Est Rus

Kas õhksoojuspumbad keelatakse tulevikus ära?

09.05.2023

Mida toob tulevik küttemaailmas ja kas tõesti õhksoojuspumbad keelatakse ära? 

Euroopa Liidus tuleb keskkona säästmise teemadel uusi ja põnevaid piiranguid arutlemiseks pidevalt juurde. Viimasel ajal on päevakorras olnud ka õhksoojuspumpade keelamine. Õnneks seda küll ei juhtu, aga soojuspumpades kasutatavad ja kliimale ohtlikud F-gaasid tuleb lähitulevikus asendada ohutumate gaasidega. Olemasolevad seadmed võivad aga vabalt edasi töötada. Hetkel olemas oleva info kohaselt hakkavad uued nõuded kehtima ainult uutele turule lastavatele seadmetele ja täpsed tähtajad pole veel kokku lepitud.

Eestis õhk-vesi ja maasoojuspumba müügiga tegeleva AIT-Nord juhataja Rasmus Leibur kinnitab samuti, et õhksoojuspumbad, õhk-vesi soojuspumbad ega ka maasoojuspumbad ei kao kuskile ära. „Vastupidi, nõudlus üha suureneb, sest Euroopa Liidus hoonete energiamärgisele kehtivad nõuded soosivad väga tugevalt soojuspumpasid.“

Rasmus selgitab, et tänaseks on soojuspumpasid kolme tüüpi: õhk-õhk soojuspumbad, õhk-vesi soojuspumbad ja maasoojuspumbad. „Kõikidel pumpadel on ühine nimetaja – külmaaine. Külmaaine kaudu antakse välisõhust või maapinnast saadud soojusenergia üle maja küttesüsteemile. Kõik pumbad kasutavad seda, külmaaine on aga lekke korral keskkonnale ohtlik.“

Euroopa Liit soovibki kehtestada karmimad nõuded külmaainele. Üheks väga sobivaks külmaaine kandidaadiks peetakse propaani. 

Tegu on tehnilise muutusega, kus ka liikmesriikidel on oma sõna sekka öelda. „Samm-sammult läheme üle puhtamale külmaainele,“ kinnitab Leibur. „Kõikidel suurematel soojuspumbatootjatel on juba pakkuda propaanil töötavaid õhk-vesi soojuspumpasid. Käib vilgas arendustöö.“ Alpha innotecil on näiteks propaanil töötavate õhk-vesi soojuspumpade arendustöö ning tootmise kogemus juba üle 15 aasta. 

Leibur leiab, et „Reporterist“ oli ääretult vastutustundetu lasta eetrisse klipp, kus antakse mõista, et soojuspumpadega on kõik halvasti, need lähevad keelu alla, teevad keskkonnale paha jne. „Need on täiesti meelevaldsed väited, mille ainuke eesmärk on hirmutada elanikkonda ja koguda ärevuse klikke. Kui me räägime soojuspumpadest, siis räägime kümnetest tuhandetest isenditest, mis üle Eesti inimeste maju kütavad ja jahutavad.“

Leibur võrdleb muutusi automaailma arenguga, kus samuti luuakse pidevalt keskkonda säästvamaid tehnoloogiaid. „Kui üks automudel asendub uuema mudeliga, siis see ei tähenda, et vanema mudeliga enam sõita ei tohi. Lihtsalt uut autot ostes vana mudelit ei pakuta. Niisamuti läheb ka pumpadega,“ kinnitab ta.

Allikas: https://rahatarkus.ohtuleht.ee/1083505/keskkonna-nimel-kas-ohksoojuspumbad-keelatakse-ara

Propaanil inverter õhk-vesi soojuspump Alpha innotec LWD V-line

Ülikvaliteetsete detailidega LWD V-Line soojuspumpa on lihtne opereerida ja tänu kaasaaegsele disainile säästab seade keskkonda ega koorma atmosfääri. See õhk-vesi soojuspump on ideaalne lahendus nii uute kui ka renoveeritavate majada kütmiseks. Tulenevalt sellest, et seade suudab toota kõrget pealevoolu-temperatuuri (kuni 70C) sobib soojuspump suurepäraselt ka kõrgetemperatuurilistesse küttesüsteemidesse.

  • Turu üks vaiksematest ning efektiivseimatest õhk-vesi soojuspumpadest
  • Seadmes on kasutusel naturaalne külmaine (propaan)
  • Pealevool kuni 70C
  • Suurepärane lahendus kütmisalustele pindadele kuni 150 m2
  • Praktiliselt olematu müratase
  • Efektiivsus – kõrge SCOP tagab madalad püsikulud
  • Online juhtimine ning tööseire
  • Keskkonnasõbralik – vähendatud CO2 emissioon

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

MART | AIT-Nord tootespetsialist +372 5650 8577 | mart@ait-nord.ee

Lae alla meie praktiline E-raamat Kogu tõde soojuspumpadest 

Meie spetsialistide koostatud raamat teeb sulle 15 minutiga selgeks kõige olulised detailid soojuspumpade kohta. Lae e-raamat alla siin.

Ait-Nord e-raamat