Est Rus

Väikeelamute rekonstrueerimistoetus

18.01.2022

Vaata lähemalt, milliseid toetusi on võimalik maale kodu soetamiseks või renorveerimiseks küsida

Eestis on mitmesuguseid riiklikke programme ja toetusi, mida maale kodu soetamiseks või selles tänapäevaste elutingimuste loomiseks kasutada. Kredex tuli uuel aastal välja ka kahe uue toetusmeetmega.

Inimesed, kes soovivad endale maapiirkonnas kodu soetada või olemasoleva kodu korda teha, põrkavad sageli probleemile, et nende kinnisvara tagatisväärtus on madal. “Eelkõige on mure selles, et ostetav vara pole oma madala turuväärtuse tõttu piisavaks tagatiseks pankadele. Selleks tuleb KredEx välja uue maapiirkonna eluasemelaenu käendusega,” räägib KredExi kommunikatsioonijuht Joonas Kerge.

“Suurim käendussumma on 80 000 eurot ja laenutagatis puudub. Ehk eesmärk on asendada muidu varale seatav hüpoteek riikliku tagatisega, mis pakub pangale oluliselt suuremat kindlust, sest panga risk jääb sellise summa piiridesse, mille puhul üldjuhul antaksegi laenu ilma täiendavaid tagatisi nõudmata.”

Inimese minimaalne omafinantseering on 10%, KredEx käendab 80% laenusummast või kuni 80 000 eurot. “Me ei sea piiri laenu suurusele, vaid paika on pandud ulatus, mil määral riik käendust on valmis pakkuma,” märkis Kerge. Kredex loodab uue käendusega välja tulla juba uue aasta alguses.

Lisaks maapiirkonna eluaseme käendusele loodab Kredex uuest aastat alustada ka madalama omafinantseeringuga eluaseme käendusega.

“Kuna paljulapselistel peredel on keeruline koguda kodulaenu saamiseks vajalikku omafinantseeringut, tuleb Kredex välja uue madala omafinantseeringuga eluasemelaenu käendusega. Selle käenduse puhul on minimaalne omafinantseering 5%. Selle teenuse pakkumiseks eraldatakse KredExile täiendavalt 0,86 mln eurot,” selgitab Kerge.

Ühe uue toetusmeetmena peaks lähiajal alguse saama ka MESi maale elama minemise pilootprojekt.

VÄIKEELAMU REKONSTRUEERIMISTOETUS

Mille jaoks saab?

Väikeelamute energiatõhususe ja parema sisekliima saavutamiseks, energiakulude vähendamiseks ning taastuvenergia kasutuselevõtu soodustamiseks.

Palju saab?

Toetuse määr on olenevalt piirkonnast 30-50% maksimaalselt 20 000 – 50 000 eurot väikeelamu kohta. Eelmisel aastal oli toetussumma 3,3 miljonit eurot ja positiivse otsuse sai 373 taotlust. Sel aastal oli toetussumma vaid 1,33 miljonit eurot ja positiivse otsuse sai 47 taotlust. 2022. aastal läheb jagamisele 3,7 miljonit eurot.

Millal saab taotleda?

Täpne kuupäev ei ole veel paigas, aga ilmselt avatakse voor 2022. aasta märtsis-aprillis. Taotlusvooru avamisest antakse teada vähemalt kuu aega ette.

Kuhu esitada taotlus?

Taotlemiseks vajalikud dokumendid saab saata aadressile eramu@kredex.ee või eKredexi kaudu.

Oluline tähelepanek

Rekonstrueeritav hoone peab olema kasutusele võetud enne 2000. aastat, see peab olema taotleja alaline elukoht ja olemas peab olema omafinantseering vähemalt osas, mida toetus ei kata.

KUIDAS VALIDA ENDAL SOBIVAT SOOJUSPUMPA?

Kõige õigem on soojuspumba valikut alustada kütteprojektist. See on küll väike lisakulu, kuid oma hinda kuhjaga väärt. Kütteprojekt loob Sulle kindlustunde ning on soojuspumpade müüjate ja paigaldajate jaoks professionaalne spikker. Kui Sul on kütteprojekt olemas, on Sul palju mugavam soojuspumba soetamisega edasi liikuda.

Oletame, et Sinu kütteprojekt näeb ette maja küttekoormuseks 10 kW. Nüüd on Sul hea põhi, mille pinnalt õige soojuspump valida. Kui Sul kütteprojekti pole, võib juhtuda aga nii, et 10 kW vajadusega maja varustatakase 6 kW soojuspumbaga. Seda nimetatakse aladimensioneerimiseks. Piisava võimsuseta pumba kompressor peab kogu pinna kütmiseks oluliselt rohkem töötunde tegema, kui tehas on ette näinud.

Võib juhtuda ka vastupidi ja 10 kW vajadusega maja saab hoopis 12 või 14 kW soojuspumba, kartuses, et äkki jääb väheks. Seda nimetatakse üledimensioneerimiseks ja see on küll veidi parem variant kui võimsuse puudujääk, kuid ikkagi tugevate miinustega. Üledimensioneeritud soojuspumba töötsüklid jäävad pahatihti liiga lühikeseks. Liigne pumba sisse ja välja lülitamine rikub soojuspumba elutähtsaid osi. Pealegi on võimsam soojuspump kallim.

Inverter-tehnoloogial on on-off tüüpi seadmete ees see eelis, et inverter muudab oma võimsust vastavalt hetkevajadusele. Siiski kehtib ka inverter-soojuspumpadele reegel, mille kohaselt seisneb parim lahendus õige võimsusega soojuspumba valikus. Ehk siis tuleb jälgida kütteprojektis kirjeldatud reaalset küttevajadust. Liiga väike pump peab liiga palju tööd tegema. Liiga võimsal pumbal kipuvad töötsüklid aga liiga lühikeseks jääma.

MAASOOJUSPUMBA EELISED

Ühe tarbitud kWh kohta suudab maasoojuspump toota kuni 5 kWh soojusenergiat. See tähendab, et maasoojuspump saab majapidamise küttekulusid vähendada lausa kuni 80%. Uued maakütte tehnoloogiad on muutmas geotermilise energia kättesaadavust veelgi paremaks.

Enim ostetud maasoojuspump Alpha innotecilt on V-Line seeria

Tänu kaasaegsele invertertehnoloogiale tagab V-Line maasoojuspump täpselt sellise hetkejõudluse, mida hoone parajasti kütmiseks või jahutamiseks vajab. Toode on saadaval nii integreeritud boileriga (180 ltr), kui ka ilma.

Alpha innotec Alterra V-Line tooteseeria koondab enda alla vaieldamatult kõige laiema valiku erinevaid võimsusastmeid. V-Line maasoojuspump on saadaval lausa neljas erinevas võimsusevahemikus. Kõik Alpha Innotec maasoojuspumbad on kaugjuhitavad.

  • Efektiivsus – kõrge SCOP tagab madalad püsikulud
  • Praktiliselt olematu müratase
  • Online juhtimine ning tööseire
  • Usaldusväärsus – lai partnerite võrgustik üle Eesti
  • Keskkonnasõbralik – vähendatud CO2 emissioon

ÕHK-VESI SOOJUSPUMBA EELISED

Õhk-vesi soojuspump on vaieldamatult üks kõige keskkonnasõbralikumaid seadmeid, mida saab maja kütmiseks ja jahutamiseks kasutada. Soetades Alpha innotec õhk-vesi soojuspumba teed suure heateo meid ümbritsevale loodusele. Meie poolt pakutavad õhk-vesi soojuspumbad panevad soojuse Sinu kasuks tööle. Talvel kütame ning suvel jahutame – nii tagavad meie soojuspumbad täpselt sellise sisekliima nagu soovid.

Alpha innoteci õhk-vesi soojuspumpade lipulaev on Split seeria

Split seeria õhk-vesi soojuspumbad varustavad hoone kütte, jahutuse ning sooja tarbeveega. Split seeria soojuspumbad on saadaval võimsusevahemikus 2 – 12 kW. Sobilik kütmisalustele pindadele kuni 200 m2. Split seeria õhk-vesi soojuspumbad sobivad nii uusehitistesse kui ka olemasolevate küttesüsteemide renoveerimiseks.

  • Inverter kompressor tagab optimaalse küttevõimsuse vastavalt hetkevajadusele
  • Küte, jahutus ning soe tarbevesi – kõik ühes keskuses
  • Nutikas juhtautomaatika koos veebiliidesega
  • Kõrge pealevoolu temperatuur (-20 C juurde 58 C)
  • Suurepärane lahendus kütmisalustele pindadele kuni 200 m2

SPLIT seeria seadmed võimaldavad nii tarbevee ettevalmistamisel kui ka küttereziimil märkimisväärselt kõrgeid pealevoolu temperatuure, mistõttu on seadmeid võimalik liita ka kõrgetemperatuurilistesse küttesüsteemidesse.

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

RAIN | AIT-Nord tootespetsialist +372 52 82 338 | rain@ait-nord.ee

Lae alla meie praktiline E-raamat Kogu tõde soojuspumpadest 

Meie spetsialistide koostatud raamat teeb sulle 15 minutiga selgeks kõige olulised detailid soojuspumpade kohta. Lae e-raamat alla siin.

Ait-Nord e-raamat