Est Rus

Miks eelistada enda uue kodu rajamisel soojuspumpa?

31.01.2023

Üllatavalt suured küttearved ja energiakokkuhoid on pakkunud möödunud aastal eriti palju kõneainet. Tänaseid eramu küttearveid mõjutavad kõige enam kasutatav kütteliik, mida tihtipeale ringi teha on üsna kulukas ja ajamahukas. Kui oled rajamas uut kodu ja küttevalik alles ees, siis millise kütteliigiga võiks uut kodu eelistada?

Kodu küttesüsteemile oleks õige aeg mõelda juba maja projekteerimise ajal. Uues blogis annavad meie spetsialistid sulle nõu, millist kütteliiki eelistada ja kuidas teha esimesed sammud soojuspumba valiku osas.

Statistika näitab, et Eesti perede kindel lemmik on õhk-vesi soojuspump 

Õhk-vesi soojuspumbad kasutavad ära meid ümbritsevast õhust sisalduvat soojusenergiat hoone kütmiseks ning tarbevee soojendamiseks.

Kogu meid ümbritsevat keskkonda saab vaadata kui ammendamatut soojusallikat. Õhk-vesi soojuspumbad panevad aga selle soojuse Sinu kasuks tööle. Õhk-vesi soojuspump hoiab talvel sinu kodu mõnusalt soojas ja kuumal suvel aitab seda jahutada. Tänu nendele omadustele tagab õhk-vesi soojuspump sellise sisekliima nagu soovid.

Õhk-vesi soojuspumba kütetelahendus sobib hästi põhikütteks eramajja ning on elektriküttest pea 2-4x efektiivsem.

Teiseks kõige populaarsemaks ja energiatõhusamaks kütteliigiks peetakse maakütet

Maakütet peetakse kõige efektiivsemaks kütteliigiks, kuna see on üle 4 korda säästlikum elektriküttest ja töötab tõhusalt ka väga külmade ilmadega. Maasoojuspumba eeliseks on ka see, et sellega on võimalik toota igapäevast kuuma tarbevett mitu korda efektiivsemalt kui elektriboileriga.

Maasoojuspump on ülimalt keskkonnasõbralik kütteseade, mis kasutab ära maapinda salvestunud puhast soojusenergiat. Sarnaselt õhk-vesi soojuspumbale on tegu universaale küttelahendusega, mis aitab talvel Sinu kodu soojendada ja suve palavate ilmadega jahutada. Eesti kliimas paigaldatakse maasoojuspumbad tavaliselt kahel viisil: horisontaalse kollektoriga ning vertikaalsete puurkaevudega. 

Levinuim maasoojuspumba paigaldus on kindlasti horisontaalse maakollektori abil. Selle lahenduse puhul ammutatakse soojusenergiat maapinna ülemistest kihtidest. Kulutades 1 kWh elektrienergiat, toodab maasoojuspump umbes 5kWh soojusenergiat. Küttekulud on sellisel juhul pea 80% madalamad võrreldes otse elektriküttega. Vertikaalse paigaldusega maakütte puhul on kasutegur veelgi parem. Maakütet eelistades tuleks arvestada, et eramul oleks piisavalt suur krunt vajalikeks kaevatöödeks.

Maasoojuspumba investeeringud tasuvad end tavaliselt juba loetud aastate jooksul ära. Kui palju täpselt on võimalik säästa, sõltub aga sellest, millist süsteemi hetkel kasutad ja millega seda asendada.

Kuidas valida enda uuele kodule sobiv soojuspump?

Väga oluline on valida soojuspump vastava energiavajaduse järgi. Soojuskoormuse aitab välja arvutada küttespetsialist.

Kõige õigem on soojuspumba valikut alustada kütteprojektist. See on küll väike lisakulu, kuid oma hinda kuhjaga väärt. Kütteprojekt loob Sulle kindlustunde ning on soojuspumpade müüjate ja paigaldajate jaoks professionaalne spikker. Kui Sul on kütteprojekt olemas, on Sul palju mugavam soojuspumba soetamisega edasi liikuda.

Mis võib juhtuda kui valid endale vale soojuspumba?

Toome lihtsa näite. Näiteks juhul kui Sul pole kütteprojekti, võib juhtuda nii, et 10 kW vajadusega maja varustatakase 6 kW soojuspumbaga. Seda nimetatakse aladimensioneerimiseks. Piisava võimsuseta pumba kompressor peab kogu pinna kütmiseks oluliselt rohkem töötunde tegema, kui tehas on ette näinud.

Võib juhtuda ka vastupidi ja 10 kW vajadusega maja saab hoopis 12 või 14 kW soojuspumba, kartuses, et äkki jääb väheks. Seda nimetatakse üledimensioneerimiseks ja see on küll veidi parem variant kui võimsuse puudujääk, kuid ikkagi tugevate miinustega. Üledimensioneeritud soojuspumba töötsüklid jäävad pahatihti liiga lühikeseks. Liigne pumba sisse ja välja lülitamine rikub soojuspumba elutähtsaid osi.

Selleks, et vältida aladimensioneerimist ja üledimensioneerimist pea nõu spetsialistiga ning lase koostada korralik kütteprojekt. Kuna seadet ei soetata üheks ega kolmeks aastaks, siis peaks enne ostmist kõik olulised punktid hästi läbi kaaluma. Eri firmade müügipakkumisi võrreldes tuleks tähele panna, et tegemist oleks võimsuse ja kvaliteedi poolest samaväärsete pakkumistega.

Tutvu meie maasoojuspumpade valikuga siin ja õhk- vesi soojuspumpadega siin.

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

MART | AIT-Nord tootespetsialist +372 5650 8577 | mart@ait-nord.ee

Lae alla meie praktiline E-raamat Kogu tõde soojuspumpadest 

Meie spetsialistide koostatud raamat teeb sulle 15 minutiga selgeks kõige olulised detailid soojuspumpade kohta. Lae e-raamat alla siin.

AIT-Nord e-raamat