Õhksoojuspump sobib nii ruumide
kütmiseks kui ka jahutamiseks.

aitnord

20+
aastat
kogemust

Õhuga jahutad ja kütad!

Õhksoojuspump transpordib õhus sisalduva soojusenergia majja ning seade sobib nii maja kütmiseks kui ka jahutamiseks.

Seade koosneb laias laastus kahest osast: välis- ja siseosast.

Soojuspumba neli peamist osa on aurusti, kondensaator, kompressor (rõhu tõstmiseks) ning paisventiil (ventiil rõhu langetamiseks). Kõik äsjanimetatud komponendid on ühendatud torustiku abil suletud süsteemiks. Süsteemis ringleb külmaagens, mille rõhu tõstmisel / langetamisel toimibki soojusenergia transport ühest punktist teise. Kütmise puhul välisõhust majja. Jahutamise puhul transporditakse liigne soojus tagasi välisõhku.

Pumpad jagunevad kaheks tüübiks: õhk-õhk soojuspumbad ning õhk-vesi soojuspumbad.

Õhk-õhk tüüpi pump koosneb ühest välisosast ning ühest või mitmest siseosast. Välisõhust ammutatud soojusenergia juhitakse hoones asuvasse siseosasse. Siseosast juhitakse ventilaatori abil soojusenergia ruumiõhku. Tegemist on lahendusega, mis sobib eeskätt lokaalseks kütmiseks / jahutamiseks. Õhk-õhk soojuspumpa ei saa ühendada hoone tsentraalse küttesüsteemiga (radiaatorid, põrandaküte). Samuti puudub võimalus toota sooja tarbevett.

Õhk-vesi tüüpi pump koosneb samuti välisosast ning siseosast. Välisõhust ammutatud soojusenergia juhitakse hoones asuvasse vesiküttesüsteemi (näiteks radiaatorid / põrandaküte). Lisaks võimaldab õhk-vesi tüüpi pump toota ka sooja tarbevett.

Käesoleva artiklis räägime vaid õhk-õhk tüüpi soojuspumpadest. Seega mõiste „õhksoojuspump“ all mõtleme vaid õhk-õhk tüüpi soojuspumpasid.

 

Seade pumpab soojust ühest keskkonnast teise, mistõttu peab soojuspumba välisosa kindlasti paiknema majast väljaspool, sest välisõhust ei saa soojus kunagi otsa. Kui aga paigaldad välisosa näiteks keldrisse või garaaži, siis jahutab soojuspump selle ruumi kiiresti maha. Teatud tingimustel võib välisosa paikneda ka siseruumis. Näiteks spetsiaalselt disainitud lahendustes, kus soov on kasutada ära mingis keskkonnas tekkivad jääksoojust. Siinkohal aga kindlasti oleks tarvilik protsessi kaasata oma ala vastav ekspert.

Õhksoojuspumpa võib kasutada põhiküttena, kuid siis tuleb arvestada, et hoone ühtlaseks kütmiseks peab õhk ruumides vabalt ringi liikuma. Lisaks tuleb silmas pidada seda, et soojuspumba võimsus oleks ka käredama külma puhul piisav.

Õhksoojuspumpade puhul tuleks süsteemis alati kasutada ka täiendavad lisakütet. Selleks võib olla nii elektriküte kui ka mõni muu täiendav katel-süsteem.

Miks eelistada õhksoojuspumpa?

  • ühed enim müüdud soojuspumbad Eestis ning on kujunenud viimase kümnendi hitiks.
  • võimaldab vähendada praeguseid küttekulusid ning pikemas perspektiivis tähendab õhksoojuspumba kasutamine olulist kokkuhoidu.
  • mida kõrgem on välisõhu temperatuur, seda efektiivsemalt seade töötab.
  • enamik õhksoojuspumpasid suudavad toota soojusenergiat ka väga madalatel välistemperatuuridel.
  • aitab hoida toatemperatuuri stabiilselt soovitud temperatuuril, mistõttu on see väga kasulik ka suvel, kui soovid hoida ruume jahedana.
  • Lisaks sellele on õhksoojuspumba paigaldamine võrdlemisi lihtne ja soodne.

Miks eelistada õhksoojuspumpasid?

Õhksoojuspumbad on ühed enim müüdud soojuspumbad Eestis ning on kujunenud viimase kümnendi hitiks. Seade võimaldab vähendada praeguseid küttekulusid ning pikemas perspektiivis tähendab õhksoojuspumba kasutamine olulist kokkuhoidu. Mida kõrgem on välisõhu temperatuur, seda efektiivsemalt pump töötab. Enamik õhksoojuspumpasid suudavad toota soojusenergiat ka väga madalatel välistemperatuuridel.

Seade aitab hoida toatemperatuuri stabiilselt soovitud temperatuuril, mistõttu on see väga kasulik ka suvel, kui soovid hoida ruume jahedana. Lisaks sellele on õhksoojuspumba paigaldamine võrdlemisi lihtne ja soodne.

Miks see siis on säästlik ja mõistlik lahendus?

Antud seade võrreldes traditsiooniliste fossiilsete kütteallikatega tõstab tugevalt esile soojuspumpade keskkonnasäästlikkuse kuna seade oma igapäevatöös ei reosta meile kallist loodust. Ning kuna õhksoojuspumba kasutegur sõltub välisõhu temperatuurist on tavalise elektripõhise küttega võrreldes pump elektri kasutamisega ligi 70% soodsam.

Õhksoojuspumba poolt tarbitava elektrienergia kulu sõltub mitmetest teguritest – maja asukoht, planeering, soojustus, välisõhu temperatuur, tuul jne kuid on üldjuhul mitu korda väiksem kui saadud soojusenergia – ehk see on vaieldamatult tõhus küttesüsteem! Lisaks annab seade säästu ka ruumide jahutamisel, nõudes kuni 40% vähem elektrit kui vanemat tüüpi konditsioneerid.

õhksoojuspump soodsalt

Õhksoojuspumba eest hoolitsemine on lihtne ja kiire!

Kõige tähtsam on soojuspumba filtrite puhastamine. Mustade filtritega on elektrikulu suurem, küttevõimsus väiksem ning tekkima võivad hakata tervisele kahjulikud bakterid.

Filtreid on soovitav puhastada kord kuus. Toiming ise on lihtne ja võtab aega vaid mõne minuti. Kindluse mõttes võid lasta esimese puhastamise teha asjatundjal.

Kui oled seni kasutanud kütmiseks puid või kivisütt, siis mõistad soojuspumba eeliseid– enam pole tarvis õhtuti kalkuleerida, mis ajaks tuleb tingimata koju minna, et ahju kütta. Lisaks jäävad ära sellised pidevad vajalikud tegevused nagu tuha väljavõtmine, puude toomine ja ladumine.

seade saab kõigega ise hakkama, tarvis on ainult määrata, millist temperatuuri ruumis hoida soovid. Tänapäevaseid õhksoojuspumpasid saab äärmiselt mugavalt ka eemalt juhtida (lisades soojuspumbale GSM või WiFi mooduli). Sel juhul on kus iganes viibides võimalus jälgida ja juhtida oma kodu kütmist või jahutamist.

Välisosa ei ole soovitav paigaldada puitkonstruktsiooniga maja seina külge, kuna seadme töötamisel tekkiv vibratsioon võib mööda konstruktsioone tuppa kanduda. Vibratsiooni vähendamiseks saab kasutada spetsiaalseid kummipatju. Samuti pole otstarbekas välisosa paigaldada katusele, kus külm tuul teda liigselt jahutab ja kus on seadmele raske ligi pääseda, et vajadusel jääd ja lund koristada.

Õhksoojuspumbad on Eestis üha populaarsemad tänu paindlikkusele ja säästlikkusele. Õhksoojuspumbad on multifunktsionaalsed, aidates suvel maja jahedana hoida ja talvel ühtlast soojust tagada. Õhksoojuspumba kasutegur sõltub hoone välistemperatuurist ning valitud seadme sobivusest küttevajadustega. Õhksoojuspumpasid saab edukalt rakendada ka iseseisva küttelahendusena, ent kõige efektiivsem on õhkkütte kasutamine olemasoleva küttelahenduse alternatiivina ahjukütte, õlikütte, elektrikütte jms toetamiseks.

Et Sinu koju saaks paigaldatud võimalikult sobilik soojuspump, saad parima leidmiseks pidada nõu meie müügikonsultantidega.

Meie valikust leiad ainult ökonoomsed, kvaliteetsed ja hea hinnaga õhksoojuspumbad. Enne õhksoojuspumba ostmist pea kindlasti nõu meie ekspertidega, et leida endale kõige sobivam toode. Ait-Nordi eksperdid aitavad Teil leida kõrge kasuteguriga õhksoojuspumba just hoone vajadustest lähtudes.

Õhksoojuspumba kasutamine ja paigaldamine

mobiilne soojuspump

Õhksoojuspumpade kasutamine on väga mugav ja kerge. Kaasaegseid õhksoojuspumpasid saab Wi-Fi kaudu ühendada nutiseadmetega, mis võimaldavad kliimaseadet juhtida nutitelefoni abi ükskõik kus sa ka ei viibiks. Nii saad kodust ära olles hoida kliimaseadet valvetemperatuuril 8°C juures, mis kaitseb ruumi külmumise eest ja tarbib minimaalselt elektrivõimsust. Vahetult enne koju naasmist saad alati temperatuuri juurde keerata.

Õhksoojuspumba paigaldamine on üsna kerge ega nõua meeletut investeeringut, seda enam, et soojuspump teenib oma maksumuse üsna kiirelt tagasi. Siiski tuleks õhksoojuspumba sise- ja välisosa paika panemiseks kasutada oma ala eksperti, kes oskab hinnata õhksoojuspumba paigaldamiseks vajalikke tingimusi. Õhksoojuspumba nõuetekohane paigaldus tagab kliendile parima lõpptulemuse.

Tavaliselt kulub kogenud tehnikutel õhksoojuspumba paigaldamiseks 1 – 2 päeva. Olenevalt seadme tüübist paigaldatakse kliimaseade siseosa kas põranda kohale seinale, lae alla seinale või riputatakse lakke. Hoone välisseina puuritakse 50-70 mm läbimõõduga ava torustiku ja kaablite jaoks.

Enne kliimaseadme paigaldamist tuleks kindlasti teha selgeks, kas seade üldse sobib sinu majapidamisse ning kas sellega on võimalik tervet elamist kütta.

Seade sobib paremini avara planeeringuga hoonetesse, kus soe õhk levib ühtlasemalt. Kindlasti tuleks arvestada ka sellega, et suuremates hoonetes võib olla tarvis paigaldada mitme siseosaga süsteem või rohkem kui 1 seade. Enne soojuspumba valimist, tuleks jälgida ka seda, kui suurt pindala seade kütta suudab ning milline on seadme võimekus erinevatel külmakraadidel.

Kuna soe õhk liigub hoones alt üles, kuid mitte vastupidi, on mitmekorruseliste majade puhul targem vähemalt üks siseosa paigaldada hoone alumisele korrusele, et soe õhk ka kõrgemale jõuaks.

Õhksoojuspumpade paigaldamisel tuleks kindlasti arvestada ka selle tekitatava müra ning vibratsiooniga. Kõik õhksoojuspumbad teevad mingil määral häält, kuid kaasaegsemad mudelid töötavad ülivaikselt.

Pikemalt ja laiemalt saad õhksoojus- ning teiste pumpade kohta lugeda https://et.wikipedia.org/wiki/soojuspump

Kui sa pole siiski kindel kas see seade sinu elamisse sobib, on sul alati võimalik kutsuda kohale oma ala ekspert, kes pakub sulle tasuta konsultatsiooni.

Raul Kukk

Rain Laanemets

Artem Rusak

Share
Tweet
Pin
Share
0 Shares