AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Tee kindlaks, kui palju Sul sooja üldse vaja on

postitas Mart Maaküte | 12.august 2019

Rootsi lauas oled kunagi söönud? Kui oled, siis tead suurepäraselt, kui lihtne on end buffet-restoranis vigaseks õgida. Maksad ühe korra ja sööd nii palju kui vaja! Lihtne, eks ole? 

Tegelikult pugid Sa Rootsi lauas palju rohkem kui vaja. Sa vohmid head ja paremat nii kaua, kuni see hakkab kõrvust ja ninasõõrmetest välja tulema. Eriti hull on olukord siis, kui Su sünniaasta kuue- või seitsmekümnendatesse jääb: iga nõukogude last õpetati taldrikut tühjaks sööma. 

Kes ei söönud, polnud õige leninlane. Kes polnud õige leninlane, see visati koolist välja. Nii surub iga nõukogude ajal sündinud inimene oma portsu sisse ka siis, kui kõht on vahepeal täis saanud. 

Oled maksnud, järelikult tuleb lõpuni süüa! Ent seejärel saabub pohmell: jube vastik on olla, liikuda ei saa, kõht puhitab ning abikaasa on hommikul tujust ära, sest Sina lasid öö otsa kõhutuult. 

Soojaga on sama lugu. Eesti inimene on külmaga nii ära hirmutatud, et keerab radikad alati põhja, mis sest, et kolmekümnekraadises kuumuses on võimatu elada. Kui Sa toatemperatuuri maksimumini viid, annab see järgmise kuu alguses rahakotis tunda. Pidevatest peavaludest ja katkematust higilaviinist rääkimata. 

Kodule küttesüsteemi planeerides tuleb Sul välja mõelda, kui palju Sa tegelikult sooja vajad. Toas peab olema mõnusalt soe, mitte väljakannatamatult palav. Maaküttemeeste keeles pead Sa ära otsustama, „mitu ühikut soojust” oma majja paned. Vastavalt sellele on lihtsam sobivat pumpa valida.