AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Suurus loeb!

postitas Mart Maaküte | 25.mai 2020

Mis on parim kink kulturistile? 

T-särk! Suuruse pärast pole vaja muretseda – kui särk on liiga suur, tunneb jõumees end meelitatuna, kui liiga väike, paneb ta selle endale selga! 

Suuruse kohta on nii palju nalju, et kui ma need kõik üles kirjutaksin, paisuks mu blogi nõnda mahukaks, et mind võiks suurusehullustuses süüdistada. Seda enam, et tegelikult loeb suurus nii mis kole. Vähemalt minu ehk maasoojuskütte maailmas. 

Liiga piraka soojuspumbaga toimetades võid loodetud rõõmu asemel hoopis kahju tekitada, liiga tillukesega jännates ei jää kah keegi rahule. Kahemõtteline sõnamäng, aga kuidagi pean ma sinu tähelepanu ju köitma! 

Jama selles, et liiga suurt (või väikest!) maasoojuspumpa ostes teed oma rahakotile karuteene, mille heastamiseks võib minna teist samapalju, kui oled soojuspumbale juba kulutada jõudnud. Nii et hoia suurusel silm peal! 

Kõigepealt tee kindlaks, kui palju su kodu üldse kütet vajab. Kui on teada, mitu „ühikut” soojust maja vajab, on võimalik ka sobiv maasoojuspump valida. Ära hakka midagi omaette leiutama ja pea nõu asjatundjatega, kes lähtuvad kütte tegeliku vajaduse määramisel kütteprojektist või soojuskoormusarvutusest.  

Kui renoveerid vana maja, tuleb üle vaadata eelnevate aastate küttekulu: kui palju läks elektrit, kütteõli või gaasi. Puuküttega maja puhul tee kindlaks, mitu ruumi puid köeti. Nende arvude järgi suudab asjatundja rehkendada täpse küttevajaduse. 

Tootjad kirjutavad soojuspumpadele ette „nominaalsed töötunnid kompressorile”. See tähendab, et kui kompressor liiga palju tööd teeb, lüheneb selle eluiga ning lõpuks annab süsteem otsad. Täpselt nagu sa isegi – vahepeal tuleb natuke puhata kah, vastasel juhul jäädki kardioloogi vahet jooksma. 

Pealegi tuleb liiga nõrga maasoojuspumba puhul mängu lisaküte (reeglina elekter) ja see tähendab omakorda suuremaid arveid. 

Kui töötunde on aga liiga vähe, siis oled järelikult paigaldanud liiga võimsa soojuspumba, selle eest mõttetult palju makstes. Sa ei palka ju kümmet inimest kahetoalist korterit koristama!  

Suurema ja väiksema võimsusega maasioojuspumpade hinnavahe ei ole muide teab mis suur. Küll aga mängib soojuspumba suurus kriitilist rolli su küttesüsteemi eluea kujunemisel. 

Ja kui sa tõesti ei taha spetsialistiga asju läbi arutada, siis pea meeles rusikareeglit: pigem dimensioneeri oma pump üle kui alla, natuke üledimensioneeritud lahendused töötavad lollikindlamalt ja peavad kauem vastu.

Mis asi on dimensioneerimine? No just. Äkki ikka tahad spetsialistiga asjad läbi arutada?