AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Soojuspuuraukude projektile antud ehitusluba on parem kui seks, 2. osa

postitas Mart Maaküte | 6.august 2018

Kirjutasin hiljuti protsessist, mis Sul vertikaalse soojuspuuraugu projekteerimisel läbida tuleb. Kuna see on pikem jutt, jõudsin eelmises postituses poole peale – kui pole veel jõudnud, loe see kindlasti läbi.

Meeldetuletuseks: kui Sa ei taha maasoojuspumpa paigaldades olemasolevat florat ja faunat pea peale keerata, on Sul horisontaalse puuraugu asemel mõistlik vertikaalne teha. Kuna ma olen ühe vertikaalse soojuspuuraugu lasknud projekteerida, tean täpselt, mida see tähendab. Täna kirjeldan ülejäänud samme, mis Sul oma lillepeenarde päästmiseks tuleb ette võtta.

Eelmine kord jäin pooleli geoaluse aktualiseerimise juures (kõlab seksikalt, eks?), täna jätkan dendroloogiliste uuringutega (veel seksikam, kas pole?). Niisiis, jätkame sammuga number 5!

5. Tihti nõutakse soojuspuuraukude planeerimisel Tallinnas dendroloogilist uuringut. Selle koostamisel vaadatakse üle krundil olevad puud ja nende väärtused ning määratakse puurkaevude asukoht. Dendroloogilise uuringu tellimiseks on vaja geoalust. Hinnad jäävad 100−300 euro vahele (pluss käibemaks).

Pull selles, et Su koduhoovis võib hõlmikpuu kasvada ja loodusfanaatikust linnaametnik peab kindel olema, et Sa pumpa masse kaevates hõlmikule haiget ei tee. Noh, tegelikult ju mõistlik. Ise olid loll, kui muinsuskaitse all oleva krundi ostsid. Dendroloogiline uuring on iseenesest hea ja vajalik asi. Pealegi peavad dendroloogid kah millestki elama, paarsada kulli iga matsi käest ja nii see autoliising ennast maksabki!

6. Enamus kohalikke omavalitsusi nõuab, et soojuspuuraukude projektile ehitusloa taotlemine käiks läbi ehitusregistri. Kui projekt valmis, sisestatakse see ülevaatamiseks ehitusregistrisse. Lisaks pannakse juurde ehitusloa taotlus (riigilõiv 30 eurot).

Mul oli kunagi sõber, kes haigestus iga kord sarlakitesse, kui kuulis selliseid sõnu nagu „ehitusregister” ja „kataster”. Tegelikult on ehitusregister hea asi, sest annab Sulle võimaluse kõike jooksvalt jälgida.

7. Sinu projekti vaatab üle Keskkonnaamet. Selleks kulub umbes kuu. Seejärel on võimalik ehitusluba taotlema hakata.

Oled Sa kunagi Keskkonnaametis käinud? Oled Sa ükskõik millises ametis viibinud? Oled, jah? Siis pole vaja seletada, et iga amet on nagu teetööde objekt Tallinna kesklinnas: kui seal mõnd inimest näed, tuleb seinale kriips tõmmata. Noh, võib-olla asi just nii hull ei ole, aga kuu aega? Kamoon! Õnneks saab see kuu kiiremini mööda, kui Sa arvatagi oskad. Asi on ootamist väärt!

8. Sulle väljastatakse ehitusluba. See võtab samuti ühe kuu. Juhul muidugi, kui lisaandmeid ei soovita.

Kuidas palun? Järjekordne kuu? Kas ehitusluba on mingi „Tõde ja Õigus” või miskit, mida tuleb kuu aega kirjutada? Hullumaja! Lisaks võid kindel olla, et nad tahavad lisaandmeid. Milline ametnik ei tahaks? Lisaandmed on nagu parkimiskaart, mis Vabaduse platsil sentigi maksmata erasõidukit parkida laseb.

Aga ära stressa! Lõpuks saad Sa kooskõlastused kätte ja võid soojuspuurauku kaevama hakata. Tead, milline mõnu see on?

Esiteks oled Sa kohaliku omavalitsuse bürokraatia hakklihamasinast võitjana väljunud! Teiseks saad peagi maakütet kaifida. Hendrik Sal-Salleril on tagumine aeg uus laul kirjutada, näiteks pealkirjaga „Soojuspuuraukude projektile antud ehitusluba on parem kui seks”.