Est Rus

Soojuspumbad – üleminek gaasiküttelt soojuspumbale

01.06.2022

Miks võiks eelistada gaasikatla asemel just soojuspumpa?

Tänaste gaasihindade kiire kasvu juures on järjest enam inimestel tekkinud küsimus, kas nii jääbki? Esimene kõige energiasäästlikuma lahendusena soovitame kaaluda küttesüsteemi, milleks on soojuspumbad. Tegu on universaale ja järjest enam populaarsust koguva küttelahendusega – suvel jahutab ja talvel kütab. Valides kvaliteetse soojuspumba võite olla kindlad, et olete teinud suurpärase investeeringu, mis tagab ülimalt madalad püsikulud pikkadeks aastateks ja alati ideaalse sisekliima teie kodus.

Gaasikatla kulud vs Soojuspumba kulud.

Toome näiteks ühe meie kliendi ülemineku gaasikatlalt maasoojuspumbale. Markol kulus enda kodu kütmiseks keskmiselt 2300m3 gaasi aastas. Kuna ühes m3 gaasis on 9,3kW/h soojusenergiat, siis maja aastane vajadus oli tal 19251 kW/h soojusenergiat. Jagades Marko soojusenergia vajaduse soojuspumba aastase kasuteguriga oleksid numbrid järgmised: õhk-vesi soojuspumba kasutegur 2,5 (põrandaküttel maja puhul, mis on korralikult soojustatud võikb kasutegur olla isegi kuskil 3-3,5). Valides enda uueks küttelahenduseks hoopis maasoojuspumba oleks kasutegur 4 (põrandaküttel maja puhul, mis on korralikult soojustatud ja puurkaevudega maaküttel võib kasutegur olla kuni 4,5-5).

Järgmine arvutus võimaldab meil teada saada, kui palju elektrit tarbib Marko eramu kasutades õhk-vesi või maaküttelahendust.

Õhk-vesi soojuspumba aastane vajadus 19251 kW/h / 2,5 kasutegur = 7700kW/h ja maaküte 19251 kW/h / 4 kasutegur = 4812kW/h (kasutame alati arvutuste puhul veidi madalamaid kasutegureid, et olla kindel, et klient saab alati õiglased numbrid.

Fakt, millega tuleks arvutuste puhul kindlasti arvestada on see, et õhk-vesi soojuspumba keskmine kasutegur oleneb sellest, kui külmaks talvel läheb. Järgmiseks tuleks korrutada soojuspumba elektri tarbe keskmist elektrihinda, mis on (hetkel umbes 0,11s kW/h) aga võtame aluseks natuke kõrgema 0,12s kW/h ja saame kätte aastase küttekulu erinevate seadmetega:

Mida teha gaasihindade kõrge kasvu juures? Kõige energiasäästlikuma variandina soovitame lahendust: soojuspumbad.

Kulu gaasiga (gaasi keskmine hind kuskil 1,4€/m3): 2300m3 x 1,4€/m3 = aastane kulu 3220€
Kulu õhk-vesi soojuspumbaga: 7700kW/h x 0,12s kW/h = aastane kulu 924€ aastas
Kulu maasoojuspumbaga: 4812kW/h x 0,12s kW/h = aastane kulu 577€ aastas

Mainime kindlasti ära, et praegune aastane kulu küttele on on arvutatud ilma võrgutasudeta ja käibemaksuta, kuna see on igal inimesel veidi erinev. Samuti sõltub see suuresti majas olevates kütte pealevoolu temperatuuridest.

Kuna nüüd teame aastast eeldatavat kokkuhoidu ja seadme komplekti maksumust on meil võimalik teha lihtsa tehtega tasuvus aja arvutuse, eeldades, et elektri ja gaasihinna vahe jääb samaks: seadme maksumus / aastase kokkuhoiuga = seadme tasuvusaeg.

Kuidas toimub üleminek gaasikatlalt soojuspumba peale?

Gaasikatelt väljavahetades ei ole muretsemiseks põhjust, kuna meie spetsialistid on teie jaoks kogu protsessi vältelt abiks ja planeeritavad tööd piirduvad tavaliselt vaid tehnoruumis. Maja küttesüsteem (radiaatorid / põrandaküte) võivad jääda täpselt sellisena nagu nad olid.

Tuleks arvestada ka mõningate eranditega: Põrandakütte puhul erandid puuduvad – kuna põrandaküttes ringleb madal temperatuur (külmemal ajal ca kuni 35 C), siis selle temperatuuriga saab soojuspump kenasti hakkama ning töötab ülimalt efektiivselt. Radiaatorkütte puhul toimib reeglina soojuspump ka hästi, küll aga tuleks tähelepanu pöörata sellele, et kui kõrged radiaatorites olev temperatuur on talviti. Kui see temperatuur jääb umbes 50C piiresse, toimib soojuspump igati hästi. Kui aga maja nõuab kõrgemaid temperature läbi radiaatorite, siis soojuspumba lisamise puhul oleks kindlasti vajalik ka väljavahetamine suuremate radiaaorite vastu. Sellise lahenduse puhul tekitame soojusvahetuspinda juurde ning saame maja kenasti soojaks ka madalamate temperatuuridega.

Igal juhul, kui on soov enda olemasolev gaasikatel soojuspumba vastu vahetada, võtke julgelt meie meeskonnaga ühendust ja aitame leida teile just sobiva lahenduse ja koostame hinnavõrdluse, kui palju on teil võimalik säästa valides enda uueks küttesüsteemiks just soojuspump.

Mis töödega tuleks arvestada ja kui kaua võtab aega soojuspumba paigaldus?

Tehnoruuumis teostatavad tööd võtavad aega maksimaalselt 2 päeva. Tööd, mida tehnoruumis teostatakse on järgnevad:

 • Olemasoleva süsteemi demonteerimine (juhul kui olemasolev katel ei jää paralleelselt töötama) 
 • Torutööd ning elektriühendused
 • Süsteemi käivitamine ning kliendi koolitamine

Soojuspumba paigaldamine võtab orienteeruvalt aega paar päeva kuni nädal. Kõik sõltub, kas paigaldamisele kuul õhk-vesi soojuspump või maasoojuspump. Praktika näitab, et õhk-vesi puhul kulub aega kuni 2 päeva. Maasoojuspumba puhul on teostatavad tööd üsna sarnased aga eraldi tööna tuleb juurde paigaldada maa sisse maa kontuuri torustik, mis sõltuvalt pinnasest võtab aega umbes 3-4 päeva. Kui kõik tööd on tehtud teeb meie spetsialist kiire koolituse, kuidas soojuspumpa kasutada.

Kas gaasikatel saab ka alles jääda?

Saame klientidele pakkuda ka lahendusi, et gaasikatel jääb avariikütteks ikkagi majja sisse. Sedasi disainitud süsteemid töötavadki nii, et soojuspump kütab nii kaua kuni jaksab ning külmemal perioodil võtab gaasikatlalt natuke lisa juurde. Kui ei ole soovi säilitada olemasolev katel – siis utiliseerime selle nõuetekohaselt nii nagu peab.

Soojuspumbad – millist valida?

Tutvustame meie enim ostetud alpha innoteci õhk-vesi soojuspumpa Split seeria.

Split seeria õhk-vesi soojuspumbad varustavad hoone kütte, jahutuse ning sooja tarbeveega. Split seeria soojuspumbad on saadaval võimsusevahemikus 2 – 12 kW. Sobilik kütmisalustele pindadele kuni 200 m2. Split seeria õhk-vesi soojuspumbad sobivad nii uusehitistesse kui ka olemasolevate küttesüsteemide renoveerimiseks.

 • Lai võimsuste vahemik tagab sobivaima lahenduse kliendile
 • Värviline displei koos elektribörsi hinna järgimisega
 • Veebimoodul integreeritud
 • Küte, soe vesi ning jahtus – kõik ühest keskusest
 • Ülimalt kompaktne sisemoodul (0,4 m2 põrandapinda)

Enim ostetud alpha innoteci V-line seeria maasoojuspumbad.

Tänu kaasaegsele invertertehnoloogiale tagavad V-Line seeria soojuspumbad täpselt sellise hetkejõudluse, mida hoone parajasti kütmiseks või jahutamiseks vajab. Toode on saadaval nii integreeritud boileriga (180 ltr), kui ka ilma.

Alpha innotec Alterra V-Line tooteseeria koondab enda alla vaieldamatult kõige laiema valiku erinevaid võimsusastmeid. V-Line maasoojuspump on saadaval lausa neljas erinevas võimsusevahemikus. Kõik Alpha Innotec maasoojuspumbad on kaugjuhitavad.

 • Turu vaieldamatult kõige laiem võimsuste vahemik (1.5 kuni 17kW)
 • Inverter – tehnoloogia lipulaev
 • Küte, jahutus ning soe tarbevesi – kõik ühest keskusest
 • Ülimalt efektiivne (SCOP kuni 5.48)
 • Ideaalne lahendus kuni 450 m2 kütmiseks ning jahutamiseks

Aitame sind õige soojuspumba valimisel

Kui sul tekkisid küsimused, pöördu julgelt meie tootespetsialisti poole või tule meie juurde tasuta nõustamisele!

MART | AIT-Nord tootespetsialist +372 5650 8577 | mart@ait-nord.ee

Lae alla meie praktiline E-raamat Kogu tõde soojuspumpadest 

Meie spetsialistide koostatud raamat teeb sulle 15 minutiga selgeks kõige olulised detailid soojuspumpade kohta. Lae e-raamat alla siin.

Ait-Nord e-raamat