuspuuraugu jaoks selline ettevõte, mis Sind selle paberiga aitab.

2. Kui asukoha kooskõlastus on olemas, väljastab kohalik omavalitsus otsuse. See võtab aega 10−30 päeva. Tallinnas ja Tartus on lisaks vaja taotleda projekteerimistingimused, mis võtab aega kuni 30 päeva.

Hahaa, head asjad pidavat jõudma nendeni, kes oodata jaksavad. Paraku pole projekteerimistingimused mingi Carlsbergi õlu, mis isegi liisunud peast jumalikult maitseb. Miski ei tee linnaametnikku rõõmsamaks kui kaaskodanike elu tuksikeeramine. Niisiis veendu, et tal poleks võimalik Sulle „ei” öelda. Esita kuuli- ja ametnikukindel taotlus ehk konsulteeri kindlasti asjatundjatega.

3. Kui otsus käes ning projekteerimistingimused olemas, saab hakata projekti koostama. Hurraaa! Ainult et seegi võtab vähemalt 30 päeva aega ning maksab Tallinnas 550 ja mujal Eestis 450 eurot. Pluss käibemaks, otse loomulikult! Kui Sa oled siiani suutnud OÜ-tamiseta hakkama saada, tuleb Sul nüüd ometi isiklik magamistoaettevõte luua, vastasel juhul hävid igal sammul 20 prossa. Ja noh, oma firmaga on Sul kõike muud kah mugavam teha, nii et tegelikult on see isegi omamoodi hea, et pead hiljemalt nüüd jalad kõhu alt välja võtma.

4. Tallinnas ja Tartus on vaja geoalust. Tallinnas ei tohi see olla vanem kui 1 aasta. Kui geoalus on olemas, kuid aegunud, saab selle lasta aktualiseerida. Kui see puudub, siis tuleb see tellida. Hinnaklass umbes 200−300 eurot pluss käibekas.

Kuidas palun? Mis pagana asi on geoalus? Hektarisuurune järelkäru, millega on hea Lätist õlut toomas käia? Ja mis asi on aktualiseerimine? Kes kurat neid sõnu välja mõtleb?

Okei, rahu. Geoalus ehk geodeetiline alusplaan on tegelikult kõikvõimalike projektide vundament. Selleks mõõdistatakse ära kõik maa peal nähtavad objektid, nagu näiteks puud ja hooned. Samuti põld, mets, kraavid ja nii edasi. Geoaluses märgitakse üles ka maa-alused objektid, nagu kaablid, trassid ja nii edasi.

Ja „aktualiseerimine”? Lihtne: kui Sul on mingil põhjusel geodeetiline alusplaan olemas, aga kehtivusaeg möödas, tuleb spetsidel lasta see üle vaadata ja kinnitada, et Sa pole vahepeal kasvuhoone asemele korrusmaja ehitanud. See on põhimõtteliselt nagu juhiloa uuendamine, mille käigus Sa kolm päeva eriarstide järjekordades istud ja meditsiinisüsteemi maa põhja vannud. Geoaluse aktualiseerimine on vaata et lihtsamgi.

Nonii, oled jõudnud soojuspuuraugu mõttest loobuda ning tellisid internetist elektriradikad ära? Ära muretse, eks ma ju natuke liialdan kah. Ma poleks Mart Maaküte, kui ei liialdaks. Aga igal juhul tuleb Sul nende asjade peale võimalikult varakult mõtlema hakata.

Järgmisest neljast punktist soojuspuuraukude projektile ehitusloa taotlemisel kirjutan peagi! Seniks head külmetamist!