Est Rus

Soojuspumba koolitus

17.11.2022

Kätte on jõudnud meie kliendi Marko soojuspumba koolituse päev. Uues blogis teeme põhjaliku ülevaate, mis hakkab toimuma peale õhk-vesi soojuspumba paigaldamist Sinu kodus.

Koolituse jooksul vaatame lähemalt järgnevaid punkte:

• Tutvustame paigaldatud seadet
• Kuidas soojuspumba süsteem töötab
• Kuidas käib õhk-vesi soojuspumba seadistamine
• Kuidas rikke korral kiirelt reageerida
• Kuidas navigeerida soojuspumba menüüs
• Kuidas soojuspumpa seadistada puhkusele minnes
• Kuidas soojuspumpa jälgida interneti teel

Alustame esmalt sellest, et tutvustame meie lugejatele lähemalt Markole paigaldatud alpha innotec split õhk-vesi soojusumba küttesüsteemi ning räägime lähemalt, millised uuendused Marko kodus tehtud said.

Tänaseks on Markol kodus põhi kütteallikaks nii põrandaküte kui ka radiaatorküte. Uude küttesüsteemi on paigaldatud õhk-vesi soojuspump ja tarbevee boiler. Kogu süsteemi seovad omavahel mõned seadmed nagu näiteks segamiskütte sõlm.

Segamiskütte sõlme eesmärk on segada Marko kodus olevale põrandaküttele vastav temperatuur, kuna põrandatesse läheb tunduvalt madalam temperatuur kui radiaatoritesse.

Segamissõlmele antakse eraldi ette vastav temperatuur, mida soovitakse põrandatesse saada ja vastavalt sellele toimub sobiva temperatuuri segamine. Segamissõlme juurde paigaldatakse väiksem elektriseade, mis juhib segamissõlme ja suhtleb otse paigaldatud õhk-vesi soojuspumbaga.

Segamissõlme allpool paigaldatakse ringluspunkt, mis viib eraldi sooja vee radiaatoritesse. Põranda ja radiaatorite temperatuuri on võimalik mugavalt ja eraldiseisvalt juhtida vastavalt enda soovile otse soojuspumba menüüst.

Kuidas paigaldatud süsteem toimib?

Räägime nüüd lihtsalt ja selgelt sellest, kuidas Markole paigaldatud alpha innoteci õhk-vesi soojuspump toimima hakkab.

Alpha innoteci õhk-vesi soojuspump töötab järgnevalt. Esmalt kütab õhk-vesi soojuspump akumulatsiooni paaki. Kui akumulatsioonipaak on õige temperatuuri saavutanud, jääb õhk-vesi soojuspump seisma ja kogu ülejäänud tööd toetavad väikesed ringluspumbad, mis tarbivad paarkümmend W elektrit tunnis ja viivad sooja vee otse majja.

Selle töö käigus mõõdub õhk-vesi soojuspump pidevalt akumulatsioonipaagi temperatuuri. Kui õhk-vesi soojuspump märkab, et akumulatsioonipaagi temperatuur langeb, siis tuleb küte uuesti peale ja akumulatsioonipaak saab taas temperatuuri üles.

Kuna Marko kodus on radiaatorküte, siis soovitame radikatel kõik ventiilid maksimaalselt lahti keerata, et soojus pääseks kenasti tuppa ja juhul kui toatemperatuur tundub liiga soe saab ventiili abil radiaatorit vastavalt enda soovile maha keerata.

Juhul, kui on soov tagada kütmise abil maksimaalselt suur kasutegur, siis soovitaksime reguleerida üldist radiaatoorite temperatuuri ikkagi otse soojuspumba menüüst.

Mida teha veeavarii või ootamatu rikke korral?

Tehnoruumis, kus on paigaldatud õhk-vesi soojuspump leiab üsna mitmeid erinevaid torusid. Kõige tähtsamad torud on märgitud punaste kleepsudega, millel on peal ka tähis. Näiteks radiaatori torudel on radiaatori hoitatus kleepsud ja kaks suurt punast kraani.


Radiaatori rikke korral saab kogu radiaatorisse siseevoolava vee hetkega seisma panna keerates eelmainitud kahte punast kraani, kus on kõrval ka suured tähised. Juhul, kui asjaga ei ole nii kiire, siis saab alati lihtsalt õhk-vesi soojuspumba välja lülitada aga siis jäävad ka kõik teised ringluspumbad seisma.

Põrandakütte rikke või ohu korral saab selle eraldi väljalülitada pealevoolu toru kraani keerates, mis on sarnaselt radiaatortorudega tähistatud.

Alpha innoteci õhk-vesi soojuspumbal on lisaks ootamatu rikke puhul olemas eraldi sisseehitatud 9kW varu, millega suudab õhk-vesi soojuspump teha nii tarbevett kui ka kütet. Seega ootamatu rikke korral suudab soojuspump elektri toel teha kodu soojaks ja toota ka tarbevett. Selle režiimi leiab menüüst minnes valikule minu süsteem -> režiimi valik -> ainult lisaküte.

Soojuspumba menüüga tutvumine

Temperatuuri muutmine

Õhk-vesi soojuspumba ekraanilt leiab valikud sisekliima ja majaküte. Marko küttesüsteemi puhul saame eraldi kontrollida ja seadistada just põrandakütet ja radiaatorkütet.

Tehes menüüs valik sisekliima avaneb rippmenüü valikutega temperatuur, programmid ja edasijõudnutele. Valides sealt nupp temperatuur satud kõige olulisemasse aknasse, kus saab ekraani kõrval asuva rullikuga väga lihtsalt sobiva temperatuuri valida nii põrandale kui ka radiaatoritele.

Keerates näiteks juurde 1-2 kraadi temperatuuri põrandale võiks arvestada vähemalt 24 tunniga enne kui muutust on tunda. Selle aja jooksul jõuab uus temperatuur kogu maja küttesüsteemi.

Temperatuuri aknas on olemas lisaks küsimärgi ikoon, millele peale vajutades saab palju väärtuslikku infot temperatuuri seadistamise kohta.

Programmid

Õhk-vesi soojuspumbal on võimalik valida erinevaid kütmise programme. Üheks valikuks on näiteks kütmine mingitel kindlatel päevadel ja kellaaegadel ehk siis soojuspumba kasutaja saab teha manuaalse seadistuse täpselt enda vajaduste järgi.

Korraga on võimalik lisada kuni 3 erinevat programmi. Üldiselt kasutatakse programmi funktsiooni suve või talve kodude puhul, kus väga tihti ei olda samas soovitakse, et kodu oleks soojas ja hoone täiesti maha ei jahtuks. Kuna Marko kasutab kodu igapäevaselt elamiseks, siis tema puhul seda programmi tarvis ei lähe.

Edasijõudnutele

Selles aknas on võimalik saada kogu küttesüsteemi kohta väga detailset ja täpset informatsiooni. Näiteks esimeses valikus on nupp graafik, kus on võimalik teha enda õhk-vesi soojuspumbale peenhäälestus ja luua väga personaalne küttegraafik. Juhul kui on soov tutvuda lähemalt erinevate peenhäälestustega, siis see on õige koht, kus ringi vaadata.

Menüü valik – soe tarbevesi

Uues menüüs leiab valikud nagu ajutine lux režiim, mugavusrežiim, programmid ja edasijõudnutele.

Selles menüüs hakkab Marko kõige enam kokku puutuma mugavusrežiimi aknaga, kus on 4 erinevat valikut.

  1. Smart kontroll – kus on lubatud börsihinna jälgimine, siis kütab õhk-vesi soojuspump ennast vastavalt börsihinnale ja sama juhtub ka tarbeveega. Odavama elektrihinnaga proovib soojuspump hoida kõrgemat temperatuuri ja kui on näha, et mõne aja pärast on näiteks elektrihind väga kõrge, siis sel hetkel tarbee tegemist ei toimu.

Suurima mugavuse tagamiseks on õhk-vesi soojuspumbal olemas veel mõned valikud nagu säästurežiim, tavarežiim ja lux režiim. Marko puhul sai küttesüsteem seadistatud selliselt, et säästurežiimi puhul hoiab boiler 45C. Tavarežiimiga hoiab boiler 50C ja lux-režiimi puhul 55C.

  1. Tarbevee programmid – Sama nagu ka kütte puhul on selles aknas võimalik teha endale sobivad valikud. Nagu näiteks, kui on soov teha tarbevett vaid konkreetsetel päevadel, siis see on see aken, kus seda on võimalik määrata.

Mida teha puhkusele minnes?

Juhul, kui oled planeerimas pikemat puhkust ja soovid, et õhk-vesi soojuspump ei kulutaks üleliia kütet aga samas kodu võiks olla tagasi saabudes piisavalt soe, siis selleks on soojuspumba menüüs olemas lausa eraldi väga mugav puhkuse programm, kuhu pääseb valides menüüst minu süsteem -> puhkuseprogramm.

Valides menüüst puhkuseprogrammi saab valida eraldi puhkuse alguspäeva, lõpupäeva, kütte temperatuuri. Lisaks on menüüs võimalik sooja tarbevee tootmine väljalülitada. Soovitame ise puhkuseprogrammi kasutada selliselt, et vähemalt 1 päev enne puhkuselt saabudes määrata seaded tavapäraseks, et kogu küttesüsteem end päevaga üles soojendaks ja reisilt saabudes oleks kodus ideaalne sisekliima.

Õhk-vesi soojuspumba juhtimine interenti teel

Alpha innoteci kõik soojuspumbad on ülimalt nutikad ning tänaseks on võimalik pea kõiki soovitud toiminguid teha täiesti kodust eemalt olles läbi arvuti või telefoni aplikatsiooni. Selleks tuleks esmalt soojuspump ära registreerida ja saabki koheselt kasutama hakata.

Selleks, et kogu küttesüsteem oleks internetiga ühenduses ja seda saaks reaalajas jälgida paigaldatakse soojuspumba tehnoruumi wifi pikendaja, mis tagab stabiilse internetiühenduse, mida soojuspump vajab.

Soojuspumba registreerimine veebis

Esmalt võtab soojuspumba spetsialist menüüst paigaldatud õhk-vesi soojuspumba seerianumbri, mis lisatakse soojuskeskuse serverisse ja seejärel tuleb minna myupway.com keskkonda ja kogu süsteem ära ühendada.

Kui myupway lehel on konto ära registreeritud tuleks platvormile juurde lisada enda soojuspump sisestades soojuspumba andmed. Peale vastavaid toiminguid avaneb võimalus soojuspump ära ühendada ja avaneb uus aken nimega ülevaade, kus tekib põhjalik reaalajas ülevaade soojuspumba tegevusest.

Online keskkonas on võimalik väga mugavalt jälgida kogu õhk-vesi soojuspumba tegevuse statistikat, et olla kursis kogu küttesüsteemi tegevusega ja kasuteguriga.

Esmase registreeritud konto puhul aktiveerub automaatselt tasuta konto, kus saab kogu soojuspumba tegevust jälgida täiesti tasuta. Juhul, kui on soov lisaks jälgimisele ka küttesüsteemi eemalt juhtida, tuleks registreerida tasuline pakett, mille hinnaks on 25€ aastas ja sel juhul avaneb võimalus haldada kodus olevat küttesüsteemi ka teiste seadmete kaudu nagu arvuti ja telefon.

Meie järgmises kliendiloo blogis teeb Marko ülevaate oma uutest küttearvetest ja räägib lähemalt, kuidas tema uus alpha innoteci õhk-vesi soojuspump igapäeva elu muutnud on.

Tutvu meie õhk-vesi soojuspumpade valikuga siin.

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

MART | AIT-Nord tootespetsialist +372 5650 8577 | mart@ait-nord.ee

Lae alla meie praktiline E-raamat Kogu tõde soojuspumpadest 

Meie spetsialistide koostatud raamat teeb sulle 15 minutiga selgeks kõige olulised detailid soojuspumpade kohta. Lae e-raamat alla siin.

Ait-Nord e-raamat