AIT Nord maakütte blogi

Pane kampsun selga, võta tass kuuma kohvi, loe meie blogi ja kui siis kah soe ei hakka, tuleb Sul ilmselt kodune küttesüsteem välja vahetada.

Teismelist on mõnus, kuigi kasutu sõimata

postitas Mart Maaküte | 10.märts 2020

Mõni heli lihtsalt ajab hulluks. Mõistusega saad aru, et heli on heli. Aga ometi tõmbub keha krampi, kui mõnda kuuled. 

 

Mul oli eile vaba aega ja panin puht meelelahutuseks kirja isikliku pingerivi helidest, mis mind enim kettasse ajavad. Siin need on, suvalises järjekorras:

 

Kahvliga vastu portselantaldrikut kriipimine

Penoplastitükiga vastu akent hõõrumine

Mikrofoni tagasisidestuse vile 

Viiuli valesti mängimine

Küüntega mööda tahvlit tõmbamine

Hambapuuri surin

Imiku nutt

 

Jäin korraks mõttesse, enne kui imiku nutu kirja panin. Titad on ju nii armsad, eks ole, kuidas saab nende nutt hirmsate helide hulka kuuluda? Tegelikult saab küll. Loodus on väikelapse nutu meelega väljakannatamatuks kujundanud, et sina ja mina talle ummisjalu appi jookseksime, kui ta töinama pistab. 

 

Näitasin oma nimekirja vanemale pojale ja ta riputas selle kohe oma Facebooki-seinale. No ja muidugi kukkusid väikesed tarkpead (mu poeg on 14-aastane) oma täiendusi tegema. 

 

 

„Muti määgimine,” kirjutas keegi, ilmselt oma ema riidlemist silmas pidades.

 

„Kollatõve kingaklõbin,” kirjutas keegi teine. Kollatõveks kutsuvad poisi klassikaaslased oma matemaatikaõpetajat, kes käib iga päev tööl ühes ja samas kollases pükskostüümis.

 

„Maasoojuspumba lärm,” kirjutas mu poja seinale keegi kolmas, küllap mu võsukesele närvidele käimiseks. On ta nimi ju Margus Maaküte ja oli ainult aja küsimus, mil keegi tema seinal soojuspumpade müra maailma kõige koledamaks nimetab. 

 

Alateadvuses olin ma seda oodanud. Ühest küljest saan ju aru, kui tarbetu on 14-aastastega Facebookis vaielda. Teisalt on maaküte mu jaoks siiski auasi või nii. Käärisin käised üles ja andsin klahvidele valu:

 

Okei, tarkpea. Sa sisepaigaldusega õhk-vesi pumpadest oled midagi kuulnud? Muidugi pole, vastasel juhul ei teeks sa ennast teiste ees lolliks! 

 

Sisepaigaldusega õhk-vesi pump on tööpõhimõttelt täpselt samasugune soojuspump nagu klassikaline välispaigaldusega õhk-vesi soojuspump. Küll aga puudub sel välisosa. Sa tead, mis asi on välisosa? 

 

Mõtle oma lollaka nokkmütsi nokale – see on SINU välisosa. Aga vaat pumbal ei pruugi välisosa olla. See tähendab, et silma alla ei jää midagi. 

 

Mõtle, kui imeline koht oleks maailm, kui kõik ei peaks su nokka kogu aeg nägema? 

 

Küttemaailm ongi imeline koht: kõik kütteks, tarbevee soojendamiseks ning jahutuseks vajaminev toodetakse tehnilises ruumis. Pump ammutab välisõhust soojusenergiat läbi spetsiaalsete õhukanalite ning soojusülekanne välisõhust hoone küttesüsteemi toimub toas.

 

Aga mis eriti tähtis – sisepaigalduseks mõeldud soojuspump on vaikne ning kui sa tahad oma soojuspumba tööd kuulda, pead sellele väga lähedale minema. 

 

Sinu möla kostab kogu aeg igale poole – isegi mu poja Facebooki-sein on seda täis. Aga sisepaigaldusega õhk-vesi pump on vaikne nagu kalmistu, kuhu ma su kiiremas korras toimetan, kui sa oma lolli juttu edasi ajad. 

 

Virutasin Enter-klahvi ja olin enda üle maru uhke. Poole tunni pärast tormab poeg minu juurde.

 

„Hulluks oled läinud või?” suutis ta vaevu hingata. „Kustuta oma jutt kohe ära, selle kalmistu pläma peale saadetakse sulle politsei kaela!” 

 

Läksin vist tõesti natuke liiale. Aga ajab ju närvi, kui keegi väidab, et soojuspump koledat häält teeb! See ei teegi häält. Või, noh, peaaegu mitte.