AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Tähelepanu, valmis olla, start!

postitas Mart Maaküte | 14.september 2020

Eesti on varsti ligi 30 aastat oma võimalust oodanud. Mul on rõõm teada anda, et lõpuks on see käes! Täpselt nii, kallid kaaskannatajad: valitsus on võtnud vastu strateegia, mis teeb hea õnne korral Eestist maailma edumeelseima riigi! Ma ei kiida valitsust just tihti ja vaevalt et sinagi, ent sedapuhku näib põhjust olevat, sest plaan on vinge

Millega Ratta Jürka ja tema sõbrad eestlasi siis õnnistavad? Nad on heaks kiitnud pikaajalise rekonstrueerimise strateegia, mille eesmärk on parandada järgneva kolmekümne aastaga ligi 80 protsendi Eesti elanike kodude ja töökohtade tingimusi. Õõnsad sõnad? Võib-olla. Aga tegelikus elus tähendavad need seda, et aastaks 2050 renoveeritakse Eestis umbes 54 miljonit ruutmeetrit olemasolevat hoonefondi ehk 100 000 üksikelamut, 14 000 korterelamut ja 27 000 mitteeluhoonet, mis peaksid saavutama vähemalt energiamärgise klassi C.

Kui muud moodi eesti kodusid kaasaegseks ei saa, siis tuleb seda kampaania korras teha. Riik on lubanud küll investeeringutega aidata, aga eeldatakse ka omanike ehk sinu ja minu panust. Toetusmeetmete kõrval pakub strateegia välja elamuinvesteeringute mahu oluliseks suurendamiseks täiendavate teenuste loomise KredExi juurde selliselt, et saaks kaasata rahastajatena erapartnereid.

Vägev. Kui tahta 30 aasta jooksul 100 000 üksikelamut renoveerida, teeb see aastas keskmiselt 3333 elamut. Ehk iga päev u 10 tükki. Korralik sebimine, kas pole? Aga tead, kes kõige ägedamalt sebima hakkavad? Täpselt nii: soojuspumba müüjad! Kui 10 hoonest ühe aitad soojuspumbaga varustada, hoiad turust 11% enda käes! Pole paha!

Mida see sinu jaoks tähendab? Ikka seda, et maaküttest pole pääsu, isegi kui oled siiani warvanud, et on. Elu jookseb eest kiiremini, kui inimene järele jõuab. Et 30 aastat kestva maratoni võitjaks osutuda, tuleb nüüd ja kohe peale hakata. Ära jää ootama, millal stardipauk käib, see kõlas juba mitu aastat tagasi. Nüüd on aeg finišijoone poole liduma pista. 

Ja kuna su küttesüsteemist makstakse soetamisel kinni ligi kolmandik, ei pea sa nui neljaks kõige odavamat (ehk kehvemat) süsteemi hankima. Vali ikka parim, sest hilisemaid lisatöid ei kompenseeri enam keegi. 

Võta ühendust korraliku ja usaldusväärse müüjaga ning renoveeri oma kodu enne, kui on hilja!